ایران سهم قابل توجهی در پیشرفت تمدن جهان دارد

معاون وزیر خارجه روسیه:

ایران سهم قابل توجهی در پیشرفت تمدن جهان دارد

ایران سهم قابل توجهی در پیشرفت تمدن جهان دارد

"سرگئی ریابکوف" با بیان اینکه ایران سهم قابل توجهی در پیشرفت تمدن جهان دارد، گفت: مردم ایران برخوردار از تاریخ چندهزار ساله و بسیار غنی هستند.

به گزارش گروه بین الملل حیات؛ به نقل از سفارت ایران در مسکو، سرگئی ریابکوف در حاشیه حضور در آیین جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که به دعوت سفارت ایران در مسکو برگزار شد، با اشاره به روند رو به توسعه مناسبات دو کشور، گفت: اطمینان دارم که روابط بین کشورهای ما، آینده روشنی دارد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت: با توجه به اطلاعی که از ظرفیت بالقوه مناسبات دوجانبه دارم، می‌توانم بگویم که این ظرفیت هنوز عملیاتی نشده است بلکه تازه داریم متوجه می‌شویم که چقدر کارهایی ثمربخش و سودمند می‌توانیم با هم انجام دهیم.

وی ادامه داد: ما واقعاً برای تعامل با ایران در حوزه مادی از جمله زیرساخت‌، تولیدات صنعتی، تجارت، گردشگری، بانکی و نیز همکاری بین دو ملت ارزش زیادی قائل هستیم. توسعه همکاری‌ها در این بخش‌ها،‌ اولویتی برای کشورهای ما است که ما به آنها توجه خاصی داریم و از طرف ایرانی هم شاهد اقبال به توسعه مناسبات در این بخش‌ها هستیم.

تلاش مشترک روسیه و ایران برای ایجاد جهان چندقطبی واقعی

معاون وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در جهان آینده دولت‌های مستقل قادر به دفاع از منافع خود در برابر زورگویی برخی کشورها هستند، گفت:‌ امروز فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌المللی برای ایجاد جهان چندقطبی واقعی و به دور از زورگویی با یکدیگر همکاری می‌کنند. در جهان آینده، دولت‌های مستقل قادر به دفاع از منافع خود در برابر زورگویی برخی کشورها هستند و به یکدیگر کمک می‌کنند؛ ایران و روسیه برای تحقق این هدف تلاش مشترکی را دنبال می‌کنند.

پیشنهاد فر نیوز
فیلتر خریدهای قابل توجه ۲۸ آذر ۱۴۰۲ بورس تهران

توسعه همکاری‌ها با پیوستن ایران به بریکس

ریابکوف در ادامه با اشاره به عضویت ایران در گروه اقتصادهای نوظهور موسوم به گروه بریکس گفت: با پیوستن ایران به بریکس فرصت‌ها برای همکاری مسکو و تهران به طور قابل توجهی گسترش یافته است.

وی در پایان صحبت‌های خود اظهار داشت: ما به عضویت جمهوری اسلامی ایران در بریکس تبریک می‌گوییم و در این جشن روز ملی ایران حضور یافته‌ایم تا از این فرصت مغتنم، فرارسیدن روز ملی را به همه اتباع جمهوری اسلامی ایران و کسانی که به روابط با این کشور دلبسته هستند، از صمیم قلب تبریک بگوییم؛ آرزومندیم که صلح و رونق همیشه همراه روند رو به رشد ایران و مردم این کشور باشد.