افزایش جریمه برای حامیان پناهجویان در انگلیس

افزایش جریمه برای حامیان پناهجویان در انگلیس

روزنامه "تاگس شاو" آلمان در مطلبی نوشت: همچنان به سیاست بازدارندگی خود در قبال پناهدگان ادامه می دهد.

دولت بریتانیا با وجود انتقادهای فراوان اسکان پناهجویان را در یک بارج سه طبقه در سواحل خود آغاز کرده است. اولین پناهجویان برای این منظور به بندری در شهر پورتلند در جنوب انگلیس وارد شدند. در این منطقه در پی این اقدام دولت انگلیس چندین نفر به لنگر انداختن کشتی به نام "بیبی استکهلم" و برخی دیگر به سیاست پناهندگی دولت محافظه کار اعتراض کردند.

به این ترتیب "ریشی سوناک"، نخست وزیر انگلیس می خواهد با قوانین سختگیرانه از هجوم مهاجران جلوگیری کند. قانون مهاجرت غیرقانونی که اخیراً توسط پارلمان این کشور تصویب شده است هم تقریباً همه پناهندگانی را که به زعم دولت انگلیس طور غیرقانونی وارد این کشور شده اند، اخراج می کند. این پناهجویان باید بدون بررسی قضایی بازداشت شوند و سپس با هواپیما به کشور خود یا به کشور ثالثی مانند رواندا که انگلیس با آن توافق نامه مناسبی در این راستا دارد، منتقل شوند.

سال گذشته تعداد پناهجویانی که به صورت غیر قانونی وارد انگلیس شدند به 45000 نفر رسید، اگرچه نیروهای محافظه کار اعلام کرده بودند که برگزیت مهاجرت را کاهش می دهد.

بر اساس تصمیمات دولت انگلیس حداکثر 500 مرد بین 18 تا 65 سال قرار است به طور موقت در کشتی "بیبی استکهلم" اسکان داده شوند. با این اقدام، سوناک می خواهد هم مشکل کمبود جا را در هنگام اسکان مهاجران حل کند و هم از هزینه های بالای اسکان آن ها در اتاق های هتل جلوگیری کند.

دولت می خواهد از کشتی های مشابه دیگر هم برای این منظور استفاده کند. استیو والدز سیموندز از سازمان حقوق بشر عفو بین‌الملل در این باره گفت: به نظر می‌رسد که این دولت هر کاری که می‌تواند انجام خواهد داد تا پناهجویان در این کشور احساس ناخوشایندی و ناامنی کنند.

او نسبت به رنج مجدد پناهندگانی که از جنگ و آوارگی گریخته اند هشدار داد. والدز-سیموندز گفت: باید نگرانی زیادی در مورد احتمال محدود کردن هر فرد در محل زندگی به اندازه یک پارکینگ معمولی وجود داشته باشد.

"بیبی استکهلم" آخرین بار به عنوان محل اقامت شناور برای کارگران نفت مورد استفاده قرار گرفت. این کشتی در اواسط دهه 1990، در کنار سایر کشتی های مسکونی، چندین سال پناهجویان و افراد بی خانمان را در هامبورگ نیز اسکان داد. در آن زمان این کشتی برای اسکان حدود 200 نفر طراحی شده بود. همانطور که بی بی سی گزارش داد، اکنون با کمک تخت های دو طبقه ظرفیت آن به 500 نفر افزایش یافته است. اتحادیه آتش نشانی بریتانیا نسبت به خطرات ناشی از ازدحام بیش از حد در این کشتی هشدار داده است.

افزایش جریمه برای حامیان پناهجویان

دولت انگلیس در زمینه اسکان مهاجران با مشکلات فضایی قابل توجهی مواجه است و طبق اظهارات خود باید روزانه میلیون ها پوند برای هتل ها بپردازد. این یکی از دلایلی است که لندن می خواهد هزاران پناهجو را در چندین لنج جا دهد. به طور کلی، دولت محافظه کار انگلیس از افزایش بسیار زیاد مهاجرت های به زعم خود غیرقانونی شکایت دارد. از این رو قوانین شدید، که به اعتقاد منتقدان به معنای پایان دادن به حق پناهندگی است، برای جلوگیری از مهاجرت در این کشور در دستور کار قرار گرفته است. منتقدان محافظه‌کاران را متهم می‌کنند که مشکل را اغراق کرده‌اند و می‌خواهند رای‌دهندگان را با اقدامات سخت‌گیرانه بازگردانند.

دولت انگلیس همچنین به عنوان یک عامل بازدارنده، اعلام کرد که جریمه شرکت‌ها و مالکانی که مهاجران غیرقانونی را به کار می‌گیرند یا اسکان می‌دهند به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. به زعم دولت کار اعلام نشده و اجاره های غیرقانونی جاذبه های اصلی برای افرادی است که عمدتاً با قایق های کوچک از کانال مانش عبور می کنند. قرار است جریمه ها از 15000 پوند به 45000 پوند (52000 یورو) برای هر کارگر شاغل غیرقانونی افزایش یابد. صاحبان خانه هم باید به جای 1000 پوند به ازای هر مستأجر غیرمجاز 10000 پوند بپردازند.

به این ترتیب به عنوان یک عامل بازدارنده، دولت بریتانیا می‌خواهد جریمه شرکت‌ها و مالکانی را که مهاجران غیرقانونی را به کار می‌گیرند یا اسکان می‌دهند، به میزان قابل توجهی افزایش دهد.