امسال به نسبت سنوات قبل تنش آبی بسیار کمتری در شهر کرمانشاه داشتیم

به  گزارش فر نیوز  دکتر رضا داوودی در نشست خبری که امروز (۱۹ مرداد) برگزار شد، با بیان اینکه امسال به نسبت سنوات قبل تنش آبی بسیار کمتری در شهر کرمانشاه داشتیم، عنوان کرد: با وجود اینکه امسال جزو گرمترین سالها بود و در اکثر روزها دمای بالاتر از ۳۷ درجه را در کرمانشاه داشتیم، اما با برنامه ریزی که از سال گذشته انجام دادیم و پروژه های خوبی که اجرا شد، تنش آبی بسیار کمتری را در شهر کرمانشاه داشتیم.

وی اجرای خط انتقال چمن به جمهوری را یکی از این پروژه ها عنوان کرد که باعث رفع مشکل مردم محلات جنوب غرب کرمانشاه از جمله خیام، سعدی، منزه و… شد، گفت: فاز اول این پروژه وارد مدار شده و فاز دوم آن هم بزودی وارد مدار می شود و با بهره برداری از آن مشکل این محلات بطور کامل مرتفع خواهد شد.

داوودی افزود: علاوه بر این، یک خط انتقال آب ۹ کیلومتری هم در شرق کرمانشاه در حال اجراست که تکمیل آن ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار می خواهد و با اجرای این دو خط انتقال که تا پایان سال به بهره برداری می رسند، مشکل مناطق میانی و جنوب شهر کرمانشاه مرتفع می شود.

مدیرعامل آبفا کرمانشاه گفت: در مناطق شمالی شهر کرمانشاه هم حفر چند حلقه چاه و احداث یک مخزن را داریم که با اجرای این پروژه ها مشکل تنش آبی این منطقه هم مرتفع می شود.

وی با بیان اینکه برای رفع تنش آبی کرمانشاه سعی کردیم زیرساختی عمل کنیم، نه مقطعی، عنوان کرد: با این استراتژی ها و برنامه ها در سنوالت آتی هم نگرانی بابت تنش آبی در شهر کرمانشاه نخواهم داشت.

وی با بیان اینکه امسال بواسطه مشکلات کمتری که در بحث قطعی آب داشتیم تماس های مردم با شرکت حدود ۸۰ درصد کمتر از سنوات قبل بود، عنوان کرد: قطعا شرایط در تابستان سال آینده از امسال هم بهتر خواهد بود.

داوودی عنوان کرد: در دیگر شهرهای استان از جمله جوانرود، صحنه، کرند و… نیز پروژه هایی به منظور رفع تنش آبی در حال اجرا است.

وی به وضعیت آبرسانی به روستاهای استان هم اشاره کرد و با بیان اینکه ۸۶۰ روستای استان تنش آبی دارند، عنوان کرد: سال گذشته اتفاق خوبی در بحث آبرسانی روستایی در سطح کشور رخ داد و قراردادی بین وزارت نیرو و قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) جهت آبرسانی به ۳۰ هزار روستا منعقد شد که فاز اول آن آبرسانی به ۱۰ هزار روستا را شامل می شود. سهم استان کرمانشاه نیز در فاز اول این قرارداد آبرسانی به ۳۴۹ روستا بود که با پروژه‌های اجرا شده سال گذشته ۷۰ تا ۸۰ روستای استان تنش زدایی شدند و امسال هم بنا داریم ۲۰۰ روستا را تنش زدایی کنیم.

وی افزود: در فاز دوم هم ۵۱۱ روستای باقی مانده را در دستور کار قرار دادیم که در مرحله انقاد قرارداد است.

به گفته داوودی، با رفع مشکل این ۸۶۰ روستا طی سه سال، دیگر تنش آبی در سطح روستاهای استان نخواهیم داشت.

وی به کیفیت آب شرب کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: کیفیت آب شرب کرمانشاه بسیار مطلوب و نزدیک به پارامترهای آب معدنی است.

داوودی با بیان اینکه آب در کشور ما کالایی ارزان است و همین مساله باعث شده مدیریت مصرف مطلوبی در این بخش نداشته باشیم، گفت: آبی که به مشترکین تحویل می شود براساس صورت حساب های مالی سال ۱۴۰۰ به ازای هر متر مکعب ۳۲۰۰ تومان برای شرکت تمام می شود، در حالیکه بابت هر متر مکعب آب مصرفی از مشترکین ۱۶۰۰ تومان دریافت می کنیم، لذا باید قدر این نعمت را دانسته و درست مصرف کنیم.

مدیرعامل آبفا استان در ادامه به وضعیت اجرای پروژه های فاضلاب در سطح استان نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه فاضلاب به نسبت کشور وضعیت بهتری داریم و در حال حاضر ۱۰ تصفیه خانه فاضلاب در استان در مدار فعالیت است. هفت تصفیه خانه دیگر هم از جمله مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه در دست ساخت است که بخشی از آنها تا پایان امسال به بهره برداری می رسند.

داوودی به تمهیدات اندیشیده شده برای تامین آب زوار اربعین هم اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی خوبی در این خصوص صورت گرفته و امیدواریم امسال هم به مانند سال قبل میزبان خوبی برای زوار اربعین باشیم.

وی گفت: خوشبختانه در مرز خسروی آب پایدار داریم و مشکلی بابت تامین آب زوار در این منطقه وجود ندارد. فاضلاب تولیدی در پایانه مرزی خسروی را هم به تصفیه خانه قصرشیرین منتقل می کنیم.

در پایان این نشست از جمعی از خبرنگاران استان تقدیر بعمل آمد.

انتهای پیام