تأمین علوفه عشایر کرمانشاه نیازمند ۷۰ میلیارد تومان اعتبار
است
تأمین علوفه عشایر کرمانشاه نیازمند ۷۰ میلیارد تومان اعتبار
است

با توجه به خشکسالی اخیر تأمین علوفه عشایر استان کرمانشاه ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، مدیر کل امورعشایری استان گفت: با توجه به خشکسالی، کمبود علوفه و افزایش هزینه‌های نگهداری ۲۰۰ هزار راس دام عشایر کرمانشاه زودهنگام به بازار عرضه می‌شود که این موضوع ۲۰۰ میلیارد […]

با توجه به خشکسالی اخیر تأمین علوفه عشایر استان کرمانشاه ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، مدیر کل امورعشایری استان گفت: با توجه به خشکسالی، کمبود علوفه و افزایش تأمین علوفه عشایر کرمانشاه نیازمند ۷۰ میلیارد تومان اعتبار استهزینه‌های نگهداری ۲۰۰ هزار راس دام عشایر کرمانشاه زودهنگام به بازار عرضه می‌شود که این موضوع ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت برای عشایر به همراه دارد.

محمدی با اشاره به اینکه مراتع در مناطق ییلاقی و قشلاقی به دلیل خشکسالی فاقد علوفه مورد نیاز است، افزود: در همین رابطه تغذیه دستی دام افزایش پیدا می‌کند و به دلیل شرایط نگهداری و نقدینگی، عشایر مجبور به فروش اجباری بخشی از دام‌های مولد و بره‌های کم وزن هستند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت میش به عنوان دام مولد یک میلیون تومان است که این یک فاجعه برای عشایر می‌باشد، چرا که دام مولد که ذخیره ژنتیکی هم محسوب می‌شود با قیمت ارزان از دست عشایر خارج می‌شود.

مدیرکل امور عشایری استان اظهار داشت: ترک زندگی عشایری از خطرات دیگری است که خشکسالی به دنبال دارد، زیرا این قشر زحمت کش به ناچار به حاشیه شهر‌ها مهاجرت می‌کنند و به مشاغل کاذب روی می‌آورند.

محمدی با بیان اینکه عشایر ۳۰ درصد گوشت قرمز استان را تولید می‌کنند، گفت: با کاهش تولیدات عشایر در آینده‌ای نه چندان دور تولید گوشت قرمز در استان کاهش پیدا می‌کند و در همین رابطه با کاهش ۲ هزار و ۸۵۰ تنی گوشت قرمز مواجه خواهیم شد.

در استان کرمانشاه ۴ هزار خانواده عشایری در قالب ۱۴ ایل، یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام در اختیار دارند که ۳۰ درصد پروتئین مورد نیاز استان را تامین می‌کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تنور انتخابات شورای شهر داغ شده است/ ثبت نام ۱۰۳ داوطلب دراستان کرمانشاه

لازم به ذکر است عشایر استان کرمانشاه سالانه ۳ هزار تن گوشت قرمز، ۲۷ هزار تن شیر و فرآورده‌های لبنی، هزار و ۷۰۰ تن پشم، کرک و مو، ۹۰۰ تن روغن حیوانی و ۲۲۰ هزار قطعه انواع صنایع دستی تولید می‌کنند.