طوفان الاقصی| آماده باش نیروهای امنیتی آمریکا برای اسرائیل

طوفان الاقصی| آماده باش نیروهای امنیتی آمریکا برای اسرائیل

از ، روز دوشنبه به وقت محلی برابر با ۹ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۷ مهر ماه جاری اعلام کرد تیم امنیت ملی آمریکا به جو بایدن در خصوص آخرین تحولات اسرائیل توضیح داده است.

کاخ سفید اعلام کرد که ، صبح دوشنبه با مقامات دولتی دیدار کرده و تیم امنیت ملی آمریکا آخرین تحولات در مورد وضعیت اسرائیل را به او توضیح داده اند.

بر اساس اعلام کاخ سفید، در این دیدار آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی، جان فاینر معاون مشاور امنیت ملی، لیز شروود مشاور امنیت داخلی آمریکا، رندال و جف زینتز رئیس دفتر کاخ سفید حضور داشته اند.

کاخ سفید اعلام کرد: بایدن به تیم خود دستور داد تا هماهنگی با اسرائیل را در همه جنبه های بحران دنبال کند و با همکاری با شرکای منطقه ای به هر کسی که ممکن است در این شرایط به دنبال سوء استفاده باشد، هشدار دهد.

قرار است رئیس جمهور آمریکا عصر دوشنبه به وقت محلی بایدن با چند تن از متحدان نزدیک واشنگتن درباره آخرین تحولات اسرائیل گفتگو کند.

آمریکا

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی برابر با ۹ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۷ مهرماه جاری اعلام کرد: من در آخر هفته (میلادی) و صبح امروز در گفتگو با همتای اسرائیلی بر حمایت قاطع رئیس جمهور آمریکا از اسرائیل تاکید و درباره گامهای بعدی گفتگو کردم.

مشاور امنیت ملی بایدن تصریح کرد: «ما با همکاری با شرکای منطقه‌ای به هر کسی که بخواهد از این وضعیت سوء استفاده کند، هشدار می دهیم. ما همچنین تمام تلاش خود را برای تعیین موقعیت شهروندان آمریکایی مفقود شده انجام می دهیم.»

پیشنهاد فر نیوز
فعالیت‌های دانشجویی در سامانه فرنما به ثبت می‌رسد

مقامات آمریکایی در پی وحشت و غافلگیری رژیم اسرائیل از عملیات طوفان الاقصی از سوی نیروهای مقاومت فلسطین اعلام کرده اند که از این رژیم حمایت خواهند کرد و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در ۲۴ ساعت نخست این جنگ و حملات متقابل طرفین به یکدیگر، دو بار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفتگو کرد.

تارنمای آمریکایی آکسیوس روز دوشنبه به وقت محلی برابر با ۹ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۷ مهرماه جاری در گزارشی نوشت: به گفته سه منبع اسرائیلی و آمریکایی که در جریان تماس رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو قرار گرفتند، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به بایدن گفته است: "ما باید وارد غزه شویم."

آکسیوس نوشت: پیام نتانیاهو نشان می‌دهد که واکنش رژیم صهیونیستی به حمله حماس در روزها و هفته‌های آینده چگونه خواهد بود.

ارتش اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد ۳۰۰ هزار سرباز ذخیره را به حالت آماده باش درآورده است. به گفته این سه منبع، بایدن در طول تماس خود با نتانیاهو، موضوع اسیران اسرائیلی در غزه را مطرح کرده است اما نتانیاهو در پاسخ گفت: "ما باید وارد غزه شویم. اکنون نمی توانیم مذاکره کنیم."

آکسیوس نوشت: کاخ سفید و دفتر نخست وزیر رژیم اسرائیل از اظهار نظر در این باره خودداری کردند. نتانیاهو همچنین به بایدن گفته که اسرائیل چاره دیگری جز پاسخ قوی ندارد زیرا نمی شود در خاورمیانه ضعف نشان داد.

به گفته این سه منبع، نتانیاهو به بایدن گفت: «ما باید بازدارندگی را احیا کنیم.» . بایدن تلاشی برای تحت فشار قرار دادن نتانیاهو یا متقاعد کردن او برای توقف عملیات زمینی انجام نداده است.

پیشنهاد فر نیوز
«ترور خاموش» و «بعد از آزادی» روی آنتن شبکه تماشا

به گفته یک منبع آمریکایی، انتظار می رود بایدن جنگ فعلی غزه را به شیوه ای مشابه با جنگ سال ۲۰۲۱ غزه اداره کند. آمریکا در آن زمان از اسرائیل به صورت عمومی حمایت کرد و با نتانیاهو و دیگر رهبران منطقه تعامل دیپلماتیک مکرر و کم رنگی داشت.

بایدن از نتانیاهو درباره احتمال آغاز یک جبهه دیگر در امتداد مرز اسرائیل و لبنان سوال پرسیده است. به گفته این منابع، نتانیاهو به بایدن گفته که آغاز یک جنگ در مرز لبنان مایه نگرانی است و اسرائیل در حال آماده شدن برای این سناریو است، اما تاکید کرد که اسرائیل چاره دیگری جز پاسخ قوی در غزه ندارد.

به گزارش ایرنا، نیروهای مقاومت فلسطین از شنبه ۱۵ مهرماه برابر با ۷ اکتبر ۲۰۲۳ عملیات همه جانبه و بی نظیری با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی آغاز کرده‌اند.

با آغاز عملیات و حملات نیروهای مقاومت فلسطین فقط در ۲۰ دقیقه، ۵ هزار راکت به سمت مواضع صهیونیست‌ها روانه شد و هم‌زمان با آن پاراگلایدرهای حماس بر فراز سرزمین‌های اشغالی به پرواز درآمدند تا آسمان برای اشغالگران ناامن‌تر از همیشه شود.