فسادی جدید؛ اینبار با فرار مالیاتی / آخرین جزئیات از پرونده ۴۷۰ هزار میلیارد

مالیات یک مالی اجباری یا نوعی خراج است که توسط یک سازمان دولتی به منظور تأمین هزینه‌های مختلف عمومی یا هزینه‌های دولت، به مالیات دهنده (یک شخص حقیقی یا شخص حقوقی) تحمیل می‌شود.

مدیرکل مبارزه با فرار مالیاتی و وصول و اجرای ویژه شهر و استان تهران از کشف بیش از ۱۹ هزار فراری مالیاتی از یک صندوق قرض الحسنه با مجموع تراکنش بیش از ۴۷۰ هزار میلیارد ریالی خبر داد.

مدیرکل مبارزه با فرار مالیاتی و وصول و اجرای ویژه شهر و استان تهران با اشاره به مجموع تراکنش بیش از ۴۷۰ هزار میلیارد ریالی از یک صندوق قرض الحسنه، از کشف بیش از ۱۹ هزار فراری مالیاتی خبر داد.

این افراد از طریق صندوق قرض الحسنه مذکور اقدام به فعالیت‌های اقتصادی کرده و از پرداخت مالیات خودداری کرده بودند.

در بررسی‌های اولیه و جمع‌بندی اطلاعات به‌دست‌آمده ناشی از تقاطع گیری‌های فنی و استخراجی بدست آمده از سرورهای این صندوق قرض‌الحسنه، از الصاق برخی تراکنش‌های این صندوق به ۱۵۸ هزار مؤدی دارای پرونده مالیاتی خبر داده شد.

مدیرکل مبارزه با فرار مالیاتی و وصول و اجرای ویژه شهر و استان تهران با بیان اینکه برخی صندوق‌های قرض‌الحسنه به دلیل عدم اتصال به بانک مرکزی به محملی برای اختفای فعالیت‌های اقتصادی فراریان مالیاتی تبدیل شده‌اند، هدف از مقابله با فرار مالیاتی را بالا بردن هزینه اقتصاد غیرشفاف عنوان کرد.