لندن: حمایت از اوکراین، دشوار و دردناک است

لندن: حمایت از اوکراین، دشوار و دردناک است

«جیمز کلورلی» وزیر امور خارجه در مصاحبه با وبگاه «The House» با اشاره به این‌که انگلیس نقش بسیار فعالی در دارد و بازیگر مهمی در تحولات این کشور محسوب می‌شود، اعتراف کرد که تداوم حمایت از کی‌یف «دردناک و دشوار خواهد بود».

وی اعتراف کرد که جنگ اوکراین، «به تمامی کشورهای سراسر جهان فشار آورده است اما با این‌حال گفت: «اگر به حمایت خود از اوکراین پایبند نباشیم، اگر این سیگنال را ارسال کنیم که مهاجمان می‌توانند موفق شوند، آن‌وقت تمامی مشکلاتی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم: آن فشارهای تورمی بر غذا وسوخت، فشار سیاسی ناشی درگیری این‌چنینی (در اوکراین)، فقط بدتر می‌شود».

وی با اشاره به این موارد ادامه داد: «که به همین دلیل است که موضع دولت بریتانیا قاطعانه است. ما این نکته را به تمامی شرکای بین‌المللی خود تأکید می‌کنیمم که (حمایت از اوکراین) سخت و دردناک است اما اگر دچار تزلزل شویم، سخت‌تر و دردناک‌تر خواهد بود».

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در فوریه سال گذشته میلادی، آمریکا و انگلیس با وضع تحریم علیه روسیه و ارسال انواع تسلیحات سبک و سنگین، نقش پررنگی در دامن زدن به جنگ اوکراین داشته‌اند.

در همین راستا، دفتر رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه (۲۸ سپتامبر، ششم مهر) اعلام کرد «گرانت شاپس» وزیر دفاع جدید انگلیس در سفری سرزده به اوکراین با «ولودیمیر زلنسکی» دیدار کرد.

حمایت از اوکراین، دشوار و دردناک است

کمک‌های تسلیحاتی، اطلاعاتی و آموزشی کشورهای غربی به اوکراین در حالی است که وزارت خارجه روسیه هشدار داده این کشورها با آتش بازی می‌کنند. «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه چهارشنبه (۲۷ سپتامبر، پنجم مهر) گفت حمله جمعه ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) اوکراین به «سواستوپول» در هماهنگی نزدیک با متخصصان آمریکایی و بریتانیایی انجام شد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین تأکید کرده پمپاژ تسلیحات به اوکراین از سوی کشورهای غربی به موفقیت مذاکرات روسیه و اوکراین کمکی نمی‌کند و تأثیرات منفی به همراه خواهد داشت.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه هم تأکید کرده ایالات متحده و کشورهای دیگر عضو ناتو با ارسال تسلیحات به اوکراین و آموزش نظامیان این کشور در قلمروهای بریتانیا، آلمان و ایتالیا و کشورهای دیگر مستقیماً در جنگ اوکراین مشارکت دارند.