شیوع آنفلوآنزای پرندگان در فصول سرد سال

به گزارش افق کرمانشاه، کیوان خاصی رییس گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به شیوع بیماری‌های واگیر تنفسی در فصول سرد سال گفت : از جمله این بیماری‌ها، بیماری آنفلوآنزای پرندگان است.
وی افزود: این بیماری، یک بیماری تب دار، حاد ویروسی و واگیر دار است که ابتلا به آن با علائمی مانند تب، سردرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی، گلودرد و سرفه همراه است.
خاصی خاطرنشان کرد: ویروس آنفلوانزای پرندگان از طریق ترشحات تنفسی و مدفوع دفع شده پرندگان، باد، تخم پرندگان آلوده، کود حیوانی و وسایلی مانند لباس، کفش و … که به ترشحات تنفسی و مدفوع پرندگان آلوده آغشته باشد، در محیط پخش می‌شود.
وی رعایت نکات بهداشتی را از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان عنوان کرد و افزود: اولین نکته بهداشتی در این زمینه عدم تماس با پرندگان است و در صورت تماس افراد باید دست‌ها را با آب و صابون به مدت ۳۰ ثانیه بشویند.
خاصی افزود: توصیه می‌شود در روستا‌ها افراد به پرندگان نزدیک نشده و از تماس کودکان با آن‌ها جلوگیری کنند.
وی افزود: توصیه دیگر در این زمینه خودداری از خرید مرغ زنده است و افراد باید مرغ و تخم مرغ مورد نیاز خود را از مراکز معتبر تهیه کنند.
خاصی گفت: افراد باید از مرغ‌های آماده یا منجمد بسته بندی شده با مجوز بهداشتی استفاده کرده و محل نگهداری گوشت مرغ و تخم مرغ خام در یخچال را از دیگر مواد غذایی جدا کنند.
رییس گروه بیماری‌های واگیر استان استفاده از دستکش و ماسک هنگام ذبح، پرکنی و آماده سازی پرندگان برای طبخ را ضروری دانست.
وی با تاکید بر خودداری از شکار پرندگان مهاجر مانند مرغابی، غاز، قو و … گفت: از خرید و فروش، نقل و انتقال، ذبح و پرکنی پرندگان به خصوص پرندگان مهاجر جلوگیری شود.
وی توصیه کرد: افراد هرگونه بیماری و یا مرگ پرندگان را به سرعت به سامانه ۱۵۱۲ سازمان دامپزشکی و یا ۱۹۰ مرکز بهدشت استان گزارش دهند.
خاصی هشدار داد: اگر افراد پس از تماس با پرندگان مریض و یا مرده، علایم بیماری از قبیل تب، گلو درد، سرفه و … را مشاهده کردند، در سریعترین زمان ممکن به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.
وی افزود: امسال هیچ موردی از این بیماری در واحد‌های صنعتی پرورش طیور استان مشاهده نشده، اما رعایت موارد بهداشتی الزامی است .

نوشته شیوع آنفلوآنزای پرندگان در فصول سرد سال اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.