آشنایی با رقبای پرسپولیس در آسیا/ دار و دسته رونالدو به دنبال انتقام

تیم فوتبال پرسپولیس در گروه پنجم لیگ قهرمانان آسیا با تیم‌های الدحیل قطر، النصر عربستان و استقلال تاجیکستان هم‌گروه شد.

به گزارش ایسنا، قرعه‌کشی فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا انجام شد و پرسپولیس در گروه مرگ این رقابت ها با الدحیل قطر، استقلال تاجیکشتان و النصر عربستان هم‌گروه است. سرخ‌ها کار سختی برابر نایب قهرمان عربستان، نایب قهرمان قطر و قهرمان تاجیکستان دارند و باید به مصاف بازیکنانی چون کریتیانو رونالدو، سادیو مانه، آیمریک لاپورت و اندرسون تالیسکا بروند.

آخرین مصاف پرسپولیس و النصر به لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۱۸ باز می‌گردد که پرسپولیس در مرحله نیمه‌نهایی تیم عربستانی را شکست داد و به فینال صعود کرد. پذیرش این شکست از سوی النصر بسیار دشوار بود و این تیم تا مدت‌ها پیگیر شکایت از پرسپولیس بود که دادگاه‌های بین‌المللی رای به حقانیت پرسپولیس دادند.

آشنایی با تیم‌های گروه E لیگ قهرمانان آسیا

پرسپولیس ایران

قهرمان فوتبال ایران در گروه مرگ لیگ قهرمانان قرار گرفته و با النصر عربستان، الدحیل قطر و استقلال تاجیکستان رقابت کند. پرسپولیس فصل گذشته توانست به قهرمانی لیگ برتر، جام حذفی و سوپرکاپ ایران برسد و قهرمانی های خود را در لیگ داخلی به عدد ۱۵ برساند. این تیم همچنین ۱۰ بار نیز نایب قهرمان ایران شده است. در کارنامه سرخ‌ها ۷ قهرمانی جام حذفی و ۵ قهرمانی سوپرکاپ نیز دیده می‌شود.

بهترین مقام آسیا برای پرسپولیس، ۲ نایب قهرمانی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ بوده و یک بار هم برنده جام برندگان آسیا شده‌اند. اخرین دوره حضور پرسپولیس به سال ۲۰۲۱ برمی‌گردد که آن‌ها در یک چهارم نهایی به دست دیگر تیم عربستانی یعنی الهلال از گردونه رقابت‌ها کنار رفتند.

تعداد حضور در لیگ قهرمانان آسیا: ۱۱ دوره

بهترین عملکرد در لیگ قهرمانان آسیا: نایب قهرمانی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰

آخرین عملکرد در لیگ قهرمانان آسیا: حذف در یک چهارم نهایی سال ۲۰۲۱ (شکست ۳ بر صفر برابر الهلال غربستان)

رتبه فصل قبل در لیگ داخلی: قهرمان

بازیکنان شاخص: علیرضا بیرانوند، مهدی ترابی، مرتضی پورعلی‌گنجی و محمدحسین کنعانی‌زادگان

سرمربی: یحیی گل‌محمدی (ایران)

ورزشگاه: استادیوم آزادی

النصر عربستان

این باشگاه متمول عربستانی در شهر ریاض قرار دارد و در سال ۱۹۵۵ میلادی یعنی ۶۷ سال پیش تاسیس شده است. این هفتمین دوره‌ای است که النصر در لیگ قهرمانان آسیا حاضر می‌شود. بهترین عملکرد آن‌ها به سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ برمی گردد که در مرحله نیمه‌نهایی یک بار مغلوب پرسپولیس و یک بار هم مغلوب الاهلی عربستان شدند.

