آخرین جزئیات از چگونگی برگزاری امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم
آخرین جزئیات از چگونگی برگزاری امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم

طبق اعلام وبدا، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه درباره برگزاری امتحانات جلسه‌ای تخصصی برگزار و در این زمینه بحث‌های مختلفی مطرح و نظرات گوناگونی ارائه شد، از حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش در این کمیته خبر داد. وی با اشاره به اینکه اولین نکته‌ای که باید بسیار روی […]

طبق اعلام وبدا، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه درباره برگزاری امتحانات جلسه‌ای تخصصی برگزار و در این زمینه بحث‌های مختلفی مطرح و نظرات گوناگونی ارائه شد، از حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش در این کمیته خبر داد.

وی با اشاره به اینکه اولین نکته‌ای که باید بسیار روی آن تاکید کنیم و از نظر آموزش و پرورش قطعی بوده و همه اعضا هم این موضوع را در کمیته پذیرفتند، بحث حضوری بودن امتحانات است، عنوان کرد: با توجه به اینکه امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم برای دانش‌آموزان سرنوشت ساز است، صرف نظر از زمان به صورت حضوری برگزار می‌شوند، اما امتحانات سایر پایه‌ها به صورت غیرحضوری برگزار خواهند شد.

رئیسی در ادامه به زمان برگزاری امتحانات اشاره و خاطرنشان کرد: استدلال آموزش و پرورش و دوستان درباره زمان برگزاری امتحانات این بود که مدارس در مناطق خود آزمون را برگزار می‌کنند و نیاز به جا به جایی زیاد دانش آموزان نیست. نکته دوم اینکه مسئولان به گونه‌ای برنامه ریزی می‌کنند که به عنوان مثال روز امتحان فقط دانش آموزان پایه دوازدهم در مدرسه حضور دارند و نهایتا تعداد آن‌ها ۲۵ تا ۲۶ نفر می‌شود که گفتند حداقل ۱۰ کلاس داریم و در هر کلاس ۲ دانش آموز حضور دارد؛ پنجره‌ها باز بوده، تهویه مناسب است و دانش آموزان با ماسک سرجلسه امتحان حاضر می‌شوند.

با هرگونه تجمع مخالف هستیم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه زمان امتحان هم کمتر از ۲ ساعت است، عنوان کرد: از فضای باز هم در مدرسه می‌توان استفاده کرد و از نظر خطر بیماری خیلی مشکلی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه گرچه ما با هرگونه تجمع مخالف هستیم، اما از آنجایی که بر برگزاری حضوری امتحانات این دو پایه اصرار بود، پروتکل‌هایی در نظر گرفته شده است، توضیح داد: زمان برگزاری امتحانات دانش آموزان این دوپایه تحصیلی نباید تجمعی صورت گیرد، مدارس باید از فضای باز استفاده کنند، تعداد نفرات حاضر در کلاس‌ها بسیار کم بوده و تهویه کلاس هم مناسب باشد. البته نتیجه نهایی این تصمیم در جلسه ستاد ملی که شنبه هفته آینده برگزار می‌شود، مشخص و اعلام خواهیم کرد.

رئیسی تصریح کرد: در کمیته تخصصی که با حضور همه اعضا اعم از آموزش و پرورش و وزارت کشور برگزار شد، گفتند که امتحانات این دو پایه حتما باید حضوری باشد و قرار شد با رعایت پروتکل‌ها امتحانات و کنکور سراسری در همان زمان اعلام شده، برگزار شود.

ممکن است در جلسه روز شنبه ستاد تصمیم جدیدی گرفته شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: با توجه به تعداد کلاس‌ها و فضای بازی که وجود دارد، می‌شود فاصله گذاری را رعایت و امتحانات این دو پایه تحصیلی را حضوری برگزار کرد البته شنبه نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه ممکن است در جلسه روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم جدیدی گرفته شود، بیان کرد: ستاد ملی است که تصمیم نهایی را خواهد گرفت؛ ممکن است عده‌ای مجددا مخالفت کنند و دوباره تصمیم را به کمیته بازگردانند تا اصلاح شود، فعلا تصمیم کمیته تخصصی این است که گفته شد؛ معمولا تصمیمات کمیته تخصصی در ستاد اعلام شده و در آنجا تصمیم‌گیری نهایی انجام می‌شود.

رئیسی در پایان اظهار کرد: به طور کلی شیوه‌نامه‌های امتحانات حضوری از قبل ابلاغ شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.