تهرانی‌ها باز هم رکورد زدند / مصرف آب در این شهر دو برابر متوسط جهانی است

بحران آب شرب یکی از مهمترین چالش‌هایی است که جوامع در سراسر جهان با آن روبرو هستند. این بحران به دلیل کاهش منابع آب شرب، افزایش جمعیت، تغییرات آب و هوایی و مصرف بیش از حد آب توسط انسان‌ها ایجاد شده است. بحران آب شرب باعث کاهش کیفیت زندگی و سلامتی افراد، کاهش تولید کشاورزی و صنعتی، افزایش قیمت آب و ایجاد تنش‌های اجتماعی و سیاسی می‌شود. برای مقابله با بحران آب شرب، باید از روش‌های صرفه‌جویی در مصرف آب، استفاده از فناوری‌های نوین در تصفیه و بازیافت آب، بهبود مدیریت منابع آب و افزایش آگاهی عمومی درباره اهمیت حفاظت از منابع آب استفاده کرد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از برگزاری نشست هم‌اندیشی پیرامون مدیریت آب کلان‌شهر تهران از سوی این سازمان خبر داد.

علی نصیری درباره برگزاری نشست هم‌اندیشی مدیریت آب در کلانشهر تهران گفت: در این جلسه که از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و در محل شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد، رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر، شماری از معاونان و مدیران شهرداری تهران، مدیرعامل و معاونان شرکت آب و فاضلاب استان تهران و… حضور داشتند و در جریان آن به اهمیت موضوع مدیریت آب در کلانشهر تهران با حفظ شرایط محیط‌زیست و فضای سبز و همچنین موضوع فرونشست در تهران پرداخته شد.

وی با بیان اینکه ضرورت تعامل دستگاه‌ها با یکدیگر در زمینه مصرف بهینه آب و استفاده از پساب تصفیه شده برای حفظ بوستان‌ها و فضای سبز از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود، گفت: حفظ شرایط دریاچه شهدای خلیج‌فارس و تامین حقابه این دریاچه از نکات مهم و مورد توجه این جلسه بود که تصمیمات مهمی در این خصوص اتخاذ شد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: ‌در این نشست تاکید شد که باید به مسئله آب با جدیت ویژه‌ای توجه کنیم. سرانه مصرف آب شرب در دنیا معمولا بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ لیتر در روز است، در حالی که در تهران این میزان مصرف بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر در روز است و این یعنی مصرفی به میزان دو برابر متوسط جهانی است.

نصیری ادامه داد: باید برای مصرف بهینه آب به‌خصوص در بخش‌های صنعتی، اداری و خانگی از ظرفیت‌های فرهنگی و آموزشی همه دستگاه‌ها بهره‌برداری کرد و به طور جدی در این خصوص تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه بر اساس بررسی‌ها، ۱۰ چالش اصلی در زمینه آب در تهران مشخص شده و به امضای ۱۵ سازمان و دستگاه مرتبط در این حوزه رسیده است، گفت: از این رو ۲۳ اقدام پیشنهادی برای حل این مسائل در نظر گرفته شده و لازم است از ظرفیت‌های قانونی و نظارتی در این زمینه بهره‌برداری شود. همچنین اگر نیاز به تدوین مقررات جدید در این زمینه وجود دارد، لازم است که این موارد تدوین و به اجرا درآورده شوند.