ایران اسلامی؛ در اوج اقتدار و عزت/ دستاوردهای نظام مستلزم جهاد تبیین برای نسل جوان و نوجوان است

گزارش خبری/ مژده خبر- استاندار کرمانشاه گفت: حدود ۵۰ سال پیش، ایران به عنوان جزیره ثبات مستکبران عالم خطاب می شد، اما به برکت پیروزی انقلاب اسلامی امروز به قدرتی بزرگ و تاثیرگذار در جهان تبدیل شده‌ایم.

دکترمحمد طیب صحرایی در جلسه برنامه‌ریزی بزرگداشت سالگرد عملیات بازی دراز، با اشاره به پاسخ مقتدرانه سپاه پاسداران و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به جنایات رژیم صهیونیستی اظهار کرد: شاید در ۵۰ سال گذشته کمتر کسی فکر می‌کرد امروز به چنین صلابت و اقتداری برسیم که پاسخی دندان شکن و قاطع به جنایات رژیم کودک‌کش صهیونیستی بدهیم.

وی این دستاوردها و پیشرفت‌ها را مستلزم جهاد تبیین برای نسل نوجوان و جوان جامعه عنوان کرد.

استاندار کرمانشاه در ادامه به عملیات بازی دراز و ضرورت گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران اشاره کرد و گفت: از رویداد بزرگی مانند «عملیات بازی دراز» می‌توانیم شرایط بهتری را برای استان کرمانشاه رقم بزنیم و باید از این فرصت برای بیان ارزش‌های دفاع مقدس و همچنین تبیین مجاهدت‌های مردم شجاع ایران و استان کرمانشاه در برابر رژیم بعث عراق و استکبار جهانی استفاده شود.

وی با تاکید بر انجام مناسب وظایف هر کدام از دستگاه‌ها در گرامیداشت برنامه سالروز حماسه بازی دراز گفت: با توجه به فرصت چند روزه برای برگزاری مراسم سالگرد این حماسه بزرگ، دستگاه‌های اجرایی استان وظیفه دارند در جهت برگزاری مطلوب این رویداد مهم تلاش کنند.

وی میزبانی و برنامه‌ریزی مناسب برای گرامیداشت سالگرد عملیات بازی دراز را اقدامی مهم و موثر برای جذب بیشتر زائر در ایام اربعین به استان کرمانشاه دانست و گفت: در این مراسم می‌توانیم یک مقدمه را برای جذب زائر اربعین با عنوان جملاتی مانند “اربعین منتظر شما هستیم” و … ایجاد کنیم.

صحرایی با اشاره به پیش‌بینی حضور حدود ۳۵ هزار نفر در مراسم گرامیداشت بازی دراز گفت: باید در این مراسم به شناساندن بیشتر فرصت‌ها و ظرفیت‌های خوب استان هم کمک کنیم. همچنین این مراسم می‌تواند زمینه‌ای برای به عرصه رساندن توانمندی و صنایع‌دستی مردم شهرستانهای اطراف باشد که این کار مستلزم ارائه راهکارهای ابتکاری است.

فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه نیز در این جلسه گفت: پیش‌بینی می‌شوده ۳۵ تا ۴۰ هزار در مراسم گرامیداشت سالروز حماسه بازی دراز که در روز چهاردهم اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، حضور پیدا کنند.

سردار بهمن ریحانی افزود: عزت ما در تجمعات بزرگ مانند گرامیداشت حماسه بازی دراز است که منجر به قدرت روز افزون انقلاب اسلامی خواهد شد.

عملیات ظفرمند «بازی دراز» در اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ از سوی رزمندگان سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی تیزپروازان هوانیروز کرمانشاه که در راس آنان خلبان شهید شیرودی حضور داشت، انجام شد.

در هشت روز عملیات دلاورانه، ارتفاعات بازی دراز از چنگال متجاوزان رژیم بعثی خارج و دشمن با تحمل هزاران کشته و صدها اسیر و انهدام تانک‌ها و تجهیزات نظامی مجبور به عقب‌نشینی شد.

بازی دراز از مناطق و ارتفاعات مهم میان شهرستان‌های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب است که ارتش متجاوز عراق در ابتدای جنگ تحمیلی با تصرف این ارتفاعات تسلط کاملی بر این سه شهر غرب کرمانشاه داشت و از این منطقه ویژه برای دیده بانی و رصد فعالیت‌های رزمندگان اسلام استفاده می‌کرد.

در عملیات بازی دراز، ۵۴ دستگاه تانک و نفربر، سه فروند هواپیما، ۲ فروند بالگرد، ۲ دستگاه ادوات مهندسی دشمن بعثی منهدم و بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ سرباز رژیم بعث عراق نیز کشته، زخمی و اسیر شدند.

  • نویسنده : فرشته شایگانی قانع
  • منبع خبر : مژده خبر