انتظار تعیین تکلیف قیمت گندم به سر می‌رسد

براساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، نرخ ۳۲ قلم کالای مشمول قیمت گذاری تا پایان تیرماه باید تعیین و اعلام شود تا کشاورز برمبنای آن برای سال زراعی جدید تصمیم گیری کند که متاسفانه به رغم گذشت بیش از یک ماه از مهلت قانونی، هنوز این امر‌ محقق نشده است.

گرچه قرار بود جلسه شورای قیمت گذاری برای تعیین تکلیف ۳۲ قلم محصول مشمول قیمت گذاری که ۱۷ قلم مربوط به محصولات زراعی و ۱۵ قلم باغی است، در ۳۰ مرداد ماه تشکیل شود اما مجدد به اول شهریور ماه موکول شد که انتظار‌ می رود در پایان جلسه نرخ محصولات اعلام شود تا کشاورزان قبل از آنکه زمان کشت را از دست بدهند، بتوانند تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

ماجرا تنها به این‌جا ختم نمی شود چراکه در جلسه اخیر شورای قیمت گذاری قرار بود نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۱۴۰۲_۱۴۰۱ اصلاح شود که متاسفانه سازمان برنامه و بودجه تن به اجرا نداد، در حالیکه اکثر اعضای شورای قیمت گذاری و نمایندگان مجلس بر اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم به نرخ ۱۷ هزار تومان اصرار دارند که این موضوع یکی از محورهای مورد بحث در جلسه امروز خواهد بود.

آقای مجتبی خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی نیاز ماهانه گندم کشور را یک میلیون تن اعلام کرد و گفت: حدود ۱.۵ میلیون تن هم نیاز بخش صنعت است که در مجموع با ۱۳.۵ میلیون تن تولید گندم، ایران به خودکفایی کامل می رسد.

خیام نکویی می گوید: ۲ میلیون هکتار سطح کشت گندم آبی و ۴ میلیون هکتار سطح کشت گندم دیم در کشور است که با استفاده از تکنیک شرکت های دانش بنیان، میانگین گندم در مناطق دیم به بیش از یک تن و در برخی زمین ها ۲.۵ تن در هکتار رسیده است که براین اساس با تمرکز بر روی فعالیت شرکت های دانش بنیان، امکان صادرات گندم به دیگر کشورها وجود دارد.

قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی یکی از عوامل مهم در تعیین کشت

آقای قاسم پیشه ور رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: با توجه به آنکه زمان زیادی تا آغاز فصل کشت باقی نمانده، اما هنوز نرخ مصوب محصولات کشاورزی از جمله گندم تعیین نشده که به همین خاطر کشاورز برای تصمیم گیری درباره کاشت محصول دچار سردرگمی شده است.

او با بیان اینکه قیمت محصولات کشاورزی یکی از پارامترهای مهم در کشت محسوب می شود، افزود: براساس قانون خرید تضمینی، نرخ خرید محصولات کشاورزی تا پایان تیرماه باید اعلام شود تا کشاورزان برای کشت سال آینده برنامه ریزی کنند که متاسفانه با گذشت یک ماه از زمان مهلت قانونی این امر صورت نگرفت‌ تا کشاورزان بتوانند برای کشت سال آینده برنامه ریزی کنند.

پیشه ور ادامه داد: با وجود آنکه نزولات آسمانی منتظر ما نیست، از این رو باید زیرساخت های لازم برای کشت مهیا شود. ضمن آنکه بخشی از کشاورزان به رغم گذشت ۲ تا ۳ ماه از زمان دریافت محصول، هنوز مطالباتشان را دریافت نکرده اند که تمامی این عوامل آسیب جدی به تولید می زند.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی با تاکید بر لزوم قیمت گذاری هرچه سریع تر محصولات مشمول قیمت قانون خرید تضمینی افزود: با توجه به آنکه کشت گندم در مقایسه با دیگر محصولات زودتر آغاز می شود، از این رو انتظار داریم علاوه بر تسریع در پرداخت مطالبات، قیمت گذاری منصفانه محصولات متناسب با تورم و هزینه های تولید هرچه سریع تر اتفاق بیفتد تا کشاورزان نسبت به کشت ترغیب شوند.

