برنامه‌ریزی برای توسعه مشهد به سمت شرق انجام شود

برنامه‌ریزی برای توسعه مشهد به سمت شرق انجام شود

استاندار خراسان رضوی گفت: مشهد نیاز به توسعه به سمت شرق دارد و باید برنامه‌ریزی لازم در این خصوص و اصلاح حاشیه شهر انجام شود.

به گزارش ایمنا– یعقوبعلی نظری امروز- پنجشنبه یازدهم آبان‌- در شصت و نهمین نشست مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور در مشهد اظهار کرد: شهرسازی مشهد در گسترش سطحی و ارتفاعی و در معماری در اتصال به فرهنگ رضوی نبوده و باید این رویه اصلاح شود.

وی افزود: گسترش سطحی مشهد مطابق با مرکزیت و نقطه کانونی بارگاه رضوی نیست.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: حاشیه نشینی از دیگر معضلات کلانشهر مشهد است که باید به کمک صاحبنظران و فعالان این حوزه این معضل حل شود.

نظری خاطرنشان کرد: کلانشهر زائرپذیر مشهد با مشکلاتی برای دسترسی ارزان و آسان زائران به بارگاه رضوی مواجه است، در زمان‌های اوج زائر در حوزه اقامت با مشکل مواجه می‌شویم و ١٣٠ هزار تخت اقامتی به هیچ عنوان کفایت نمی‌کند.

وی اضافه کرد: برای حل مشکل اقامت در سطح ملی چاره اندیشی شود، همچنین برای سفر به مشهد باید ظرفیت حمل و نقلی ریلی، جاده‌ای و هوایی افزایش پیدا کند.

اختیارات شوراها همچنان کاهشی است

محمدرضا قلندر، شهردار مشهد نیز تاکید کرد: نظام شورایی از دستاوردهای خون شهدا است و این نظام در خدمت‌رسانی به مردم و دولت در ٢۵ سال گذشته و از زمان آغاز فعالیت بسیار کارآمد بوده است.

وی اضافه کرد: مشکلاتی در مسیر نظام شورایی است و امیدواریم با کمک دولت و مجلس این مشکلات رفع و مدیریت یکپارچه شهری عملیاتی شود.

شهردار مشهد تصریح کرد: تاکنون در دوره‌های مختلف قانونگذاری فصلی برای مدیریت شهری در قانون توسعه وجود نداشت اما در برنامه هفتم توسعه فصلی به مدیریت شهری اختصاص یافت که آن هم متأسفانه هفته گذشته حذف شد.

قلندر گفت: چالش‌های مختلفی در مدیریت شهری وجود دارد و قانون نه تنها اختیارات لازم را در اختیار شوراها و شهرداری‌ها قرار نداده بلکه همین اختیارات موجود نیز در حال کاهش است.

وی ادامه داد: از دهه ٧٠ قرار بود قانون درآمدهای پایدار شهرداری‌ها محقق شود که پس از سه دهه گذشته محقق شد، اما این قانون به نفع شهرداری‌ها نبود و اختیارات را کاهش داده است.

شهردار مشهد اظهار کرد: باید قانون مدونی برای مدیریت یکپارچه شهری با افزایش اختیارات در مسیر کسب رضایتمندی شهروندان تدوین و مصوب شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 700978