حال سدهای کشور خوب است!

  • lira card

آخرین آمار دریافتی از سدهای کشور نشان می‌دهد تا انتهای آبانماه، ورودی سدهای کشور به حدود ۲.۸ میلیارد مترمکعب رسیده که نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است.

حال سدهای کشور خوب است!

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وزارت نیرو، سخنگوی صنعت آب گفت: فعالیت مناسب سامانه بارشی در هفته جاری و برنامه‌ریزی‌های انجام شده به منظور استفاده حداکثری از آب‌های بهنگام و رواناب‌ها، موجب بهبود نسبی در وضعیت مخازن سدهای کشور شد.

فیروز قاسم‌زاده افزود: برنامه‌ریزی‌های انجام شده به منظور ذخیره‌سازی حداکثری رواناب حاصل از بارش‌ها و فعالیت مناسب سامانه بارشی در هفته جاری، موجب بهبود نسبی وضعیت مخازن سدهای کشور شد.

وی یادآور شد: آخرین آمار دریافتی از سدهای کشور نشان می‌دهد تا انتهای آبانماه، ورودی سدهای کشور به حدود ۲.۸ میلیارد مترمکعب رسیده که نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است.

سخنگوی صنعت آب اظهارداشت: خروجی از سدهای کشور نیز در همین بازه زمانی، حدود ۴.۷ میلیارد متر مکعب بوده است که نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد رشد داشته و این نشانگر تأمین آب بیشتر از محل سدها، برای مصارف مختلف، نسبت به سال گذشته است.

قاسم زاده موجودی حال حاضر مخازن سدهای کشور را با ۴۰ درصد پرشدگی، معادل ۱۹.۸ میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: این میزان نشانگر ۱۰ درصد رشد نسبت به سال گذشته است.

وی به تحقق نیافتن پیش‌بینی‌های فرانرمال بارشی برای پاییز ۱۴۰۲ اشاره کرد و اظهار داشت: با این شرایط، دو موضوع مدیریت مصرف و آبگیری مناسب مخازن سدها برای تحقق برنامه مصرف در طول سال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید مورد توجه ذی نفعان و ذی مدخلان قرار بگیرد.

سخنگوی صنعت برق گفت: بر همین اساس، وزارت نیرو در قالب ستاد فرماندهی و پشتیبانی سیل، قبل از شروع فعالیت سامانه بارشی اخیر، بررسی‌ها و ارزیابی‌های لازم را به‌عمل آورد و به نوعی برنامه‌ریزی کرد که رواناب تولیدی در حوضه آبریز سدها به نحو مطلوبی ذخیره‌سازی شود.

قاسم زاده افزود: در همین راستا، همه حوضه‌های آبریز با تطبیق شرایط بارشی بالادست و پایین دست و تأمین حداکثری نیاز کشاورزی از محل بارش‌ها، امکان ذخیره‌سازی در مخازن را فراهم کردند.