واکنش روزنامه های تهران به زمزمه های مذاکره مستقیم ایران و آمریکا
واکنش روزنامه های تهران به زمزمه های مذاکره مستقیم ایران و آمریکا

از گلایه شریعتمداری تا استقبال اصلاح طلبان  ،  در پی اظهارات امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه و پس از آن توئیت امیر شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی و اشاره رئیس جمهور در گفتگوی زنده با مردم مبنی بر آمادگی برای گفتگوی مستقیم، این خبر با واکنش روزنامه‌های صبح امروز تهران همراه یا روبرو شده است. کیهان؛ […]

از گلایه شریعتمداری تا استقبال اصلاح طلبان  ،  در پی اظهارات امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه و پس از آن توئیت امیر شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی و اشاره رئیس جمهور در گفتگوی زنده با مردم مبنی بر آمادگی برای گفتگوی مستقیم، این خبر با واکنش روزنامه‌های صبح امروز تهران همراه یا روبرو شده است.
کیهان؛ گلایه از برادران
حسین شریعتمداری در یادداشت روزنامه امروز کیهان نوشت: «اکنون این پرسش از آقایان امیرعبداللهیان و شمخانی در میان است که چرا و با کدام تحلیل منطقی و قابل قبول از احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا سخن می‌گوئید؟! و کدام بخش از صورت‌مسئله نا‌مشخص است که روشن شدن آن به مذاکره، آن‌هم مذاکره مستقیم با آمریکا نیاز دارد؟! تحریم‌ها‌ی برجامی و تحریم‌های دیگر نظیر تحریم‌های آیسا، سیسادا، ویزا، کاتسا و … مشخص است. بنابراین مذاکره مستقیم برای چیست و چه ضرورتی دارد؟! ممکن است بفرمائید که باید نظر آمریکا نیز گرفته شود، که باید گفت مگر جناب امیرعبداللهیان نمی‌فرمایند که «طرف آمریکایی تاکنون به صورت Non paper (نوشته غیر رسمی) پیشنهادات خودش را در موضوعات فنی به ایران ارائه کرده است؟» بنابراین نظر آمریکا را دارید. مذاکره مستقیم برای چیست؟!». کیهان همچنین در مطلب یک روزنامه هم پیشنهاد مذاکره با آمریکا را «ترفند دشمن» برای فرار از لغو تحریم‌ها دانست و نوشت:«[سخن گفتن از مذاکره مستقیم با آمریکا]، گرچه معنای عقب‌نشینی نمی‌دهد اما تناسب دقیقی با واقعیت موجود در مذاکرات وین نداشته و به طرف‌های غربی پالس عقب‌نشینی و تناقض می‌دهد».
آفتاب یزد؛ مذاکره مستقیم بر اساس اصل مصلحت
روزنامه آفتاب یزد با انتخاب تیتر «مصحلت مذاکره مستقیم» به این موضوع پرداخت و نوشت: اعلام آمادگی ایران برای مذاکره مستقیم با آمریکا در صورت لزوم و تاکید مقامات سطح بالا بر لزوم اتخاذ تصمیم سیاسی درباره گام‌ها و تعهدات متقابل نشان می‌دهد، مذاکرات در وین به روزها و ساعات پایانی و حساس خود نزدیک شده است. این روزنامه در ادامه مطلب به نقل از بشیر اسماعیلی کارشناس روابط بین الملل در بیان چرایی رسیدن به نقطه مذاکره مستقیم نوشت:« در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ۳ اصل مطرح است که رعایت آن در تمام روابط خارجی کشور الزام دارد. اولین اصل عزت است؛ دومین اصل حکمت و سومین اصل مصلحت است. اصل عزت بدین معناست که در برخی روابط خارجی باید مقاومت کرد و پا پس نکشید، اصل مصلحت اما بر عکس آن است و بدین معناست که باید در برخی موارد که نیاز است نرمش نشان داد و عقب نشینی استراتژیک انجام داد. اما اینکه سیاستگذار کجا باید اصل عزت را در پیش بگیرد و کجا باید مصلحت اندیشی کند به اصل مصلحت بر می‌گردد».

