جدیدترین رده بندی لیگ برتر/ پرسپولیس 12 امتیازی شد؟

جدیدترین رده بندی لیگ برتر/ پرسپولیس 12 امتیازی شد؟

هر چند که هنوز فدراسیون فوتبال درخصوص خبر کسر امتیاز از اطلاعیه‌ای را منتشر نکرده اما این موضوع قطعی است و سرخ پوشان به دلیل مسائل مربوط به ثبت قرارداد گئورگی گولسیانی و برعهده گرفتن پرداخت مالیات این بازیکن به کسر یک امتیاز محکوم شده‌اند.

به نظر می‌رسد که دیر یا زود این خبر از سوی سایت فدراسیون اعلام می‌شود که در این حالت و پس از کسر یک امتیاز، پرسپولیس ۱۲ امتیازی شده و با استقلال هم امتیازی می‌شود. در این حالت برای تعیین صدرنشین لیگ، باید به سراغ آیتم‌های دیگر رفت.

دو فصلی است که سازمان لیگ اعلام کرده که در پایان فصل، قانون بازی رو در رو را برای تعیین رتبه بندی تیم‌های هم امتیاز ملاک قرار می‌دهد ولی هنوز استقلال و پرسپولیس به مصاف یکدیگر نرفته‌اند و اینکه ملاک بازی رو در رو، در پایان فصل اعلام می‌شود.

در بند ب ماده ۳ – ۲۱ آیین نامه برگزاری لیگ برتر ذکر شده که در صورت هم امتیاز بودن دو یا چند تیم، تیمی که دارای تفاضل گل بیشتر است در رتبه بالاتر قرار می‌گیرد که هم استقلال و هم پرسپولیس دارای تفاضل مثبت پنج هستند.

در بند ج همین ماده آمده است که در صورت تساوی تفاضل گل‌های دو یا چند تیم، تیمی که گل‌های زده بیشتری دارد در رتبه بالاتر می‌ایستد ولی سرخابی‌ها تاکنون ۶ گل به ثمر رسانده و در این آیتم نیز برابر هستند.

در نتیجه برای تعیین تیم صدرنشین لیگ برتر، تنها می‌توان به ترتیب حروف الفبا استناد کرد که در این حالت، استقلال بالاتر از می‌تواند در رتبه نخست جدول رده بندی لیگ برتر قرار بگیرد و با ایستادن در این جایگاه، به تعطیلات فیفا دی برود.

در آیین نامه برگزاری مسابقات لیگ برتر و برای بررسی این شرایط، چیزی در مورد تعیین رتبه براساس تعداد کارت زردهای دریافتی کمتر نیامده که اگر چنین بود، پرسپولیس با ۷ اخطار بالاتر از استقلالی قرار می‌گرفت که بازیکنانش ۹ بار کارت زرد گرفته‌اند.

به هر شکل کسر یک امتیاز از پرسپولیس سبب می‌شود که آنها با استقلال در همه چیز برابر شوند. ضمن اینکه فاصله سپاهان با صدر جدول به یک امتیاز کاهش پیدا می‌کند تا اینگونه رقابت در صدر جدول رده بندی میان مدعیان قهرمانی داغ شود.

در صورت اعلام خبر کسر امتیاز از پرسپولیس توسط فدراسیون فوتبال، پافشاری استقلال و تیم مدیریتی آبی‌ها در رعایت قانون باعث می‌شود که در این زمینه ورق به سود علی خطیر برگردد هر چند که رقبای این تیم مدعی هستند که استقلال نیز مرتکب تخلفاتی شده و باید دید نظر فدراسیون در این خصوص چه خواهد بود.

پرسپولیس