رئیس خانه احزاب ایران با وزیر بین الملل چین دیدار کرد

رئیس خانه احزاب ایران با وزیر بین الملل چین دیدار کرد

رئیس خانه احزاب ایران با وزیر بین الملل چین دیدار کرد

رئیس خانه احزاب ایران به همراه تعدادی از دبیرکل های احزاب ایران با وزیر بین الملل چین و هیات همراه در سالن اجلاس پیامبر اعظم وزارت کشور دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی حیات، عصر سه شنبه ۱۴، آذرماه۱۴۰۲ در نشستی با حضور لیوجیان چانو وزیر بین الملل چین و رییس کمیته بین الملل حزب کمونیست چین، در راس هیاتی ۱۲ نفره در تالار پیامبر اعظم وزارت کشور با قدرتعلی حشمتیان رییس خانه احزاب ایران
و هیات ۱۵ نفره خانه احزاب ایران دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار مرادی مدیرکل سیاسی وزارت کشور و جمعی از دبیران کل احزاب کشور از جمله،اسدالله بادامچیان،سید حسین مرعشی، حبیب الله بوربور، منوچهرمتکی، کنعانی مقدم، عبدالحسین روح الامینی و… حضورداشتند.

رئیس خانه احزاب ایران با وزیر بین الملل چین دیدار کرد

رئیس خانه احزاب ایران با وزیر بین الملل چین دیدار کرد

در ابتدایی این نشست قدرتعلی حشمتیان رییس خانه احزاب ایران، ضمن خیر مقدم به وزیر بین الملل چین و هیات همراه، گزارشی از چگونگی نحوه تشکیل خانه احزاب ایران، ارائه داد و گفت: در حال حاضر ۱۴۰ حزب در جمهوری اسلامی ایران فعالیت دارد که ۹۵ حزب ملی و ۴۵ حزب استانی هستند و در سه فراکسیون اصولگرایان ،اصلاح طلبان، مستقلین و اعتدالگرایان فعالیت داشته که هرکدام با ۷ دبیرکل در خانه احزاب ایران که جمعا ۲۱ نفر از سه تفکر بصورت انتخابی به عنوان شورای مرکزی در کنار هم در راستای اهداف احزاب کشور ایران فعالیت می‌کنند.

حشمتیان افزود: کشورهای بزرگ چین و ایران ازدیر باز با هم ارتباط داشته و از زمان جاده ابریشم، دارای ارتباط تنگاتنگی بودند و در دوران جنگ تحمیلی در زمانی که آمریکا به صدام کمک می‌کرد، کشور چین موضع بی‌طرفی را پیشه کرده، ایران همکاری خود را با کشور چین در راستای احترام متقابل و بدون دخالت در امور یکدیگر توسعه داد.

رئیس خانه احزاب ایران در ادامه گفت: در دیدارهای اخیر روسای جمهور دو کشور با یکدیگر ملاقات کردند. آقای شی جین پینگ رییس جمهور چین در دیدار با رهبر معظم انقلاب از بهتر شدن روابط دوکشور صحبت کرد و رهبر معظم انقلاب نیز در ملاقات با رییس جمهور چین فرمودند؛ ما هیچ گاه همکاری‌های دولت چین را در دوران تحریم‌ها فراموش نمی‌کنیم.

وی در پایان سخنرانی خود ضمن تشکر مجدد از سفر هیات چینی به ایران از احزاب چینی دعوت کرد که جهت تبادل اطلاعات و ارتباطات بیشتر در راستای ارتقا روابط دو جانبه و پیشرفت در همکاری‌های حزبی بین دو کشور، به ایران سفر کنند.

رئیس خانه احزاب ایران با وزیر بین الملل چین دیدار کرد

در ادامه این نشست لیوجیان چانو وزیر بین الملل چین ضمن تشکر از قدرتعلی حشمتیان رئیس خانه احزاب ایران، اظهار کرد: بیش از بیست سال است که احزاب چین با خانه احزاب ایران ارتباط دارد. لذا از همین جا از همه احزاب ایران دعوت می‌کنم که برای تبادل اطلاعات با احزاب کمونیست چین دیدار داشته و در ارتقا این دیدارها تلاش کنند.

وزیر بین المللی چین در ادامه خاطر نشان کرد: ما هم در این راستا ‌از خانه احزاب ایران دعوت می‌کنیم که به چین سفر کرده و با حزب کمونیست چین از نزدیک آشنا و همکاری متقابل داشته باشد.
در پایان این نشست ۴ نفر از دبیر کل‌های هیات احزاب ایران به نمایندگی همه احزاب اصولگرا، اصلاح طلب و مستقلین و اعتدالگرایان از جمله آقایان اسدالله بادامچیان، سیدحسین مرعشی، عبدالحسین روح الامینی و حسن بیادی مطالبی را در رابطه با قرارداد ۲۵ ساله و شانگ‌های و همچنین توسعه روابط دو کشور ایران و چین ببان نمودند. همچنین در ادامه این نشست دو نفر از هیات چینی نیز در خصوص ارتقای روابط حزبی با احزاب ایران صحبت کردند.

و در نهایت رئیس خانه احزاب ایران و وزیر بین الملل چین به رسم یادبود به یکدیگر هدیه‌ای اهدا کردند.

رئیس خانه احزاب ایران با وزیر بین الملل چین دیدار کرد

رئیس خانه احزاب ایران با وزیر بین الملل چین دیدار کردزینب شیاس