شب ادراری تا قبل از ۵ سالگی جای نگرانی ندارد

دکتر محمدرضا توحیدی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه شب ادراری می تواند بخشی از رشد طبیعی کودک باشد، گفت: به طور کلی در اغلب خیس کردن‌های شبانه قبل از پنج سالگی جای نگرانی وجود ندارد و باید به کودک فرصت داد، زیرا در این سن کورتکس مغز هنوز تکامل کافی برای کنترل مثانه را بدست نیاورده است.

وی اظهار کرد: اما در شب ادراری های که بعد از پنج سالگی ادامه یابد و یا شب ادراری هایی که به صورت ثانویه و بعد از یک دوره خشک بودن کودک ایجاد می‌شود و یا شب ادراری هایی که با روز ادراری همراه می شود، نیاز به مراجعه به پزشک و بررسی کامل وجود دارد.

توحیدی، میزان بروز شب ادراری را در پسرها دو برابر دخترها دانست.

وی با بیان اینکه هیچکس به طور قطعی نمی داند چه چیزی موجب شب ادراری می شود، گفت: عوامل مختلفی نظیر عدم تعادل هورمونی و مثانه های کوچک و یا بیش فعال، عفونت های ادراری، قطع تنفس های کوتاه زمان خواب، یبوست و حتی مشکلات مهمی مانند دیابت به خصوص در شب ادراری های ثانویه ممکن است نقش داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهارکرد: اگر شب ادراری کودک بنا به تشخیص پزشک از نوع اولیه بوده و ناشی از بیماری زمینه‌ای دیگری نباشد، جای نگرانی وجود ندارد و به مرور زمان حتی بدون مصرف دارو خود به خود برطرف می شود، ولی در اکثر مواقع به علت تاثیراتی که از نظر روانی بر کودک و والدین می‌گذارد، ترجیح داده می شود که مداخلات درمانی انجام شود.

توحیدی عنوان کرد: برای درمان شب ادراری از روشهایی شامل راه های تشویقی با کارتهای جایزه یا دادن برچسب های ستاره دار به ازای هر شب خشک ماندن، عدم مصرف آب زیاد و نوشیدنی های ادرارآور در ساعات منتهی به خواب، عدم مصرف لبنیات و نمک و شیرینی قبل از خواب، استفاده از اسپری بینی یا قرص های حاوی هورمون ضد ادرار در قبل از خواب و در موارد مقاوم از داروهایی که باعث افزایش حجم مثانه می شوند و یا داروهای ضد افسردگی استفاده می شود.

دانشیار گروه کودکان علوم پزشکی کرمانشاه افزود: برای درمان شب ادراری گاهی نیاز به ارجاع به فیزیوتراپ و انجام فیزیوتراپی عضلات کف لگن نیز وجود دارد.

انتهای پیام

نوشته شب ادراری تا قبل از ۵ سالگی جای نگرانی ندارد اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.