آینده نگران کننده جهان / افزایش دو برابری مصرف انرژی در خاورمیانه

خاورمیانه به عنوان یکی از مناطق پرجمعیت و با روند رو به رشدی که در دهه‌های اخیر داشته، با مشکلاتی مانند افزایش مصرف انرژی مواجه است. با توجه به اینکه بیشتر کشورهای خاورمیانه دارای منابع نفت و گاز هستند، بخش عمده‌ای از انرژی مصرفی در این منطقه از این منابع تأمین می‌شود. با این حال، افزایش مصرف انرژی در خاورمیانه به دلیل رشد جمعیت، توسعه صنعتی و افزایش نیازهای انرژی‌ای در بخش‌های مختلف اقتصادی این منطقه، به چالشی برای مدیریت منابع انرژی تبدیل شده است. برای مقابله با این چالش، بسیاری از کشورهای خاورمیانه در حال توسعه منابع انرژی تجدیدپذیر مانند باد، خورشید و آب شده‌اند و سعی در کاهش وابستگی به منابع نفت و گاز دارند.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: تقاضا برای انرژی در منطقه خاورمیانه به دلیل توسعه کارخانه‌های نمک‌زدایی برای استحصال آب از دریا تا سال ۲۰۳۰ دو برابر خواهد شد.

چشم‌انداز تولید و مصرف انرژی در جهان آینده به شدت نگران‌کننده است و از همین الان بسیاری از کشورها برنامه‌های خود را بر افزایش تولید انرژی و تغییر از روش سنتی به انرژی‌های پاک متمرکز کرده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی هم اعلام کرده است که استفاده از فناوری در آینده یک شکل جدیدی از انرژی را در جهان عرضه خواهد کرد، توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر شکل جدیدی از عرضه انرژی را در جهان آینده شکل خواهد داد.

در این میان همکاری‌های بین‌المللی برای ایجاد محیط امن برای تجارت و نوآوری در زمان گذر دنیا به سمت انرژی‌های پاک یک فاکتور مهم خواهد بود.

بر اساس این گزارش، تا سال ۲۰۳۰، ۴۵ درصد از برقی که در ایالت متحده امریکا تولید خواهد شد از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر خواهد بود در حالی که این رقم اکنون تنها ۲۲ درصد است.

این گزارش تأکید کرده است، تا سال ۲۰۳۰، ۶۵ درصد خودروهایی که در اتحادیه اروپا به فروش می‌روند از نوع برقی خواهند بود.

مصرف انرژی در منطقه خاورمیانه دو برابر می‌شود

آژانس بین‌المللی انرژی اشاره کرده است که تقاضا برای انرژی در منطقه خاورمیانه تا سال ۲۰۳۰ به دلیل توسعه کارخانه‌های نمک‌زدایی از دریا دو برابر خواهد شد. بسیاری از کشورهای این منطقه تلاش خواهند کرد که آب مصرفی خود را با جداسازی نمک آب دریا استحصال کنند.

بر اساس این گزارش، ۱۸ درصد برقی که در هند تا سال ۲۰۳۰ تولید می‌شود از انرژی‌های تجدیدپذیر خواهد بود که این رقم اکنون تنها ۶ درصد است.

تا سال ۲۰۳۰، ۱۰۰ میلیون خودروی برقی در جاده‌های چین رفت و آمد خواهند کرد و این کشور برنامه‌ریزی وسیعی را از همین الان آغاز کرده است.

در گزارش آژانس تأکید شده است تا سال ۲۰۳۰ درآمد کشورهای امریکای لاتین از محل تولید مواد معدنی که در فناوری انرژی‌های نو استفاده می‌شود ۵۵ درصد رشد خواهد کرد.

در فناوری استفاده از انرژی پاک تعدادی مواد نایاب استفاده می‌شود که فراوانی آن در این منطقه بیشتر است.

در گزارش آژانس آمده است که در ژاپن تا سال ۲۰۳۰، ۱۸ گیگابات تنها از محل انرژی‌های بادی به ظرفیت برق این کشور اضافه می‌شود و در منطقه اوراسیا ۱۷ میلیارد دلار از کاهش انتشار گاز متان در سایر استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر صرفه‌جویی خواهد شد.