عذرخواهی کاپیتان پیشین اسپورتینگ از مهدی طارمی

تیم فوتبال پورتو که روز یکشنبه در چارچوب هفته چهارم مسابقات لیگ برتر پرتغال در ورزشگاه دراگائو میزبان آروکا بود، در این مسابقه با تساوی یک – یک متوقف شد.

مهدی طارمی که به‌صورت کامل در ترکیب پورتو به میدان رفت، در دقیقه ۱۲ موفق به گلزنی شد که این گل پس از بازبینی صحنه به کمک، کمک داور ویدئویی (VAR) مورد قبول قرار نگرفت. اتفاقات این مسابقه مانند پنالتی که روی طارمی رخ داد، باشگاه اسپورتینگ را بر آن داشت که بیانیه‌ای شدیداللحن علیه پورتو منتشر کند و طارمی را نوک پیکان انتقادات خود قرار بدهد.

کارلوس خاویر کاپیتان سابق تیم اسپورتینگ که اکنون به‌عنوان کارشناس شبکه «اسپورتینگ TV» فعالیت می‌کند، یکی از افرادی بود که با ادبیاتی زشت به انتقاد از مهاجم تیم ملی ایران پرداخت. وی پس از صدور بیانیه باشگاه اسپورتینگ، با حالتی تحقیرآمیز درباره طارمی گفته بود: داور به یک مسلمان دو کارت زرد داد؛ کسی که وقتی به پرتغال آمد نمی‌توانست شنا کند، حالا می‌داند چگونه شیرجه بزند!

این اظهارنظر با واکنش‌های منفی هواداران پورتو و حتی رئیس این باشگاه همراه بود. پینتو داکوستا رئیس باشگاه پورتو در واکنش به صحبت‌های بازیکن سال‌های گذشته اسپورتینگ گفت: پیشکسوتی بود که در یک شبکه تلویزیونی به طارمی گفت «یک مسلمان». چگونه یک شبکه تلویزیونی به کسی اجازه چنین صحبتی می‌دهد؟ نمی‌دانم سازمان‌هایی مانند SOS Racismo (سازمانی ضدنژادپرستی) در قبال چنین اتفاقی واکنش نشان می‌دهند یا خیر.

این موج منفی، مجری شبکه اسپورتینگ را مجبور به عذرخواهی کرد. وی در این باره گفت: می‌خواهم بابت کلماتی که از آن استفاده کردم، عذرخواهی کنم. من کسی نیستم که بخواهم کسی را آزار بدهم یا کلمات نژادپرستانه یا بیگانه‌هراسانه به کار ببرم. من دوستانی از همه رنگ‌ها و ادیان دارم.

خاویر به تمجید از ستاره تیم ملی فوتبال کشورمان پرداخت و تصریح کرد: فقط می‌خواستم درباره نحوه بازی طارمی حرف بزنم و از او معذرت‌خواهی می‌کنم. طارمی خارج از زمین کسی است که از او قدردانی می‌کنم. او و کاری که برای کشورش کرده است، ارزش بالایی برای من دارد. من برای او و کاری که برای کشورش انجام می‌دهد، احترام زیادی قائل هستم.

نوشته عذرخواهی کاپیتان پیشین اسپورتینگ از مهدی طارمی اولین بار در پایگاه خبری همت خبر. پدیدار شد.