قیمت مسکن در ارزانترین منطقه تهران / تفاوت نرخ خرید مسکن بین این دو منطقه بیش از ۱۰۰ میلیون است

چندی پیش میانگین قیمت متوسط مسکن توسط مرکز آمار ایران مشخص شد. تفاوت قیمت مسکن از شمال تا جنوب تهران هنوز هم چشمگیر است. بالاترین قیمت‌ها مربوط به منطقه ۱ و پایین‌ترین نرخ خرید مسکن در منطقه ۱۸ مشاهده می‌شود. تعداد معاملات مسکن نیز درحال‌حاضر نسبت به شهریور ماه رشد اندکی داشته است.

طبق آمار بانک مرکزی، مهرماه امسال متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران برابر ۷۶ میلیون تومان اعلام شده و منطقه ۱۸ با متوسط ۳۲ میلیون تومان ارزان‌ترین منطقه از مناطق ۲۲ گانه پایتخت است.

بانک مرکزی گزارش تحولات بازار معاملات مسکن در نخستین ماه پاییز را منتشر کرد. براساس این گزارش متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در مهر ماه ۷۶ میلیون تومان است که در مقایسه با ماه قبل از آن یک درصد رشد داشته است.

همچنین بررسی آمارها گویای این است که معاملات در مهرماه امسال در مقایسه با شهریور ماه ۲۰ درصد افزایش یافته است. البته خرید و فروش مسکن در مهر ماه امسال در مقایسه با مهر ماه سال گذشته کاهش ۴۲.۲ درصد داشته است.

در مهرماه امسال ۲۷ درصد معاملات مربوط به واحدهای مسکونی پنج سال ساخت است و واحدهای مسکونی با ۲۰ سال ساخت در مرتبه دوم تقاضا برای معاملات واحدهای مسکونی قرار دارد.

همان‌طور که پیش از این اشاره شد متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران ۷۶ میلیون تومان اعلام شده است و بالاترین قیمت مربوط به منطقه یک با رقم ۱۴۸ میلیون تومان و کمترین آن مربوط به منطقه ۱۸ معادل ۳۲ میلیون تومان بوده است.

پیشنهاد فر نیوز
اعلام زمان نشست خبری؛ قلعه‌نویی فردا از بازی با قطر می‌گوید

بررسی توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران در مهرماه نشان می‌دهد، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع با ۵۸ درصد، بیشترین معاملات را به خود اختصاص دادند.

وضعیت اجاره‌بها در شهر تهران دیگر شاخص مهم در آمارهای منتشر شده بانک مرکزی است. این شاخص در مهرماه نسبت به ماه قبل رشد ۴.۲ درصدی داشته است.