تن ماهی گران شد / منتظر افزایش قیمت رب گوجه هم باشید

تن ماهی یکی از مهمترین منابع پروتئینی در صنعت غذایی جهان است و به طور گسترده در غذای انسان به کار می‌رود. قیمت تن ماهی به صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر بسیاری از عوامل قرار می‌گیرد. عوامل مستقیم شامل وضعیت تقاضا و عرضه، فصل شکار، حجم ذخیره و برداشت، نرخ پیشرفت دستگاه‌های شکار و شیوع بیماری‌ها و اختلالات زیست محیطی در محدوده شکارگاهی هستند. همچنین، عوامل غیرمستقیم شامل تأثیرات تغییر اقلیم، تغییرات سیاست‌های دولتی و تأثیرات اقتصادی و ارزش ارز در بازار جهانی هستند. با توجه به این عوامل، قیمت تن ماهی ممکن است به طور دوره‌ای تغییر کند، اما به طور کلی، نوسانات در ارزش آن نسبتا کم است و طیف گسترده‌ای از صنایع غذایی به آن نیاز دارند.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد اخیرا بیشتر برندها کنسرو تن ماهی ساده بدون افزودنی و در روغن معمولی را با قیمت مصرف‌کننده ۷۹.۹۰۰تومان روی قوطی، عرضه می‌کنند که از آخرین نرخ مصوب اعلام شده برای این محصول بالاتر است اما در برخی سوپرمارکت‌ها این محصول ۱۰هزار تومان گران‌تر یعنی با قیمت ۸۹هزار تومان به فروش می‌رسد و قیمت انواع طعم دار و دارای افزودنی مثل فلفلی یا تن ماهی در روغن زیتون، بعضا و در برخی برندها از ۱۰۰هزار تومان هم گذشته است.

اما اصل ماجرا چیست؟

از میان محصولات کنسروی، تن ماهی ساده به همراه رب‌گوجه فرنگی تنها محصولاتی به شمار می‌رفتند که تا مردادماه امسال مشمول نرخ‌گذاری پیشینی بودند. آخرین نرخ مصوب تن ماهی ۷۵هزار تومان بود که خرداد امسال رسما اعلام و ابلاغ شد مرداد امسال ستاد تنظیم بازار کشور در جلسه‌ای با صنایع، تغییراتی در گروه‌بندی کالاهای مصرفی ایجاد کرد که براساس آن برخی کالاها از جمله تن و رب از شمول نرخ‌گذاری پیشینی خارج شدند و نرخ‌گذاری آن‌ها به صنایع واگذار شد.

قیمت‌گذاری تن ماهی و رب‌گوجه فرنگی آزاد شد

نایب‌رئیس هیأت‌مدیره صنایع کنسرو کشور درباره تغییرات گروه‌بندی اقلام صنایع کنسرو گفت: طبق مصوبه‌ای که در جلسه صنایع با مسئولان ستاد تنظیم بازار کشوری و وزارت صمت به تصویب رسید، تن ماهی و رب‌گوجه فرنگی در گروه ۴ کالایی قرار گرفتند که بر این اساس صنایع می‌توانند راسا برای قیمت‌گذاری این اقلام اقدام کنند.

به‌گفته مسعود بختیاری، با توجه به اینکه این مصوبه بلافاصله به صنایع ابلاغ نشد، قیمت کالاهای تولیدی تا اول مهر تغییر نکرد اما از ابتدای مهر۱۴۰۲ و باتوجه به ابلاغ شفاهی صورت گرفته درخصوص این مصوبه، از این تاریخ قیمت جدید روی محصولات تولیدی درج شد.

به‌گفته نایب‌رئیس هیأت‌مدیره سندیکای صنایع کنسروبا وجود آزاد بودن قیمت‌گذاری برای همه محصولات، تولیدکنندگان توافق کردند که به چارچوب مشخص برای قیمت‌گذاری تن ماهی ساده توافق کنند و در حال حاضر این محصولات با قیمت ۸۷.۵۰۰تومان برای مصرف‌کننده به بازار عرضه می‌شود. همچنین انواع تن ماهی در روغن زیتون یا کنسروهای دارای افزودنی با قیمت‌های بالاتری عرضه می‌شوند که براساس هزینه تولید متغیر است. بر همین اساس قیمت هر قوطی رب ۸۰۰گرمی نیز برای مصرف‌کننده ۵۵هزار تومان روی قوطی‌ها درج می‌شود و این تغییر قیمت از مهرماه اجرایی شده است. آخرین نرخ مصوب هر قوطی رب ۸۰۰گرمی ۴۵هزار تومان بود.