به گزارش کارآفرین نیوز، رحیم زارع بیان کرد: آیا دولت با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌تواند سیاست‌های جبرانی و حمایتی خود را از هشت قلم کالا به‌ ویژه در حوزه دارو، گندم و نان پیاده کند؟ وی گفت: کل نیاز کشور ۸ میلیون تن گندم در سال است که با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۱۲ […]

به گزارش کارآفرین نیوز، رحیم زارع بیان کرد: آیا دولت با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌تواند سیاست‌های جبرانی و حمایتی خود را از هشت قلم کالا به‌ ویژه در حوزه دارو، گندم و نان پیاده کند؟

وی گفت: کل نیاز کشور ۸ میلیون تن گندم در سال است که با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۱۲ و نیم میلیون تن گندم تولید و واردات می‌شود.

واردات گندم

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ افزود: اگر امروز به گوشت قرمز ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می‌یافت از قیمت فعلی گران‌تر می‌شد.

هادی قوامی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز گفت: ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال آینده نداریم و در لایحه تنها ارز با نرخ ETS خواهیم داشت.

وی با اشاره به مشترک بودن دغدغه دولت و مجلس، گفت: هدف آنها افزایش رفاه عمومی مردم و کاهش هزینه‌هاست.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: با حذف ارز ترجیحی از روی کالاهای اساسی، ۷ تا ۱۰ درصد تورم ایجاد خواهد شد که دولت برنامه جبرانی برای دهک‌هایی که بیشتر متاثر می‌شوند در جدول ۱۴ بودجه ۱۴۰۱ در ردیف ۱۷ پیش‌‎بینی کرده است.

این مطلب را نیز بخوانید
دختر هندبالیست ایرانی چرا پناهنده شد؟