انتخابات مجلس دوازدهم الکترونیکی می شود؟

انتخابات مجلس دوازدهم الکترونیکی می شود؟

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اواخر سال جاری برگزار می شود اما اینبار بر خلاف انتخابات های قبلی قرار است طبق قانون وزارت کشور انتخابات را به شکل الکترونیک برگزار کند.

مجلس شورای اسلامی در بررسی اصلاح قانون انتخابات به این نتیجه رسید که انتخابات باید به شکل الکترونیک برگزار شود تا شائبه های مختلف نیز درباره نحوه برگزاری و شمارش آرا وجود نداشته باشد. مجلسی ها اول خرداد بود که در جلسه علنی مجلس به منظور تسهیل رأی، تسریع شمارش آراء و افزایش مشارکت رأی دهندگان در اصلاح قانون انتخابات، وزارت کشور را مکلف به برگزاری انتخابات به صورت کاملاً الکترونیکی در حداقل یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی مجلس کردند.

مصوبه مجلس اینگونه بود که وزارت کشور موظف است در صورت موافقت شورای نگهبان در اولین انتخابات پس از تصویب این قانون با درنظر گرفتن سهولت رای دادن، تسریع در شمارش آرا، حضور و مشارکت رأی‌دهندگان، فرآیند رای‌ دادن و شمارش آرا را در حداقل یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی مجلس، به صورت کاملاً الکترونیکی برگزار کند.

از سوی دیگر شورای نگهبان نیز با این مصوبه موافقت کرد و این مصوبه تبدیل به قانون شد.

وحیدی وزیر کشور در خصوص الکترونیکی شدن انتخاباتمعتقد است که انتخابات ۲۵ فرایند دارد که بعضی فرایندها مثل احراز هویت الکترونیکی انجام می‌شود و بخش‌هایی از زمینه‌های اخذ و شمارش آرا هم فراهم است. تلاش ما هم اجرای قانون است.

وزیر کشور قبلا نیز اعلام کرده بود که در آنچه شورای نگهبان تایید کرد و به قانون تبدیل شد را اجرایی می‌کنیم و حالا که این قانون به ثمر رسیده است به نظر می رسد اولین انتخابات الکترونیکی در کشور را شاهد خواهیم بود.

همچنین محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور نی با اشاره به الکترونیکی شدن انتخابات مجلس دوازدهم گفت:از سال گذشته وزارت کشور برنامه گسترده‌ای در راستای زیر ساخت داشت، مشکلات به صورت جز به جز شناسایی شد و وضعیت ما با توجه به ماده‌ای که به انتخابات الکترونیک اشاره دارد مناسب است. وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیک اعلام آمادگی می‌کند، اما شورای نگهبان باید حتما آن را تایید کند.

سخنگوی شورای نگهبان نیز گفته این موضوع در اسناد بالادستی وجود دارد و در قانون جدید نیز به آن اشاره شده است البته از 25 فرآیند موجود در انتخابات 24 فرآیند به صورت الکترونیک در حال انجام است و وزارت کشور هم اعلام آمادگی کرده است اما در خصوص اخذ رأی منتظر دریافت طرح وزارت کشور هستیم تا پس از آن اعلام نظر کنیم.

مهمترین مزیت برگزاری الکترونیک این است که سریع تر می توان نتایج انتخابات را اعلام کرد . از سوی دیگر مردم راحت تر می توانند در انتخابات شرکت کرده و حتی بدون مراجعه به محل های جمع آوری آرا رای خود را به صندوق بیاندازند. نکته مهم در این میان این است که در صورت اجرایی شدن این قانون باید زیرساخت های برگزاری الکترونیکی انتخابات فراهم شود تا مردم با مشکل روبرو نشوند.

در رای گیری الکترونیکی حتی افرادی که از نظر جسمی دچار مشکلاتی هستند راحت تر می توانند رای خود را به صندوق بیاندازند و در انتخابات شرکت کنند.

قانون صریحا اعلام کرده که باید انتخابات به شکل الکترونیک در یک هشتم حوزه های انتخابیه انجام شد و باید منتظر ماند و دید آیا وزارت کشور این قانون مجلس را اجرای می کند یا نه.