به گفته او، نرخ منطقی خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید بالای ۲۰ هزار تومان است که امیدواریم هرچه سریع تر مصوب شود.

علی رغم‌ پیگیری های مکرر و تاکید اکثر اعضای شورای قیمت گذاری به اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی فعلی این امر محقق نشده است که امیدواریم در جلسه شورا مطرح و نرخ اصلاح شود تا جوابگوی هزینه های تولید کشاورزان باشد.

تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی به کشت محصول آسیب می زند

آقای علیقلی ایمانی مدیر عامل بنیاد ملی گندمکاران گفت: تاخیر در پرداخت مطالبات و اعلام قیمت خرید تضمینی برای سال آینده آسیب های زیادی به کشت وارد می کند چراکه اکنون کشاورزان مناطق سرد باید بستر سازی لازم همچون خرید و تامین نهاده برای کشت سال زراعی آینده را داشته باشند.

به گفته او، با وجود آنکه کشاورزان مناطق سرد به تازگی گندم خود را تحویل داده و مطالباتی دریافت نکرده اند، از این رو توان خرید بذر و دیگر نهاده های کشاورزی برای کشت را ندارند و همچنان دچار تعلل در تصمیم گیری کشت هستند.

ایمانی ادامه داد: کشاورز براساس قیمت های اعلامی باید برای کشت محصول در سال زراعی آینده تصمیم گیری کند، قبل از آنکه فرصت را از دست بدهد.

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه تاخیر در کشت منجر به کاهش عملکرد تولید می شود، گفت: با تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی، چنانچه نتوانیم از نزولات جوی استفاده مطلوب کنیم با کاهش عملکرد روبرو خواهیم شد به طوریکه برای سال زراعی جدید قطعا خرید بیش از ۱۰ ملیون تن گندم را از دست خواهیم داد.

بسیاری از کارشناسان اذعان می‌کنند که براساس بررسی های صورت گرفته بر مبنای هزینه های تولید، نرخ مبادله بازارهای جهانی و تورم نرخ خرید تضمینی به ازای هرکیلو گندم باید بالای ۲۰ هزار تومان باشد که اعلام این نرخ بستگی به اتخاذ تصمیم در جلسه شورای قیمت گذاری دارد.

قیمت منطقی خرید تضمینی هر کیلو گندم ۲۳ هزار تومان

آقای عطااله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: گرچه قرار بود جلسه شورای قیمت گذاری دوشنبه ۳۰ مرداد تشکیل شود، اما این جلسه به ساعت ۱۳ اول شهریور موکول شده است.

به گفته او، در جلسه شورا قرار است در خصوص برخی مسائل و همچنین تعیین قیمت ۳۲ قلم کالای اساسی برای سال آینده بحث و بررسی شود.

هاشمی ادامه داد: براساس برآوردهای صورت گرفته در جلسات کمیسیون تخصصی بر مبنای هزینه های تولید۳۲ استان، نرخ منطقی خرید تضمینی هر کیلو گندم با احتساب هزینه های تولید و سود متعارف ۲۳ هزار تومان است که حال باید دید در جلسه شورا چه رقمی تعیین و اعلام می شود.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: بنیاد ملی گندمکاران همچنان پیگیر اصلاح نرخ برای سال زراعی فعلی است تا کشاورزان به کشت گندم امیدوار شوند.

جنگ روسیه و اوکراین بیش از هر زمان دیگری اهمیت خودکفایی محصولات استراتژیک از جمله گندم را به ما نشان داد، حال با وجود پتانسیل خودکفایی گندم در کشور انتظار می رود که زیرساخت های لازم در بخش تولید فراهم شود تا با ترغیب کشاورزان به کشت نیازی به واردات و وابستگی به کشورهای بیگانه نداشته باشیم.