ابلاغ دستورالعمل آمادگی و پاسخ واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت در برابر حریق

ابلاغ دستورالعمل آمادگی و پاسخ واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت در برابر حریق

ابلاغ دستورالعمل آمادگی و پاسخ واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت در برابر حریق

مدیر کل امور حوادث و بلایا سازمان اورژانس کشور از ابلاغ دستورالعمل آمادگی و پاسخ واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت در برابر حریق خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی حیات، شیوا یوسفیان مدیر کل امور حوادث و بلایا سازمان اورژانس کشور، با بیان اینکه روند حوادث و سوانح در کشور رو به افزایش بوده و هر ساله آسیب های جانی و خسارات اقتصادی قابل توجهی را بر مردم و دولت ها تحمیل می کند، گفت؛ در بین انواع مخاطرات طبیعی، آتش سوزی به عنوان یکی از 14 مخاطره اولویت دار کشور تعیین شده و برنامه های مرتبط با مدیریت خطرات ناشی از آن در قانون و برنامه های ملی مدیریت بحران مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: نیمی از مرگ های ناشی از حریق مربوط به آتش سوزی های ساختمانی است همچنین آتش سوزی در مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت به لحاظ شرایط خاص بیماران، وجود تجهیزات تخصصی گران قیمت و نیروهای متخصص بسیار حائز اهمیت است.

یوسفیان از ارتقای سطح ایمنی و داشتن مراکزی تاب آور در برابر آتش سوزی به عنوان موضوعی یاد کرد که همواره مورد توجه مدیران و سیاستگذاران حوزه سلامت بوده است. به گونه ای که از سال 1391 تاکنون ارزیابی ایمنی مراکز درمانی و واحدهای بهداشتی در ابعاد مختلف سازه ای، غیرسازه ای و مدیریتی در دستور کار قرار گرفته و در برنامه اعتباربخشی مراکز درمانی نیز استانداردهای ایمنی در برابر آتش در حوزه استاندادرهای مدیریت خطر بیمارستانها مطرح شده است و هر ساله توسط ارزیابان ملی مورد بررسی قرار می گیرد.

به گفته وی اهمیت ارتقای ایمنی در برابر آتش سوزی باعث شده که لزوم اخذ تائیدیه سازمان آتش نشانی در فرایند صدور و تمدید پروانه فعالیت موسسات پزشکی طی دو سال اخیر ملاک عمل قرار گیرد.

پیشنهاد فر نیوز
هتل‌های زنجیره‌ای مهر یزد، کاشانه‌ای آرام برای لذت از تعطیلات تابستانی

یوسفیان با اشاره به اقدامات سالهای اخیر برای ارتقای ایمنی و تاب آوری مراکز بهداشتی و درمانی کشور، خاطرنشان کرد: تایج ارزیابی ایمنی نشان می دهد که در زمینه استقرار سیستم های حفاظت از آتش در مراکز بهداشتی و درمانی رشد قابل توجهی وجود دارد اما همچنان نیازمند توجه ویژه به اجرای برنامه های پیشگیرانه هستیم.

مدیر کل امور حوادث و بلایا سازمان اورژانس کشور از تهیه و ابلاغ دو «دستورالعمل آمادگی و پاسخ واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت در برابر حریق (کد 125)» و «دستورالعمل تخلیه اضطراری (کد 100)» در ماه جاری خبر داد.

وی افزود: این دو دستورالعمل شامل تمامی واحدهای بهداشتی، مراکز درمانی و پیش بیمارستانی و حتی واحدهای ستادی می شود و دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی باید الزامات تعیین شده در دستورالعمل ها را که به تفکیک فازهای مختلف مدیریت بحران تدوین شده، اجرا کنند.

  • حریق در شهر صنعتی البرز استان قزوین با 4 فوتی

  • جزئیات حریق انبار لوازم یدکی خودرو در جنوب تهران/ 17 نفر مصدوم شدند