از تعریف هشت هزار میلیارد تومان پروژه گردشگری تا نوسازی حمل و نقل عمومی کرمانشاه

شهردار کرمانشاه در حالی به مناسبت روز خبرنگار با اهالی رسانه به گفت و گو نشست که پاسخگوی سوالات بیشمار خبرنگاران بود، از برنامه های شهرداری برای توسعه گردشگری و فرسوده بودن حمل و نقل عمومی گرفته تا توضیح در خصوص پروژه های عمرانی در دست اجرا و پاسخگو نبودن معابر شهری نسبت به این حجم از خودروها که نتیجه آن ایجاد ترافیک های سنگین در اغلب ساعات روز شده است.

نوروزی با اشاره به پیشرفت ۷۰ درصدی پروژه های یاد شده تصریح کرد: اگر مشکل خاصی پیش نیاید تلاش می کنیم تا پائیز امسال شاهد افتتاح و بهره برداری از آن ها باشیم.

شهردار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات این دستگاه در حوزه پروژه های تفریحی و تجاری پرداخت و گفت: یکی دیگر از مطالبات شهروندان احداث شهربازی است که فاز اول آن که مربوط به مطالعه و طراحی پروژه است انجام گرفته و قرار است در زمینی به مساحت ۱۳ و نیم هکتار و با اعتباری بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان احداث شود.

وی با اشاره به پیدا شدن چند سرمایه گذار برای اجرای پروژه شهربازی، گفت: این افراد چزو سرمایه گذاران خوشنامی هستند که امیدوارم در نهایت عملیات اجرایی این طرح عظیم هرچه سریعتر آغاز شود.

نوروزی در خصوص تله کابین کرمانشاه هم گفت: این پروژه با سابقه ۲۰ ساله به خاطر نظریه میراث فرهنگی و مشکلاتی که وجود دارد متوقف مانده است که البته در حال تلاش برای رفع اختلاف نظرها هستیم و امیدوارم هرچه سریعتر نسبت به احداث و راه اندازی آن اقدام کنیم.

شهردار کرمانشاه با اشاره به اینکه قرار است ۳۱۶ هکتار در محدوده پارک سراب قنبر از طریق منابع طبیعی به شهرداری واگذار شود، گفت: هر زمانی که این موضوع محقق شود تفرجگاهی در این منطقه جنوبی از شهر احداث و صاحب یک پارک جنگلی خواهیم شد.

وی، احداث ۲ سیتی سنتر گردشگری و ۲ هتل بوتیک را از دیگر برنامه های شهرداری کرمانشاه اعلام و عنوان کرد: در مجموع ۸ هزار میلیارد تومان طرح گردشگری در کلانشهر کرمانشاه تهیه شده و امیدوارم به اجرای آن ها به یکی از گردشگرپذیرترین مراکز استانی تبدیل شویم.

نوروزی در ادامه به تولید روزانه ۷۵۰ تن زباله در شهر کرمانشاه اشاره کرد و گفت: با این حال اولین شهری هستیم که صاحب کارخانه بازیافت بوده و این زباله ها در آن تبدیل به کود می شود.

شهردار کرمانشاه با بیان اینکه مشکل ما کمبود نیروی خدماتی در بخش کارگری برای رفت و روب شهر است، تصریح کرد: بر اساس استانداردها به ازای هر هزار نفر جمعیت شهری ۶ نفر نیرو (۲ کارمند و ۴ کارگر) نیاز است که با توجه به این استاندارد با کمبود حدود ۵۰۰ نیرو مواجه هستیم.

وی همچنین با اشاره به اجرای پروژه تقاطع غیرهمسطح سپاه، گفت: در حالی که اجرای چنین پروژه عظیمی به ۲۴ ماه زمان نیاز دارد اما احتمالا این پروژه ۸ ماهه به بهره برداری برسد تا یک رکورد عمرانی از خود به جا بگذاریم.

نوروزی با اشاره به پیشرفت ۹۴ درصدی پروژه، یادآوری کرد: ان شالله به زودی شاهد افتتاح و بهره برداری این طرح خواهیم بود.

شهردار کرمانشاه اشاره ای هم به پروژه مجتمع فیروزه داشت و گفت: این مجتمع در زمینی به مساحت ۷ هزار متر و با زیربنای ۵۷ هزار مترمربع در بازار شهر واقع شده و از موقعیت بسیار خوبی برخوردار است اما متاسفانه به دلیل برخی مشکلات با شریک بخش خصوصی چندسالی است روند اجرا متوقف شده است.

وی با بیان اینکه قرار است سهم ۱۵ درصدی شریک را خریداری کنیم تا بتوان پروژه را تعیین تکلیف کرد، افزود: برای این پروژه فراخوان سرمایه گذار داده ایم تا هزینه تکمیل آن را پرداخت کند.

نوروزی همچنین از نوسازی ناوگان سازمان اتوبوس رانی کرمانشاه خبر داد و گفت: ۱۰۸ دستگاه اتوبوس خریداری شده که فعلا ۴۰ دستگاه تحویل و ۳۰ دستگاه دیگر هم قرار است تا پایان تابستان تحویل شود.

شهردار کلانشهر کرمانشاه در بخش دیگری از گفت و گوی خود با اصحاب رسانه به مشکلات ترافیکی هم اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۴۰۰ هزار خودرو در سطح کرمانشاه تردد دارند که معابر ما ظرفیت و گنجایش این حجم از خودروها را ندارد.

وی یادآوری کرد: ساخت تقاطع سپاه در جهت رفع ترافیک شدید در محدوده میدان سپاه در دستور کار قرار گرفت و قرار است برای گره ترافیکی در مسیر جنوب به شمال بر روی پل قره سو نیز یک پل احداث تا از بار ترافیکی شهر کاسته شود.

نوروزی در خصوص ساماندهی دو رودخانه قره سو و آبشوران هم گفت: بر اساس قانون رسیدگی به مسیل هایی که آب در آنها جریان دارد و حریم آنها برعهده آب منطقه است و ما هم قول می‌دهیم هرکمکی بتوانیم در این زمینه انجام دهیم، اما همه باید به وظایف خود دراین زمینه عمل کنند.

مسعود اسماعیلی-خبرگار طلوع کرمانشاه