تخلف پلتفرم‌ها و فروش داروهای غیرمجاز

تخلف پلتفرم‌ها و فروش داروهای غیرمجاز

سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد
تخلف پلتفرم‌ها و فروش داروهای غیرمجاز

اسماعیلی، سخنگوی سازمان غذا و دارو از اقدام سازمان غذا و دارو برای تدوین آیین‌نامه ارسال غیرحضوری دارو به مصرف کننده نهایی و ابلاغ آن تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش بازار، سجاد اسماعیلی با تاکید بر اینکه طبق قوانین بالا دستی تنها محل مجاز برای عرضه دارو به مصرف کننده، «داروخانه» است، گفت: به غیر از داروخانه هیچ محلی چه در فضای مجازی و چه پلتفرم‌های فروش آنلاین، مجاز به عرضه دارو به مصرف کننده نیستند و البته مسوولیت نظارت بر زنجیره تامین تا عرضه و مصرف دارو نیز بر عهده سازمان غذا و داروست.

وی به تخلف برخی پلتفرم‌ها در فروش دارو اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی پلتفرم‌ها تخلفاتی در زمینه عرضه دارو دارند و داروی غیر مجاز را از محلی غیرمجاز و نامشخص که ممکن است قاچاقچی یا شخص باشد، به دست مصرف کننده می رسانند. این درحالیست که همواره تاکید شده تنها محل عرضه دارو، داروخانه است.

اسماعیلی درباره داروهایی که بعضا توسط این پلتفرم‌ها به فروش می‌رسد، به ایسنا گفت: بعضا داروهایی مانند داروهای سقط جنین که برای سلامت مصرف‌کننده بسیار مضر است و البته مخالف قانون حمایت از جوانی جمعیت است و همچنین داروهایی که تداخلات خطرناک دارند و مصرف آن برای بیمار مضر است، متاسفانه توسط این پلتفرم ها به فروش می‌رسد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با قدردانی از آنچه که «ورود جدی دستگاه قضا به عرصه فروش دارو توسط پلتفرم‌ها و برخورد با آن» مطرح کرد، افزود: در زمینه فروش اینترنتی دارو و اصطلاحا دارورسانی درب منزل، سازمان غذا و دارو به هیچ عنوان مخالف دسترسی راحت مصرف کننده به داروی مورد نظر نیست، اما این دسترسی باید بر اساس الزامات و پیوست‌های مربوطه باشد؛ چراکه دارو یک کالای سلامت محور است و عرضه آنلاین نیز باید ضابطه‌مند باشد.

وی افزود: درهمین راستا سازمان غذا و دارو در حال تدوین و نهایی کردن آیین‌نامه ارسال غیرحضوری دارو به مصرف کننده نهایی است. به این ترتیب پس از آماده سازی زیرساخت‌های مربوط به فناوری اطلاعات، دستورالعمل مربوطه تا پایان سال به تمامی معاونت‌های غذا و داروی سراسر کشور جهت اجرا ابلاغ خواهد شد تا به این ترتیب بتوانیم طبق قانون، نظارت کامل را بر زنجیره تامین و عرضه دارو داشته باشیم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: به این ترتیب با تقویت ابزارهای نظارتی، سازمان غذا و دارو می‌تواند بر اساس نظارت هوشمند، زنجیره را رصد کند و در صورت لزوم بتواند پاسخگوی مراجع مربوطه نیز باشد.