عقب ماندگی شیراز در حوزه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای را جبران می‌کنیم

عقب ماندگی شیراز در حوزه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای را جبران می‌کنیم

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: با تجهیز و بهره‌برداری از فضای سه فرهنگسرا به عنوان سه کتابخانه مدرن، عقب ماندگی شیراز را در حوزه کتابخانه‌های عمومی جبران می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از فارس، محمد علی چوبینی در آئین رونمایی از طرح توسعه زیر ساختی کتابخانه‌های عمومی شهر شیراز، اظهار کرد: کتابداری رشته‌ای است که باید به آن توجه ویژه ای شود. چرا که می‌تواند نقش بسیار مؤثری در معرفی و ترویج فرهنگ کتابخوانی داشته باشد، بنابراین نیاز است در آموزش و پرورش نقش کتابدار در جایگاه‌های مختلف پر رنگ تر از گذشته باشد.

وی با اشاره به مشارکت سازمان فرهنگی شهرداری با نهاد کتابخانه‌های عمومی استان فارس در اجرای طرح توسعه زیر ساختی کتابخانه‌های عمومی شهر شیراز، افزود: در این طرح در سه فرهنگسرای شهروند، فرهنگسرای حکمت و بهمن بیگی سه فضای کتابخانه‌ای مدرن و فاخر با بخش‌های متنوع و طراحی ویژه و خاص و بسیار متفاوت از سایر کتابخانه‌ها ایجاد می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اضافه کرد: با توجه به اینکه از مطالبه کتاب و سرانه مطالعه در حوزه زیر ساختی عقب هستیم، انتظار می‌رود با اقدامات این چنینی بخشی از این عقب ماندگی جبران شود.

به گفته چوبینی، تلاش سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در این حوزه خدمت به مردم به ویژه ترویج کتاب و کتابخوانی در بخش کودک، نوجوان است.

وی در ادامه تصریح کرد: برخی از دستگاه‌های اجرایی به ویژه دستگاه‌های فرهنگی دیدگاه‌های متفاوتی در این حوزه دارند. لذا باید با هم افزایی و استفاده از ظرفیت‌ها بتوان خدمت جدی به مردم ارائه کرد.

معاون فرهنگی شهردار شیراز ادامه داد: با اجرای این طرح و مشارکت در آن، فضای کتابخانه فرهنگسراها رونق جدی خواهد گرفت و توسعه آنها را به دنبال خواهد داشت.

چوبینی همچنین در این مراسم به موضوع تخصیص نیم درصد عوارض دریافتی به انجمن کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و گفت: این تکلیف بر عهده شهرداری شیراز است تا از عوارض دریافت شده از شهروندان نیم درصد از عوارض دریافتی به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی پرداخت شود و شهرداری شیراز تاکنون تلاش بسیاری داشته است تا این تکلیف به خوبی محقق شود.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در این نشست نوید داد: در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در کلان شهر شیراز تعداد ۱۰ استرابورد در طول سال برای معرفی کتاب اختصاص خواهد یافت. همچنین جا نمایی یکصد استرابورد در سطح شهر شیراز و راه اندازی مترو گالری‌ها از دیگر اقداماتی است که اجرا آنها به جد دنبال خواهد شد.

به گزارش ایمنا، در طرح توسعه زیر ساختی کتابخانه‌های عمومی شیراز انعقاد قرار داد ۱۱ باب کتابخانه عمومی مشارکتی، تبادل تفاهم نامه ۳ باب کتابخانه بزرگ در شیراز، تبادل تفاهم نامه یک دستگاه اتوبوس کتابخانه سیار و قرار داد انتقال زمین کتابخانه مرکزی شیراز به دنبال می‌شود. همچنین طرح تجهیز سبد کتاب در آرایشگاه‌های مردانه برای اولین بار در کلان شهر شیراز اجرا می‌شود.

کد خبر 706359