شهریور بهترین زمان واکسیناسیون آنفلوآنزا

فوق تخصص بیماری های عفونی گفت: بهترین زمان آماده سازی سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزابا استفاده از واکسن، شهریور ماه است.

شهریور بهترین زمان واکسیناسیون آنفلوآنزا

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، سید مهدی حق دوست، فوق تخصص بیماری های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه جهت تامین ایمنی زایی واکسن آنفلوآنزادر بدن به حدود یک تا یکونیم ماه زمان نیاز است، گفت: بهترین توصیه برای تزریق واکسن آنفلوآنزاقبل از ورود به پیک اول شیوع بیماری است.

وی افزود: بهترین فرصت برای کسب حداکثر ایمنی زایی برای پیک نخست شیوع آنفلوآنزا، شهریور ماه و حداکثر تا مهر ماه است که آنتی بادی برای مقابله با ویروس در زمان مناسب در بدن ساخته شده و موجود باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گفت: سالیان سال فن آوری تولید این واکسن در اختیار یکی دو کشور خاص دنیا بود ولی به همت متخصصان دانش بنیان کشورمان واکسن فلوگارد ضد آنفلوآنزاتولید شده و در اختیار هموطنان قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه واکسن آنفلوآنزای تولید داخل با فناوری نوین ساخته شده و توصیه میشود برای افراد بالای هجده سال تزریق شود، افزود: تقریبا تمام واکسن های تولید شده در جهان بر پایه تخم مرغ تهیه میشوند ولی واکسن فلوگارد با فناوری نوترکیب ساخته شده و کارایی خیلی بهتر و ایمنی زایی بیشتری دارد.

حق دوست گفت: ایران از نظر تولید انواع واکسن در میان کشورهای تراز اول و موفق دنیاست و واکسن فلوگارد نیز از لحاظ ایمنی زایی و سطح کیفیت حتی میتوان گفت کمی بالاتر از نمونه های خارجی است؛ این واکسن از نظر کارایی و یا عوارض احتمالی، همپای نمونه های خارجی در دنیاست.

وی افزود: توصیه میشود افراد در معرض خطر که قصد تزریق واکسن آنفلوآنزا دارند، هرچه سریعتر و قبل از ورود به اپیدمی فصلی پیش از نیمه اول مهر ماه برای واکسیناسیون اقدام کرده باشند.

حق دوست با اشاره به اینکه، آغاز نخستین پیک از شیوع بیماری آنفلوآنزا در ایران و کشورهای نیمکره شمالی بطور معمول همه ساله نیمه دوم مهر ماه است، یاد آورشد: آنفلوآنزا دو پیک دارد؛ یکی از پانزدهم مهر ماه تا پایان آبانماه و پیک دوم نیز بعد از این زمان تا اواخر اسفند رخ میدهد.

این عضو انجمن متخصصین بیماری های عفونی ایران، گفت: این واکسن برای گروه های اصلی هدف و افراد در معرض خطر شامل سالمندان و افراد بالای۶۵ سال، کسانی که بیماری زمینه ای دارند، بیماران دیابتی، همچنین برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند وشیمی درمانی یا رادیوتراپی میشوند اکیدا توصیه میشود؛ خانم های باردار بخصوص اگر سه ماهه دوم و سوم حاملگی آنان در پاییز و زمستان و زمان پیک آنفولانزا قرار دارد نیز باید در اولویت تزریق واکسن آنفولانزا باشند.

معاون پشتیبانی سازمان نظام پزشکی استان آذربایجان شرقی، تصریح کرد: به لطف خدا واکسن در داروخانه های کشور توزیع شده و از این نظر کمبودی وجود ندارد ولی توصیه مهم اینکه ساکنان شهرهایی که از نظر دمای هوا گرم تر است، باید زنجیره سرمایی واکسن را بطور دقیق از داروخانه تا مکان تزریق حفظ کنند و سعی شود به منزل منتقل نکنند چون امکان دارد در این فاصله زمانی واکسن بخشی از کارایی خود را از دست بدهد.

وی تاکید کرد: هنگام ابتلا به آنفولانزا نباید خود درمانی کرد، بخصوص آن دسته از افرادی که در گروه های در معرض خطر هستند؛ نکته مهم دیگر اینکه حتی یک دوز داروی کورتون مانند دگزامتازون و بتامتازون در بیماری آنفولانزا میتواند خطر آفرین باشد. گاهی همین تزریق کورتون میتواند بیمار را درگیر ذات الریه با احتمال مرگ و میر بالا کند؛ استفاده از آنتی بیوتیک ها در بیماری آنفلوآنزا نه تنها کارایی ندارد بلکه میتواند به تشدید بیماری کمک کند و موجب مرگ میکروبهای طبیعی بدن شده و سیستم ایمنی را نیز تضعیف کند؛ اگر مطمئن نیستیم که آنفلوآنزا مبتلا شدیم یا خیر، نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف کرد.

حق دوست با اشاره به اینکه بیماری آنفلوآنزا متاسفانه هر سال درصدی از مرگ و میر را به خود اختصاص داده است، افزود: در خصوص افرادی که دچار تنگی نفس و یا دیسترس تنفسی میشوند، زنان باردار یا افراد پیوند شده و دارای سطح ایمنی پایین نباید تعلل کرد و هر چه سریعتر تحت مراقبتهای بیمارستانی و بستری قرار گیرند.

این متخصص بیماریهای عفونی گفت: نقش تغذیه و تقویت سیستم ایمنی در کنترل و درمان بیماری آنفلوآنزا خیلی مهم است. تقویت سیستم ایمنی بر تغذیه مناسب، خواب مناسب و استفاده از برخی مکمل ها استوار است. استفاده خودسرانه از مولتی ویتامین های به شکل ترکیبی مانند فارماتون و نوروبیون توصیه نمیشود. ترکیبات حاوی ویتامین "ث" بخصوص در مرحله حاد بیماری آنفلوآنزا بسیار کاربردی است و اثر درمانی دارد ولی با این دیدگاه که ویتامین "ث" اثر پیشگیری از این بیماری دارد، پایه علمی نداشته و اشتباه است.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی، افزود: استراحت کافی و کامل، استفاده از مرکبات و نوشیدن مایعات فراوان همچنین دوری از استرس های شغلی و اجتماعی نقش مهمی در تسریع بهبودی دارد.

حق دوست در پایان گفت: شروع ناگهانی بدن درد، تب بالا، سردرد، تعریق شدید، درد شدید در پاها، سرفه ها خشک بدون خلط، مهمترین علائم شاخص آنفولانزا است و قطعا رعایت بهداشت فردی و شستشوی به موقع دستها، استراحت، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی نکات مهم وکاربردی هنگام ابتلا به این بیماری است.