استقرار ۱۷۰۰ واحد گشت راهور و پلیس راه برای سازماندهی زائرین

استقرار ۱۷۰۰ واحد گشت راهور و پلیس راه برای سازماندهی زائرین

سردار محمد شرفی رئیس قرارگاه فراجا گفت: اگر مأموریت اربعین را ۲ مرحله تقسیم کنیم مرحله اول سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها و برآوردهای آماری و عمرانی، همچنین تأمین سامانه‌های مرتبط با اربعین بود که این مرحله را به پایان رساندیم و از اول صفر وارد فاز عملیاتی و در واقع مرحله دوم مأموریت می‌شویم.

وی افزود: از موضوعات مهم عملیاتی امنیت، کنترل ترافیک، ارائه خدمات گذرنامه و کنترل جمعیت زائر در مسیر و در مبادی ورودی مرزها است. همچنین در مدیریت ترافیک امسال نسبت به سال گذشته تغیراتی ایجاد شده است.

شرفی در خصوص ورود اتوبوس‌های پاکستانی گفت: امسال تصمیم بر این شد که این اتوبوس‌ها با شرایط و رعایت نکاتی از جمله رعایت سرعت، سوار کردن مسافر به اندازه، رعایت علائم وارد شوند که از مرزهای ریمدان و میرجاوه در سیستان و بلوچستان وارد خواهند شد؛ یکی از دلایل مخالفت سال گذشته با ورود اتوبوس پاکستانی‌ها قرار داشتن سمت مخالف فرمان بود که ممکن بود در اثر خستگی در جاده‌ها دچار اشتباه شوند و حادثه رخ دهد. که ما امسال تضمین گرفتیم که با رعایت قوانین و استراحت کافی و همکاری با پلیس بتوانیم زائران را بدون حادثه منتقل کنیم.

رئیس قرارگاه اربعین فراجا ادامه داد: پیش بینی شده امسال برای جبران کسری اتوبوس‌های بین شهری از تاکسی‌های اینترنتی و ون‌های شخصی و اتوبوس‌های شهرداری هم استفاده شود، اتوبوس‌های شهری به دلیل اینکه بین جاده نمی‌توانند رانندگی کنند اجازه داده شده امسال اینها از شهرهای مرزی تا پایانه‌ها و از پایانه‌ها به سمت عراق تا اولین شهر عراق زائر جا به جا کنند.تاکسی‌های اینترنتی و شخصی همه مورد آموزش پلیس قرار گرفته‌اند تا بدون حادثه زائرین را منتقل کنند.

وی افزود: برای مدیریت بیشتر حدود ۱۷۰۰ واحد گشت راهور و پلیس راه سازماندهی شدند که این واحدها در ۶ استان مرزی و ۱۱ استان عقبه مستقر می‌شوند.

شرفی در خصوص جاده‌های منتهی به مرز گفت: امسال با تلاش دولت و مسئولین بسیاری از ناهمواری‌ها و نگرانی‌های جاده‌ای کاهش و اصلاح شده همچنین از گره‌های ترافیکی که سال گذشته داشتیم کاسته شده است.

وی در پایان گفت: از رانندگان انتظار می‌رود که در زمان ظهر که هوا بسیار گرم است توقف کنند و صبح، بعد ظهر و شب‌ها رانندگی کنند. زائران بدون سند مسافرتی به مرزها مراجعه نکنند برخی هم به هر دلیلی اگر بدون سند خارج شدند بدانند آن طرف مجازات بسیار سخت است. توصیه به زنان و مردان مسن و کسانی که از نظر شرایط جسمانی آمادگی لازم ندارند این است که حتماً با یک همراه حرکت کنند چون هوا گرم و احتمال گرما زدگی وجود دارد.

اربعین