لاغری 60میلیونی با عوارض خطرناک

به گزارش افق کرمانشاه به نقل از روزنامه همشهری، هزینه‌هایش هم به دلایل مختلف ازجمله نوسانات ارزی، داروهای بیهوشی و داروی بوتاکس از ۱۰تا ۶۰میلیون تومان متغیر است. البته شاید خیلی از متقاضیان بوتاکس معده ندانند که این روش در کشورهای غربی تقریبا از اوایل سال ۲۰۰۰میلادی رواج پیدا کرده، اما هیچ زمانی نتوانسته به‌عنوان یک روش مؤثر در لاغری مورد تأیید قرار بگیرد.

بوتاکس معده با وجود فراوانی تاکنون ازسوی سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) و آژانس دارویی اروپا (EMEA ) مجوزی دریافت نکرده و حتی مورد تأیید فدراسیون بین‌المللی جراحی چاقی و متابولیک و انجمن چاقی و متابولیک ایران هم نیست. اعضای این انجمن عنوان می‌کنند که تزریق سم بوتولینوم به قسمت‌های خاص معده نه‌تنها منجر به عفونت و سوراخی معده و اثنی‌عشر می‌شود که با از بین رفتن نتایج تزریق باید انتظار بازگشت ۱۰۰درصد اضافه وزن را هم داشت.

۱بوتاکس برای افراد دارای شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۵ تا ۴۰ انجام نمی‌شود و کلا برای کسانی توصیه می‌شود که اضافه‌وزن‌های کمتری دارند؛ شرط موفقیتش هم رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش روزانه است و به‌تنهایی هیچ تأثیری در کاهش وزن نخواهد داشت.

۲مدت زمان ماندگاری آن هم ۴تا ۶‌ماه بوده و با وجود اینکه گفته می‌شود بیمار طی این مدت می‌تواند نزدیک به ۲۰کیلو از وزن خود را از دست بدهد، اما مطالعات نشان می‌دهد که تنها منجر به کاهش ۱۰ تا ۱۵درصد از اضافه وزن فرد می‌شود.

۳ یافته‌های علمی هم نشان داده‌ که وزن کاهش یافته با از بین رفتن تأثیر بوتاکس در معده به‌طور کامل برمی‌گردد. البته اینطور هم عنوان می‌شود که افراد طی این چندماه فرصت دارند که عادات غذایی و ورزشی منظمی در خود ایجاد کنند، اما اگر موفق به تغییر سبک زندگی نشوند بعد از اتمام اثر بوتاکس، همه‌چیز دوباره به شکل سابق برمی‌گردد.

۴برخی از محققان هم پس از بررسی تمامی مقالات منتشر شده در این زمینه عنوان کردند که هیچ مدرکی مبنی بر کاهش وزن طولانی‌مدت مؤثر پس از تزریق بوتاکس پیدا نکرده‌اند. آنها تأکید کردند بیماران مبتلا به چاقی یک‌ماه پس از تزریق وزن کم می‌کنند و تمایل به خوردن غذای کمتری دارند، اما پس از ۳تا ۶ماه، مجددا اضافه‌وزن را تجربه و حتی وزن بیشتری نسبت به قبل پیدا می‌کنند.

پیشنهاد فر نیوز
ژاوی: نمی‌توان همه مشکلات بارسلونا را حل کرد

۵ دکتر فولاد اقبالی، رئیس بخش جراحی بیمارستان حضرت رسول(ص) رواج بوتاکس معده برای کاهش وزن را در جامعه ایرانی تأیید می‌کند و می‌گوید: «چاقی مشکلی بزرگ در سراسر جهان به شمار می‌رود و به همین دلیل باید درمان‌هایی برای آن ارائه شود که بر پایه شواهد استوار باشد. در حالی با افزایش تقاضا برای بوتاکس معده مواجه شده‌ایم که این روش بدون شواهد بالینی و کارآزمایی در حال انجام است.»

۶دکتر اقبالی ادامه داد: «تاکنون چند متاآنالیز و کارآزمایی در دنیا انجام شده و ثابت کرده که این روش از نظر درمانی مؤثر نیست. سم بوتولیسم با تزریق این ماده وارد بخش انتهایی معده بیمار می‌شود که عوارض خودش را دارد. به وجود آمدن سوراخ‌هایی در معده و اثنی‌عشر، نشت و همچنین عفونت، ازعوارض این شیوه است .به‌طور کلی در جراحی چاقی کوتاه‌مدت و درازمدت ،بوتاکس معده سودبخش نیست و نه انجمن چاقی و متابولیک ایران و نه فدراسیون جهانی آن را تأیید نمی‌کند.»

 لاغری 60میلیونی با عوارض خطرناک

نوشته لاغری 60میلیونی با عوارض خطرناک اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.