مذاکره مستقیم هسته ای ؛ چرا عجله ؟
روزنامه خراسان دیگر روزنامه نزدیک به اصولگرایان اما روی خوشی به زمزمه‌های مذاکره مستقیم ایران و آمریکا نشان نداده و نوشت:« با مذاکره ای که وزیرخارجه ایران از آن سخن گفته است، بطور اصولی مخالف نیستیم اما معتقدیم هنوز در مذاکرات تا رسیدن به مرحله ای که توافق در دسترس باشد فاصله است و بر همین اساس به نظر می رسد اعلام امکان مذاکرات مستقیم با طرف آمریکایی در زمان فعلی با توجه به آنکه در دورنمای مذاکرات تا شرایط مطلوب فاصله داریم، به مصلحت نبود آقای امیرعبدالهیان باید صبر می کرد و اگر مذاکرات بجایی می رسید که احتمال رسیدن به نتیجه مطلوب‌ در دسترس بود و از مذاکره مستقیم می شد، منافع ملی را بدست آورد ، از آن سخن می گفت و اگر رسیدن به نتیجه دور از دسترس بود، بی دلیل باعث فضاسازی هزینه زا نمی‌شد». نویسنده یادداشت این روزنامه در ادامه به هیات مذاکره ایران اینگونه هشدار داد:« هیئت مذاکره کننده ایرانی باید مراقبت و دقت لازم را داشته باشد که درصورت انجام مذاکرات مستقیم، صرفا مسائل هسته ای در دستور کار مذاکرات قرار بگیرد. آمریکایی ها در پی آن هستند که بعد از بازگشت به برجام، زمینه برای مذاکرات جدید در باره متن های فرابرجام و موضوعات غیر هسته ای نظیر برنامه های موشکی و منطقه ای ایران فراهم شود.موضوعاتی که به تعبیر رهبرانقلاب مسائل ناموسی انقلاب نامیده شده و مذاکره بردار نیست».

شرق؛ پشت پرده پیشنهاد مذاکره مستقیم
روزنامه شرق با پرداخت به واکنش های خارجی به احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا به چگونگی رسیدن به این تصمیم از سوی ایران و پشت پرده آن پرداخته و نوشت:« به نظر می‌رسد تهران نیز خود را در آستانه یک تصمیم سیاسی مهم می‌بیند که شاید مذاکره مستقیم بخشی از آن باشد.وزیر خارجه ایران در همان جلسه که حرف مذاکره مستقیم را پیش کشیده بود، گفت: «چون در موضوع هسته‌ای به نقطه‌ای داریم نزدیک می‌شویم که باید تصمیمی گرفته شود، مجبور شدم صبح امروز در جلسه‌ای دیگر شرکت کنم که همین مسئله موجب شد تا عصر امروز در خدمت شما در این همایش باشم». از این حرف می‌توان برداشت کرد بحث‌ها در‌این‌باره به نقطه‌ای رسیده است که جلسات از پیش هماهنگ‌نشده در‌این‌باره برگزار می‌شود و اینکه ساعاتی بعد از این جلسه فوری، امیرعبداللهیان حرف مذاکره مستقیم را می‌زند، خود می‌تواند نشانه معنادار دیگری باشد. به‌هر‌حال، غیرمستقیم‌بودن مذاکره مسئله‌ای بوده است که با تصمیم ایران اتفاق می‌افتاده است و حالا شاید ایران آماده تصمیم دیگری در این زمینه است. نوزدهم دی‌ماه امسال، در سخنانی از رهبری آمد: «تسلیم‌نشدن در برابر دشمن مستکبر و زورگو جزء اصول انقلاب است و اینکه در مقطعی با دشمن مذاکره، صحبت و تعامل شود به معنای تسلیم‌شدن در مقابل آن نیست، همچنان که تاکنون تسلیم نشده و از این پس نیز نخواهیم شد . این صحبت‌ها از سوی برخی نشانه آمادگی ایران برای گفت‌وگوی مستقیم با ایالات متحده تعبیر شد و البته برخی نیز چنین منظوری را رد کردند. حالا با صحبت اخیر امیرعبداللهیان پس از جلسه‌ای که به آن اشاره کرد، معنای آن جمله مشخص‌تر می‌شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
غلامرضا شعباني /فرایند گزینش، نه مچ گیری بلكه پیشگیری و نظارت است