حقوق کارگران چقدر بالا می‌رود؟

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار درباره اینکه آیا جلسات کمیته مزد تشکیل می‌شود گفت: وزارت کار به اعضای شورای‌عالی کار نامه زدند تا تشکل‌های کارگری اعضای خود برای حضور در کمیته را معرفی کنند. تمام تشکل‌ها هم نماینده خود را معرفی کردند.

سیدکریم حسینی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که «با توجه به اینکه در سال گذشته با وعده مهار تورم هم حقوق‌ کارگران افزایش مناسبی نداشت، فکر می‌کنید برای افزایش مزد سال آینده کارگران چه تصمیمی می‌تواند بهتر باشد؟»، گفت: در دو سال گذشته یک سال افزایش خوبی داشتیم و سال بعد عدد کمتری در نظر گرفتند که هیچ تناسبی با عدد تورمی کشور نداشت به هر حال اگر در سال گذشته بهانه‌ای برای عدم افزایش مزد وجود داشت، این بهانه امسال دیگر وجود ندارد.

وی تاکید کرد: امسال با توجه به بالا رفتن نرخ تورم و کاهش قدرت خرید کارگران باید برای افزایش دستمزد یک عدد قابل توجهی در نظر گرفته شود.

نماینده مردم اهواز در مجلس خاطرنشان کرد: در کنار این‌ها اعطای کالابرگ و کمک‌های معیشتی می‌تواند موثر باشد. اما افزایش مزد کارگران باید ملموس باشد و بخشی از مشکلات معیشتی جامعه‌ی کارگری را حل کند.

حسینی با اشاره به افزایش حقوق نامناسب پیشنهادی برای کارمندان، گفت: مشخص شد که دولت در لایحه بودجه نرخ افزایش حقوق سال آینده برای کارمندان را ۱۸ % درنظر گرفته است که عدد بسیار نامناسب و غیرقابل قبولی است و نمی‌تواند در معیشت مردم و سفره‌ی کارکنان دولت تاثیرگذار باشد؛ در نتیجه قطعا اگر بخواهند افزایش حقوق را بر اساس این عدد داشته باشند، آسیب جدی به وضعیت معیشتی مردم خواهد بود.

وی ادامه داد: بنابراین مجبوریم افزایش مزد قابل توجه و هرچه نزدیک‌تر به عدد تورمی را برای جامعه کارگری درنظر گرفته و در کنار آن تلاش کنیم با کمک‌های معیشتی و اعطای کالابرگ الکترونیک به بهبود وضعیت معیشت کارگران کمک کنیم.