تایید صلاحیت ۲۹۴ داوطلب انتخابات مجلس در کرمانشاه/ آغاز تبلیغات داوطلبان مجلس خبرگان از فردا

علی شعبانی در نشست خبری امروز (۲۴ بهمن) از تایید صلاحیت ۲۹۴ داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان تا این مرحله از فرآیند انتخابات خبر داد و افزود: داوطلبانی که پیش از این صلاحیت آن‌ها مورد تأیید قرار گرفته بود، ولی در شورای نگهبان صلاحیت آن‌ها تأیید و یا احراز نشده، مهلت سه روزه اعتراض دارند که این مهلت امروز(۲۴ بهمن) به پایان می رسد.

وی افزود: شورای نگهبان هم یک مهلت یک هفته ای برای رسیدگی مجدد به اعتراضات این دسته از داوطلبان دارد و پس از آن در روز اول اسفند اسامی داوطلبان نهایی شده و دوم اسفند ماه هم اسامی داوطلبان بصورت رسمی به اطلاع عموم می رسد.

شعبانی گفت: در حال حاضر از مجموع ۲۹۴ داوطلب تایید صلاحیت شده استان، ۱۴۱ داوطلب در حوزه انتخابیه کرمانشاه، ۴۴ داوطلب در حوزه انتخابیه اسلام آبادغرب و دالاهو، ۳۱ داوطلب در حوزه انتخابیه کنگاور، هرسین و صحنه، ۳۰ داوطلب در حوزه انتخابیه قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب، ۲۹ داوطلب در حوزه سنقر و کلیایی و ۱۹ داوطلب در حوزه انتخابیه پاوه، روانسر، جوانرود و ثلاث باباجانی با یکدیگر به رقابت می پردازند.

به گفته رییس ستاد انتخابات استان کرمانشاه، با توجه به تعداد داوطلبان و هشت نماینده ای که باید از استان راهی مجلس شوند، در این دوره انتخابات ۳۷ داوطلب به ازای هر کرسی مجلس در استان با یکدیگر به رقابت می پردازند.

وی با بیان اینکه در این دوره ۵۳ درصد داوطلبان نمایندگی مجلس در استان تایید صلاحیت شده اند، گفت: از ۵۶۱ داوطلبی که ثبت نام خود را نهایی کردند، ۱۰۰ نفر معادل حدود ۱۸ درصد به دلیل نقص مدرک اصلا شرایط بررسی توسط شورای نگهبان را نداشتند و ۲۹۴ نفر هم معادل ۵۳ درصد تایید صلاحیت شدند و کمتر از ۳۰ درصد داوطلبان رد صلاحیت شده و یا صلاحیت آنها محرز نشده است.

شعبانی با اشاره به شروع تبلیغات رسمی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوم اسفندماه گفت: این افراد به مدت یک هفته و تا ۱۰ اسفند برای تبلیغات فرصت دارند.

پیشنهاد فر نیوز
تنظیم چند سند توافقنامه برای همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان

ثبت نام ۱۰۵ داوطلب برای تبلیغات تلویزیونی/ معرفی ۶ مدیر متخلف به مراجع قضایی

وی خاطرنشان کرد: در این دوره با راه اندازی ۶ شبکه تلویزیونی در هر ۶ حوزه انتخابیه استان، امکان تبلیغات تلویزیونی هم برای داوطلبان فراهم شده است.

وی افزود: این تبلیغات به دو شیوه ضبط ویدیویی یا مناظره خواهد بود که در ضبط ویدیویی هر داوطلب به مدت ۲۰ دقیقه از برنامه و اهداف خود برای شرکت در این انتخابات را برای مردم شفاف بیان می کند.

به گفته رییس ستاد انتخابات استان کرمانشاه، تاکنون ۱۰۵ داوطلب برای شرکت در این برنامه ها ثبت نام کرده اند.

