تاخیرهای سازمان خدمات‌ طراحی باعث گران اداره‌شدن شهرداری قزوین می‌شود

تاخیرهای سازمان خدمات‌ طراحی باعث گران اداره‌شدن شهرداری قزوین می‌شود

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین گفت: یکی از دلایل گران اداره شدن شهرداری قزوین سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین است و تأخیر در طراحی پروژه توسط این سازمان باعث گران اداره شدن شهرداری قزوین می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از قزوین، پنجاه و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر قزوین در سال جاری امشب -سه‌شنبه چهاردهم آذرماه- به ریاست علی فرمانی و با حضور اعضا، عباس کشاورز صفیئی نماینده شهردار قزوین، مهدی ریزوندی رئیس سازمان سرمایه‌گذاری، محمدرضا وثوق‌نیا مدیرعامل سازمان تاکسیرانی در تالار مردم این نهاد برگزار شد.

یکی از دلایل گران اداره شدن شهرداری قزوین سازمان خدمات طراحی است

علی فرمانی، رئیس شورای شهر قزوین در این جلسه با اشاره به لایحه شهرداری برای ساخت دست‌شویی اظهار کرد: با توجه به اینکه طبق این لایحه باید برای هر متر دست‌شویی ۲۳ میلیون تومان هزینه شود، بنابراین اینجا پروژه توسط شهرداری قزوین گران اجرا می‌شود، چرا که با متری ۲۳ میلیون‌تومان ساختمان خیلی‌لاکچری می‌سازند.

وی اضافه کرد: یکی از دلایل گران اداره شدن شهرداری قزوین سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین است که این مشکل دو علت دارد که علت نخست این است که بخش فنی سازمان خدمات‌طراحی سازه‌ها را خیلی‌سنگین طراحی می‌کند و در ضمن تأخیرهای سازمان طراحی باعث گران اداره شدن شهرداری قزوین می‌شود.

این عضو شورای شهر قزوین با بیان اینکه نمی‌دانیم این مشکل را باید چگونه به سمع و نظر دوستان برسانیم که مؤثر باشد، تصریح کرد: اعتقاد داریم که اگر بودجه شهرداری قزوین مال خودمان بود، این‌طوری خرج نمی‌کردیم.

فرمانی ادامه داد: اعتقاد داریم که اگر به جای پیمانکار خود شهرداری منطقه پروژه ساخت دست‌شویی را انجام دهد، حداقل ۳۰ درصد ارزان‌تر کار را تمام می‌کند و نمونه آن را در احداث ساختمان حراست و اداری و مالی شهرداری قزوین هم داشتیم.

وی با اشاره به صحبت پیله‌چی معاون عمرانی شهرداری منطقه ۲ قزوین درباره اینکه پیمانکاران می‌توانند پایین‌تر از قیمت پایه پیشنهاد دهند، گفت: هیچ پیمانکاری پایین‌تر از رقم پایه قیمت‌گذاری نمی‌کند و با این تفاسیر هزینه ساخت دست‌شویی‌های شهرداری قزوین متری ۲۸ میلیون تومان می‌شود.

رئیس شورای شهر قزوین هم در واکنش به صحبت‌های یکی از اعضای شورای شهر قزوین درباره اجرای ارزان‌تر از قیمت پایه تصریح کرد: نماینده شهردار قزوین به ما گزارش دهد که چنددرصد پروژه‌های عمرانی با قیمتی ارزان‌تر از قیمت پایه انجام شده است. بالاخره باید ۱۰ مورد مشابه داشته باشیم تا به این باور برسیم که اجرای با قیمت کمتر از پایه داریم یا نداریم.

هیئت تطبیق فرمانداری قزوین مصوبات برخی کمیسیون‌ها را قبول ندارد

محسن حق‌شناس، نایب‌رئیس شورای شهر قزوین هم در این جلسه با اشاره به ایرادهایی که هیئت تطبیق فرمانداری قزوین به مصوبات کمیسیون‌های شورای شهر قزوین دارد، گفت: از نظر هیئت‌تطبیق فرمانداری قزوین مصوبات کمیسیون‌های شورا قابل قبول نیست.

وی افزود: این عدم پذیرش مصوبات کمیسیون‌ها چندبار در زمان آقای اسلامی‌صدر سرپرست سابق فرمانداری قزوین و دوبار هم در زمان سرپرستی آقای کاظمی مطرح شده و ادعای هیئت تطبیق مصوبات این است که اصرار بر مصوبات شورای شهر قزوین در واقع به معنی اصرار نبوده، بلکه به معنی پذیرش مغایرت‌های هیئت‌تطبیق فرمانداری بوده است.

این عضو شورای شهر قزوین ادامه داد: اگر اصرار بر اجرای مصوبات داریم، باید با استاندار صحبت کنیم تا در قالب هیئت حل‌اختلاف این موضوع تعیین‌تکلیف شود و اگر نه اصرار نکردیم و مغایرت را قبول نکردیم، باید کمیسیون‌های شورای شهر قزوین را اصلاح کنیم.

