افزایش ۲ برابری شهرستان‌های زرد در استان کرمانشاه؛ شرایط
کنترل بیماری شکننده است
افزایش ۲ برابری شهرستان‌های زرد در استان کرمانشاه؛ شرایط
کنترل بیماری شکننده است

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، رنگ‌بندی هشدار کرونا در هر منطقه بیانگر شاخص تعداد بستری‌ها در هر شهرستان است که براساس اعلام کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه شهرستان‌های زرد استان به ۶ شهرستان افزایش پیدا کرده است. مهدی محمدی رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مورد […]

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، رنگ‌بندی هشدار کرونا در هر منطقه بیانگر شاخص تعداد بستری‌ها در هر شهرستان است که براساس اعلام کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه شهرستان‌های زرد استان به ۶ شهرستان افزایش پیدا کرده است.

مهدی محمدی رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مورد تغییرات رنگ‌بندی شهرستان‌های استان گفت که شهرستان‌های زرد شامل پاوه، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، اسلام‌آباد غرب و سرپل‌ذهاب است.

بر اساس این گزارش هشت شهرستان باقی‌مانده در استان کرمانشاه شامل ثلاث باباجانی،  دالاهو، صحنه قصرشیرین، کرمانشاه، گیلان‌غرب، جوانرود و روانسر در وضعیت آبی هشدار کرونا قرار دارند و هم‌اکنون ۱۱۱ بیمار مربوط به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند.

وضعیت موجود سبب برگزاری نشست مجازی روسای شبکه‌های بهداشت و درمان استان کرمانشاه شد که ابراهیم شکیبا معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این نشست مجازی گفت: شرایط در استان کرمانشاه اکنون پایدار و نسبتاٌ با ثبات است اما در عین حال بسیار شکننده است.

وی افزود: در صورت تغییر وضعیت با شرایط بسیار سخت و دشواری مواجه خواهیم شد که با پیک‌های قبلی بیماری کووید ۱۹ قابل مقایسه نخواهد بود زیرا در پیک بعدی بیماری، موارد بستری به سرعت افزایش خواهد یافت به طوری که حتی ممکن است با کمبود تخت‌های بستری در استان مواجه شویم، بنابراین همه باید با تمام توان اقدامات لازم را انجام دهیم تا بیماری به اوج نرسد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه ویروس جهش یافته کرونا در کشور مشاهده شده است بیان کرد: این نگرانی وجود دارد که در صورت عدم پیشگیری و رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی و عادی انگاری شرایط، با پیک بعدی بیماری کرونا در استان  کرمانشاه روبه‌رو شویم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
قطعی تلفن ثابت و اینترنت برخی از محلات، کرمانشاهی‌ها راکلافه کرد

وی افزود: برای کنترل سریع بیماری باید بیماریابی با استفاده از رپید تست و پی سی آر  بر اساس پروتکل‌های مشخص شده به صورت هدفمند افزایش یابد به این گونه که اگر فرد مثبت بود تمام افرادی که با او در ارتباط بوده‌اند باید رهگیری شود.

شکیبا با بیان اینکه تمام مراکز بهداشتی در سطح شهرستان‌ها و تیم‌های مشخص شده آنها در راستای مقابله با کرونا، خط مقدم مبارزه با بیماری  هستند گفت: خدمات ارائه شده توسط کادر زحمتکش بهداشت و درمان استان در راستای مقابله با کرونا بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است و باید همچنان تمام تلاش خود را برای کنترل بیماری به‌کار گرفت.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بیان کرد: تنها با تشخیص موارد مبتلا و رهگیری افرادی که در ارتباط با موارد مثبت بوده‌اند، مانع شعله‌ور شدن کانون بیماری خواهیم شد و با متوقف ساختن کانون می‌توانیم بیماری را مهار کنیم.

شکیبا افزود: موارد مثبت را باید قرنطینه کنیم و آموزش‌های لازم به آنها ارائه شود و مکان‌هایی که در شهرستان‌های مختلف برای قرنطینه تعیین شده باید آمادگی پذیرش بیمار را داشته باشند و افرادی که تمایل به رفتن در این مراکز را ندارند، باید برای حفظ سلامت افراد خانواده خود و دیگران  حتما در منزل قرنطینه شوند.

وی با بیان اینکه در هفته‌های اخیر استفاده از ماسک و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی کاهش یافته است گفت: نوع جدید ویروس از نظر شدت انتشار و از نظر میزان مرگ و میر بسیار قوی‌تر از نوع کنونی آن است و بنابراین از مردم استان می‌خواهیم همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند.

انتهای پیام/۸۳۱/ح