این تیم یکی از پرافتخارترین تیم‌های عربستان است. النصر تاکنون ۹ بار قهرمان لیگ این کشور شده و ۷ بار همخ به مقام نایب قهرمانی رسیده است. آن ها ۲ بار فاتح سوپرکاپ عربستان شده‌اند و در فرمت قدیمی لیگ قهرمانان، یک بار به مقام نایب قهرمانی این رقابت‌ها در سال ۱۹۹۵ رسیده‌اند. آن ها اخیرا با درخشش فوق ستاره خود یعنی کریستیانو رونالدو برای نختسین بار قهرمان جامن باشگاه‌های عرب شدند.

تعداد حضور در لیگ قهرمانان آسیا: ۷ دوره

بهترین عملکرد در لیگ قهرمانان آسیا: حذف در نیمه‌نهایی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

آخرین عملکرد در لیگ قهرمانان آسیا: حذف در نیمه‌نهایی سال ۲۰۲۱ برابر الاهلی عربستان (شکست با نتیجه ۲ بر یک)

رتبه در فصل قبل لیگ داخلی: نایب قهرمان

بازیکنان شاخص: کریستیانو رونالدو، سادیو مانه، اندرسون تالیسکا، آیمریک لاپورت، اوتاویو، الکس تیس و مارسلو بروزوییچ

سرمربی: لوییز کاسترو (پرتغال)

ورزشگاه: الاول پارک

استقلال دوشنبه

استقلال دوشنبه از تیم های تازه تاسیس است که در سال ۲۰۰۷ تاسیس شد و خیلی زود تبدیل به یکی از محبوب ترین تیم های فوتبال در تاجیکستان شد. این تیم با قهرمانی در لیگ تاجیکستان توانسته است در سید سوم رقابت های لیگ قهرمانان قرار گیرد و حضورش در دور گروهی قطعی شده است.

تعداد حضور در لیگ قهرمانان آسیا: ۵ دوره

بهترین عملکرد در لیگ قهرمانان آسیا: حذف در یک هشتم نهایی سال ۲۰۲۱ (شکست برابر پرسپولیس ایران)

آخرین حضور در لیگ قهرمانان آسیا: حذف در مرحله گروهی سال ۲۰۲۲

رتبه در فصل قبل لیگ: قهرمان لیگ تاجیکستان

بازیکن شاخص: منوچهر جلیلوف

سرمربی: ایگور چریوچنکو

الدحیل قطر

این باشگاه ورزشی در شهر دوحه قطر قرار دارد و ابتدا با نام الشرطه دوحه (پلیس دوحه) تأسیس شده بود و در سال ۲۰۰۹ به لخویا و پس از آن نیز در سال ۲۰۱۷ با ادغام ۲ باشگاه لخویا و الجیش به الدحیل تغییر نام داد. این تیم در لیگ ستارگان قطر هشت بار به قهرمانی رسیده است.

الدحیل از باشگاه‌های ثروتمند کشور قطر می‌باشد و در سال ۲۰۱۲ برای اولین بار وارد مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شد. قهرمان فصل گذشته لیگ قطر تاکنون ۱۰ بار در لیگ قهرمانان آسیا حضور پیدا کرده است و دو بار در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ تا مرحله یک چهارم نهایی پیش رفت. همچنین الدحیل، به عنوان نماینده کشور میزبان در جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰ شرکت کرد در رتبه پنجم این رقابت‌ها قرار گرفت. رامین رضایین، مدافع تیم ملی ایران سابقه حضور در این تیم قطری را در کارنامه خود دارد.

تعداد حضور در لیگ قهرمانان آسیا: ۱۰ دوره

بهترین عملکرد در لیگ قهرمانان آسیا: حضور در یک چهارم نهایی سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸

آخرین عملکرد در لیگ قهرمان آسیا: حذف در مرحله گروهی سال ۲۰۲۱ ( در گروه استقلال ایران، الاهلی عربستان و الظرطه عراق

رتبه در فصل قبل لیگ: قهرمان ستارگان قطر

بازیکنان شاخص: مایکل اولونگا، روبن سمدو، ابراهیم دیالو

سرمربی: هرنان کرسپو (آرژانتین)

ورزشگاه: عبدالله بن خلیفه

بیشتر بخوانید

انتهای پیام