رشد شتابنده استارتاپ‌ها مرهون تحول دیجیتال است 

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس عنوان کرد:

رشد شتابنده استارتاپ‌ها مرهون تحول دیجیتال است

رشد شتابنده استارتاپ‌ها مرهون تحول دیجیتال است 

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی گفت: رشد شتابنده استارتاپ‌ها در سال‌های اخیر مرهون رشد و توسعه تحول دیجیتال در کشور است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی حیات، محمدرضا میرتاج‌الدینی در دومین کنفرانس ملی تحول دیجیتال، بانک و بیمه با رویکرد هوش مصنوعی که امروز شنبه ۱۶ دی ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، گفت: سرعت ظهور و بروز فن‌آوری به قدری بالاست که اگر نجنبیم خیلی عقب می‌مانیم.

وی با طرح این پرسش که آیا سرعت تغییر تکنولوژی در کشور ما همگام با تغییر تکنولوژی در دنیاست؟ خیر، افزود: یکی از هشدارهای این کنفرانس به دانشگاه‌ها و فعالان این حوزه این است که از فن‌آوری عقب نمانند زیرا تحول دیجیتال مفهوم حکمرانی را تغییر می‌دهد.

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس با اشاره به مزیت‌های حکمرانی دیجیتال تاکید کرد: بهبود ارائه خدمات عمومی، حکمرانی داده محور و ارتباط مستقیم مردم با مدیران از مزیت‌های دولت دیجیتال است.

وی ادامه داد: با اشتراک گذاری داده ها میان بخش های مختلف کشور در ابتدایی ترین شکل ممکن تحول دیجیتال، استفاده از کاغذ بسیار کاهش یافته است‌.
وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر برای نمایندگی مجلس ثبت نام کرده اند، ادامه داد: ثبت نام این دوره از انتخابات مجلس دیجیتالی شد و کاهش زیادی در مصرف کاغذ داشت.

میرتاج‌الدینی با اشاره به دیجیتالی شدن پرداخت یارانه ها در قالب کالابرگ الکترونیکی گفت: کالابرگ الکترونیکی دو سال قبل در مجلس مطرح شد. این کالابرگ یک استفاده از ابزار دیجیتال است که قرار شد با استفاده از آن، ۱۱ قلم کالا را از طریق آن توزیع کنیم تا مردم به هر فروشگاهی مراجعه کردند کالاها را بتوانند خریداری کنند.

وی با اشاره به اینکه رشد شتابنده استارتاپ‌ها، وجود حکمرانی دیجیتال، توسعه اینترنت مبتنی بر فیبر نوری، تصویب صندوق توسعه فیبر نوری و… از مزیت‌های تحول دیجیتال در کشور است، ادامه داد: ما سرمایه انسانی ماهر در این زمینه کم نداریم‌.

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس همچنین یادآور شد: در حوزه دیجیتال شاهد رشد استارت‌آپ‌ها و افزایش زیرساخت‌ها هستیم. صندوق شبکه توسعه فیبر نوری مصوب شده و اکنون ۴ میلیون مشترک هدفگذاری شده و به ۲۰ میلیون اتصال خواهد رسید.

وی درباره سرمایه انسانی گفت: بستر جذب این افراد را فراهم نکردیم و باید بستر بهره‌مندی از افراد تحصیل کرده و ماهر را فراهم کنیم. باید دبیرخانه دائمی این کنفرانس را ایجاد کنیم.میناسادات حسینی