شعبانی گفت: شیوه دوم مناظرات انتخاباتی است که در این زمینه هم ۵۱ داوطلب ثبت نام کرده و اعلام آمادگی کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: هر داوطلب برای انجام این تبلیغات تلویزیونی ۱۰ میلیون تومان پرداخت می کند و اگر بتواند تنها یک درصد آرای ماخوذه را کسب کند این پول به حساب او عودت داده می شود.

رییس ستاد انتخابات استان کرمانشاه با بیان اینکه در این دوره هزینه تبلیغات تا حدودی شفاف شده است، گفت: داوطلب باید یک شماره حساب معرفی کند و تمام تبلیغات خود را از محل همین حساب انجام دهد و یک سقف مشخصی هم برای هزینه تبلیغات او مشخص می شود. در این صورت تا حدی مشخص می شود که یک داوطلب چقدر هزینه تبلیغات کرده است، بطور مثال داوطلبی که حجم انبوه تبلیغات انجام داده و کلی ستاد دارد قاعدتا باید گردش مالی بالایی در این شماره حساب داشته باشد و اگر غیر از این باشد مشخص است که از منابع غیر خرج تبلیغات شده که تخلف است.

پیشنهاد فر نیوز
ایرانی ها پرچمدار کم خوابی

وی افزود: علاوه براین برای هرگونه چاپ بنر و پوستر باید تاریخ و محل چاپخانه مشخص شود تا بدانیم یک داوطلب چقدر برای تبلیغات هزینه کرده است.

شعبانی گفت: این اقدامات اگر چه بطور کامل بازدارنده نیست، اما گام خوبی برای قانونمند کردن و برقراری عدالت در تبلیغات انتخابات است.

وی در ادامه با بیان اینکه هیچ مدیر دولتی حق فعالیت له یا علیه هیچ یک از داوطلبان انتخابات مجلس را ندارد، گفت: در این زمینه تاکنون به سه مدیر استانی و ۹ مدیر شهرستانی تذکر کتبی داده شده و ۶ مدیر هم به مراجع قضایی معرفی شدند.

۳۲ هزار نفر در کرمانشاه مجری انتخابات هستند/ آغاز تبلیغات مجلس خبرگان از فردا

شعبانی در ادامه گریزی به انتخابات مجلس خبرگان داشت و با اشاره به ثبت نام شش داوطلب در انتخابات این دوره گفت: از این تعداد سه نفر شامل آقایان آیت الله مصطفی علما، آیت الله امان الله نریمانی و حجت الاسلام خطیبی تایید صلاحیت شده اند.

وی افزود: تبلیغات انتخابات مجلس خبرگان از فردا (۲۵ بهمن) آغاز شده و به مدت دو هفته و تا ۱۰ اسفندماه ادامه دارد و روز ۱۰ اسفندماه انجام تبلیغات ممنوع است.

شعبانی در ادامه با بیان اینکه هنوز آمار دقیق واجدین شرایط مشخص نیست، گفت: در استان حدود ۱.۶ میلیون نفر را داریم که در استان کرمانشاه متولد شده و بالای ۱۸ سال سن دارند، اما مشخص نیست چه تعداد از این افراد در حال حاضر ساکن استان هستند و چه تعدادی از سایر استانها در کرمانشاه سکونت داشته و می توانند اینجا رای بدهند.

پیشنهاد فر نیوز
افزایش ۲۰ رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه طی ۲ سال گذشته

وی افزود: قرار است اطلاعات دقیق در این زمینه با همکاری ثبت احوال و بانک های استان جمع آوری شود.

رییس ستاد انتخابات استان کرمانشاه تعداد مجریان این دوره انتخابات در استان را نیز حدود ۳۲ هزار نفر اعلام و تصریح کرد: در این دوره ۱۶۶۰ شعبه اخذ رای در سطح استان در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام

نوشته تایید صلاحیت ۲۹۴ داوطلب انتخابات مجلس در کرمانشاه/ آغاز تبلیغات داوطلبان مجلس خبرگان از فردا اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.