حق‌شناس تصریح کرد: برای نمونه هیئت تطبیق فرمانداری قزوین کل مصوبات کمیسیون بانوان شورای شهر را قبول ندارد و دلیلشان هم این است که برای تشکیل کمیسیون بانوان و خانواده هیچ مجوز قانونی نداریم.

وی اضافه کرد: بنابراین باید درباره ماهیت کمیسیون‌های شورای شهر قزوین بحث جدی داشته باشیم و به همین خاطر رئیس شورا باید با سرپرست فرمانداری یا استاندار قزوین در این باره رایزنی‌های لازم را داشته باشد. از نظر هیئت‌تطبیق فرمانداری قزوین سه کمیسیون شورای شهر قزوین چنین وضعیتی دارند و مصوباتشان قانونی نیست.

ایراد هیئت‌تطبیق به بودجه نمایش‌واره «ایران فخر؛ پانته‌آ»

حسین صلح‌جوی منفرد، عضو دیگر شورای شهر قزوین هم در این جلسه با اشاره به مغایرت‌های هیئت تطبیق به مصوبات شورای شهر قزوین گفت: یکی از این مغایرت‌ها مربوط به کمک ۲.۶ میلیاردتومانی شهرداری قزوین برای اجرای نمایش‌واره «ایران فخر؛ پانته‌آ» است که ریز هزینه‌های این نمایش‌واره را از شورا خواسته‌اند.

بعد از صحبت‌های صلح‌جوی منفرد با توجه به عدم اصرار نیمی از اعضای شورای شهر حاضر در جلسه و غیبت ۳ نفر دیگر از این اعضا بحث رأی‌گیری درباره اصرار یا عدم اصرار بر مصوبه شهرداری قزوین مبنی بر کمک ۲.۶ میلیاردتومانی به نمایش‌واره پانته‌آ به هفته بعد موکول شد.

تصویب ۱۳ لایحه شهرداری قزوین

اما در نهایت در جلسه پنجاه‌وسوم شورای شهر قزوین در سال جاری اعضای شورای اسلامی شهر قزوین ضمن بررسی لوایح و نامه‌های واصله با ۱۳ لایحه شهرداری قزوین در بخش‌های مختلف موافقت کردند.

در این جلسه لایحه شهرداری مبنی بر انعقاد قرارداد بیمه مسؤلیت مدنی جامع شهرداری و سازمان‌های وابسته در قبال اشخاص ثالث به مدت یکسال شمسی پس از بحث و بررسی به تصویب رسید و لایحه اخذ مجوز برگزاری مناقصه برای انجام پروژه مطالعات و طراحی مجتمع صنفی کارگاهی شهر قزوین از دیگر لوایحی بود که مورد تأیید اعضای شورا قرار گرفت.

همچنین لوایح جابجایی اعتبارات پروژه‌های عمرانی مربوط به سازمان خدمات طراحی، ارزش افزوده ناشی از اجرای طرح‌های عمرانی در پرونده مربوط به آقای بانگی واقع در خیابان آیت اله کاشانی، عوارض ارزش افزوده ناشی از تغییر کاربری در ملک آقای سمائی در بلوار خاکی پس از بررسی مورد تأیید قرار گرفتند.

لایحه اخذ مجوز ارجاع کار تأمین نیروی انسانی شرکتی موردنیاز به تعداد ۶۰۸ نفر برای مدت دوسال شمسی از طریق شرکت بهسازان آینده قزوین و اجرای پروژه حکم آباد به صورت جذب سرمایه گذار نیز پس از بررسی به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قزوین رسید.

لوایح خرید دستگاه باسکول الکترونیکی سیار جهت کاهش خسارت به تأسیسات شهری و تعیین اضافه تناژ ناوگان باری و احداث سرویس بهداشتی واقع در حیاط شهرداری منطقه چهار و احداث پارکینگ خودروهای سنگین در ناحیه دانش و ناصرآباد مورد بررسی و تأیید قرار گرفتند.

در ادامه جلسه لوایح شهرداری قزوین در حوزه املاک مورد بحث و بررسی قرار گرفت که توافق با یکی از افراد مبنی بر واگذاری نهر متروکه در کوچه طباخی حسینی یکی از آن لوایح بود که مورد تأیید قرار گرفت. همچنین لوایح توافق با اداره اوقاف مبنی بر انتقال عرصه موقوفه در اراضی ۳۳ هکتاری بیدستان به شهرداری قزوین پس از انجام مراحل قانونی تبدیل به احسن و لایحه شهرداری قزوین در ملک یکی از معارضین بادامستان با اصلاح اینکه هزینه تغییر کاربری به روز دریافت شود، پس از بررسی مورد تصویب قرار گرفتند.

کد خبر 709733