به گزارش کارآفرین نیوز، محبوب صادقی گفت: بررسی اعتبار سنجی برای پرداخت تسهیلات بانکی منجر به کاهش معوقات بانکی خواهد شد که یکی از معیارهای اعتبارسنجی، مبلغ و سابقه تسهیلات گذشته مشتریان است، همچنین رقم و سابقه چک های وصول یا برگشت شده متقاضیان را از دیگر معیارهای تعیین امتیاز اعتبار سنجی مشتریان شبکه بانکی […]

به گزارش کارآفرین نیوز، محبوب صادقی گفت: بررسی اعتبار سنجی برای پرداخت تسهیلات بانکی منجر به کاهش معوقات بانکی خواهد شد که یکی از معیارهای اعتبارسنجی، مبلغ و سابقه تسهیلات گذشته مشتریان است، همچنین رقم و سابقه چک های وصول یا برگشت شده متقاضیان را از دیگر معیارهای تعیین امتیاز اعتبار سنجی مشتریان شبکه بانکی می توان برشمرد.

وی افزود: از دیگر مواردی که می تواند در تعیین امتیاز اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات بانکی موثر باشد، بررسی سابقه پرداخت به موقع قبوض جرائم رانندگی و همچنین برق و گاز است.

مدیر اداره اطلاعات بانک مرکزی با اشاره به سابقه‌ی صد ساله اعتبار سنجی مشتریان در دنیا، افزود: می توان با اجرایی شدن دقیق این مدل در ایران، شرایط اخذ ضامن از وام گیرندگان را تسهیل کنیم.

وام بانکی

پرداخت ماهانه یک میلیون فقره تسهیلات بانکی

صادقی گفت: این مدل کمک می‌کند بانک‌ها برای پرداخت وام‌های کوچک به متقاضیان بتوانند، شرایط تضمین را تسهیل و وثیقه‌هایی همچون گواهی‌های کسر از حقوق و سند ملکی را کمتر درخواست کنند.

وی در ادامه با اعلام اینکه پرداخت وام‌های کوچک با مدل اعتبار سنجی به صورت نمونه آغاز شده است، افزود: اکنون ماهانه حدود یک میلیون فقره تسهیلات در شبکه بانکی کشور پرداخت می‌شود و هدف اعتبار سنجی این است که دسترسی افرادی که رفتار اعتباری مناسبی دارند به تسهیلات بانکی بیشتر شود.

مدیر اداره اطلاعات بانک مرکزی همچنین افزود: براساس شیوه اعتبار سنجی، دسترسی مشتریان بد حساب بانکی که وثائق مناسبی دارد، اما رفتار گذشته آن‌ها نشان می‌دهد که به تعهدات خود به موقع عمل نمی‌کند، محدود می‌شود.

این مطلب را نیز بخوانید
رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی قابل انکار نیست

وی میزان مطالبات معوق بانک‌ها را حدود ۷ درصد تسهیلات پرداختی خواند و افزود: هر چقدر این عدد کاهش پیدا کند به نفع مردم و کشور است.

صادقی اضافه کرد: دسترسی به سامانه اعتبار سنجی برای عموم مردم مهیا شده و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه مای کریدیت و پرداخت هزینه‌ای حدود هزار تومان از وضعیت اعتبار سنجی خود مطلع شوند و در آینده این امکان در نرم افزارهای موبایلی نیز فراهم خواهد شد.

مدیر اداره اطلاعات بانک مرکزی با اعلام اینکه موضوع اعتبارسنجی سال ۱۳۸۵ مطرح و سال ۱۳۸۶ آیین نامه آن مصوب و سال ۱۳۸۸ نیز اصلاحات آن انجام شد، گفت: سال ۱۳۸۹ میزان استعلام از شرکت مشاور رتبه بندی حدود ۵ هزار عدد بوده، اما ابتدای سال ۱۴۰۰ به یک میلیون استعلام ماهانه و اکنون به حدود ماهانه ۳ میلیون استعلام رسیده است.

صادقی افزود: شرکت خصوصی مشاور رتبه بندی تنها شرکت دارای مجوز از بانک مرکزی است و تاکنون اطلاعات حدود ۴۴ میلیون کد ملی در این بانک سامانه ثبت شده و برای ۳۴ میلیون نفر گزارش اعتباری تولید شده است که می‌تواند در سامانه مای کریدیت مشاهده کنند.

وی در پایان گفت: اکنون بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات مکلف به اخذ اعتبار سنجی شدند و اگر بانکی تخلف کند با آن بانک برخورد قانونی خواهد شد.