فرزین: نرخ رشد نقدینگی از ۴۰ درصد به کمتر از ۳۰ رسیده است/ نرخ ارز قابل کنترل است

به گزارش افق کرمانشاه، محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست خبری که با حضور خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت و منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، طی سخنانی ضمن گرامیداشت روز خبرنگار بیان کرد: تنظیم نظام پولی و اعتباری و ارزی بر عهده بانک مرکزی است. متغیرهای پولی کشور آسیب‌های جدی در ۵ سال اخیر داشته و نیاز به اصلاحات اساسی در قوانین و رویه‌ها حس می‌شد. متوسط رشد نقدینگی در سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ نیز ۳۳ درصد بوده، تورم ۴۱ درصد و رشد سالانه دلار در بازار غیر رسمی ۶۱ درصد بوده است.

وی گفت: در سال‌های اخیر یک فضای ناشی از بی‌اعتمادی در اقتصاد کشور حاکم شد و ما یک نقشه راه تدوین کردیم و این نقشه را در گام‌های متعدد اجرا می‌کنیم. محورهای این نقشه نیز کنترل نقدینگی، مدیریت بازار ارز، تقویت نظارت و تحکیم حکمرانی نظارت بانک مرکزی در حوزه ارز و تقویت نظارت‌ها و سیاست ارتباطی است‌.

رئیس‌کل بانک مرکزی اظهار داشت: نقدینگی در بلندمدت عامل تورم است و اعتقاد داریم باید نقدینگی را کنترل کنیم و از ابزارها و سیاست‌های پولی استفاده می‌کنیم. نقدینگی در سال ۱۳۹۹ نرخ رشد ۴۰.۶ درصد داشته و در سال ۱۴۰۰ به ۳۹ درصد رسیده و سال گذشته ۳۱ درصد کاهش داشته و در تیرماه امسال به زیر ۳۰ درصد رسیده است. برنامه ما برای امسال درباره کاهش نرخ رشد نقدینگی نیز رسیدن به ۲۵ درصد است.

فرزین بیان کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۵ درصد کاهش داشته و اثر آن را در بازارهایی از جمله مسکن و خودرو می‌بینید. در ماه گذشته نرخ رشد تورم ماهانه کالا به صفر درصد رسید و البته برخی کالاها رشد خوبی نداشت‌ و نرخ تورم ماهانه کاهش یافته و رو به کنترل است‌.

وی درباره نقدینگی عنوان کرد: اینکه برخی یک فنر مجازی ایجاد کرده‌اند و می‌گویند این نرخ خواهد پرید، عجیب است. نقدینگی کاهش یافته، فروش نفت افزایش داشته و همه اینها دلایل بنیادی برای این است که نرخ ارز قابل کنترل است و کنترل خواهد شد.

۲۲۰۲۲۳

نوشته فرزین: نرخ رشد نقدینگی از ۴۰ درصد به کمتر از ۳۰ رسیده است/ نرخ ارز قابل کنترل است اولین بار در افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.