تقویت چند قطبی در جهان با توسعه بریکس

تقویت چند قطبی در جهان با توسعه بریکس

«وانگ یی» روز جمعه گفت که توسعه اعضای ، حرکت چند قطبی را در جهان به پیش خواهد بود و روابط بین‌الملل را دموکراتیک‌تر خواهد کرد.

به گزارش «گلوبال تایمز»، وی در ادامه سخنانش گفت: «افزایش کشورهای عضو بریکس توسعه نظام حاکم سیاسی و اقتصادی جهانی در راستای عدالت و عقلانیت بیشتر را تقویت کرده و نقش و صدای کشورهای در حال رشد و بازارهای در حال توسعه را در امور بین‌المللی بیشتر می‌کند.

وانگ یی گفت: «تصمیم دعوت عربستان سعودی، مصر، امارات، آرژانتین، ایران و اتیوپی برای پیوستن به پیمان ائتلاف بریکس، مهمترین رویداد نشست پانزدهم بوده و لحظه‌ای تاریخی در روند توسعه بلوک اقتصادی بوده است».

تقویت چند قطبی در جهان با توسعه بریکس

بعد از پایان نشست گروه بریکس در آفریقای جنوبی، سران روسیه، چین، هند، برزیل و آفریقای جنوبی تصمیم به دعوت از ۶ کشور برای عضویت در بریکس گرفتند.

بنا بر اعلام «سیریل رامافوزا» رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی، از اول ژانویه سال ۲۰۲۴ (۱۱ دی ماه ۱۴۰۲) ایران، عربستان سعودی، امارات عربی متحده، مصر، آرژانتین و اتیوپی رسما عضو گروه بریکس می‌شوند.

در آستانه برگزاری نشست اخیر گروه بریکس در آفریقای جنوبی، «الکساندر ووچیچ» رئیس‌جمهور صربستان اعلام کرد که افزایش تعداد کشورهای عضو گروه «بریکس» اتفاق تاریخی خواهد بود و این گروه به جایگاه بازیگر جهانی دست می‌یابد.

وی با تمجید از بریکس ادامه داد: «آنها بعد از چندین دهه دارند به یک بازیگر جهانی تبدیل می‌شوند که در تلاش است یک جایگزین برای کلیت غرب ایجاد کند».

ووچیچ که روابط خوبی با روسیه دارد و از منتقدان مواضع غرب در قبال جنگ اوکراین است، افزود: «بازی ژئوپلیتیکی (در جهان) دارد جالب و جالب تر می‌شود».