جذب ۳۵ هزار میلیارد تومان برای توسعه بزرگترین بندر تجاری ایران

جذب ۳۵ هزار میلیارد تومان برای توسعه بزرگترین بندر تجاری ایران

مقام مسئول سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد
جذب ۳۵ هزار میلیارد تومان برای توسعه بزرگترین بندر تجاری ایران

عباس‌نژاد، مقام مسئول سازمان بنادر و دریانوردی از امضای قرارداد سرمایه‌گذاری به ارزش ۳۵ هزار میلیارد تومان برای توسعه بندر شهید رجایی خبر داد.

به گزارش بازار، حسین عباس‌نژاد مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در نشست خبری با اشاره به اینکه هرمزگان با ۲۲۲۷ کیلومتر طولانی ترین مرز دریایی را دارد، اظهار کرد: این استان ۱۴ جزیره دارد و حدود ۷۲ بندر بزرگ و کوچک در هرمزگان فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه در هرمزگان بندر آفتاب ۱۰۰ درصد خصوصی داریم، افزود: در هرمزگان۳۰۰ سازه دریایی با تنوع مختلف از کشتی سازی، صنایع فراساحلی و … در استان هرمزگان وجود دارد.

وی با بیان اینکه ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر هرمزگان۱۸۱ میلیون تن است، گفت: ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی حدود ۶ میلیون TEU است که با تکمیل فاز ۳ توسعه این بندر، ظرفیت کانتینری به ۸ میلیون TEU افزایش می باید.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با یادآوری اینکه سال قبل سهم بنادر هرمزگان در تخلیه و بارگیری کالای نفتی ۳۶ درصد، غیرنفتی ۵۶ درصد و در جابجایی مسافر ۴۷ درصد رشد داشته ایم.

عباس نژاد با بیان اینکه از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه تخلیه و بارگیری کالای نفتی و غیرنفتی بیش از ۷۶ میلیون تن بوده که نشست به مدت مشابه سال قبل حدود ۴ درصد رسد داشته است، گفت: در بخش کانتینری نیز رشد ۱۱ درصدی نسبت به سال قبل ثبت شده است.

وی از امضای حدود ۳۵ هزار میلیارد تومانی قرارداد سرمایه گذاری در بندر شهید رجایی طی اواخر ماه جاری و همزمان با هفته حمل‌ونقل خبر داد و افزود: این سرمایه گذاری شامل قرارداد خطوط نفتی بندر خلیج‌فارس به ارزش ۸۰۰۰ میلیارد تومان و پایانه مکانیزه به روش BOT به ارزش حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان است.

وی از برنامه ساخت ۵۰ شناور مسافری به ارزش کلی ۱۸۰۰ میلیارد تومانی و تامین حدود ۸۰ درصد تسهیلات از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد و افزود: این شناورها توسط صنایع داخلی ساخته می شود و تلاش می کنیم تا پایان امسال ساخت اولین شناور را آغاز کنیم. در زمان حاضر حدود ۵۲ فروند شناور با ظرفیت حدود ۵۰۰۰ صندلی به مسافران در بنادر هرمزگان خدمات می دهند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از عملیات اجرایی پل دسترسی بندر شهید رجایی به اراضی ۲۴۰۰ هکتاری با اعتبار ۳۰۰۰ میلیارد تومانی سازمان بنادر خبر داد و اضافه کرد: عملیات اجرایی مجتمع بندر مکران آغاز شده، ضمن اینکه عملیات اجرایی بندر جدید لنگه، عملیات اجرایی طرح توسعه بندر شهید حقانی و طرح توسعه حوضچه و پسکرانه بندر شهید رجایی آغاز می شود.

عباس نژاد یادآور شد: امسال عملیات اجرایی بزرگترین پروژه دریایی گردشگری کشور در استان هرمزگان آغاز خواهد شد.

کاهش کانتینرهای رسوبی بندر شهید رجایی به ۸۵ هزار TEU
وی با بیان اینکه نقش کوچکی در مباحث مربوط به کالای متروکه و رسوب کالا داریم، اظهار کرد: با همکاری بین گمرک، اموال تملیکی و بندر توانستیم بخش زیادی از این مسائل را حل کنیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: ۱۴۰ هزار کانتینر ظرفیت محوطه های بندر شهید رجایی است. اگر مقداری به این اضافه شود، محوطه ها پر می شود. بر این اساس
سرعت خروج را افزایش دادیم و تعداد کانتینرهای رسوبی حال حاضر در محوطه بندر از ۱۲۵ هزار TEU به ۸۵ هزار کانتینر کاهش یافته است.

عباس نژاد با اشاره به دستور معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: پیش از این ۴ ماه یعنی ۱+۳ ماه برای متروکه شدن کالا به اموال تملیکی اعلام می شد که با دستور مخبر این زمان ماندگاری به ۳ ماه (۱+۳) کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: تاکنون تمام کانتینرهای تا سال ۱۴۰۰ تخلیه و از محوطه بندر بیرون رفته و کانتینرهای سال ۱۴۰۰ به بعد در حال تعیین تکلیف هستند.