ماهی گران شد/موردی از احتکار گوشت مرغ نداریم

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی استان کرمانشاه از بالارفتن قیمت ماهی در کرمانشاه خبر داد و میزان پرورش آن در استان را اندک عنوان کرد.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی استان کرمانشاه در گفتگو با طلوع، در خصوص وضعیت بازار ماهی گفت: در طی دو هفته گذشته قیمت ماهی روند رو به افزایشی در سطح استان داشته است.

وی با اشاره به این موضوع که پرورش ماهی در استان بسیار کم و ناچیز است، ادامه داد:ماهی مصرفی کرمانشاه از طریق استان های کردستان و لرستان تامین می شود.

رئیس صنف مرغ و ماهی کرمانشاه گفت: همچنین قیمت روز ماهی در روز گذشته کیلویی نزدیک به ۱۵۰ هزار تومان در مراکز عرضه ماهی بود که بدست مشتری رسید.

وی در بخش دیگر سخنانش گفت: در روزهای اخیر قیمت مرغ روند کاهشی در پیش گرفته است بر همین اساس قیمت آن در دو روز گذشته کیلویی ۸۴ هزار تومان بوده که در روز گذشته به ۸۳ هزار تومان رسیده است.

غلامی ادامه داد: قیمت مذکور مبلغی است که طبق مصوب سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام شده است و اکنون مرغ به اندازه کافی در استان وجود دارد اما در گذشته واحدهایی بودند که مرغ را اختفا و احتکار می کردند که پس از اطلاع مورد شناسایی قرار گرفتند و پس از بازرسی با آن ها برخورد شد و مورد جریمه قرار گرفتند.

وی گفت:در حال حاضر موردی که بیانگر احتکار گوشت مرغ در سطح استان باشد را نداریم، در گذشته موردهایی داشتیم که به جای عرضه مرغ،آن را در اختیار رستوران ها و فست فودها قرار می دادند و تخلفاتی در این خصوص اتفاق می افتاد که با برخورد بازرسی با آن ها ضمن تشکیل پرونده، جریمه مناسبی در نظر گرفته شد و اکنون دیگر شاهد بروز چنین مسائلی در بازار مرغ نیستیم.

غلامی ادامه داد: تمام مرغ ها در سطح کرمانشاه بعد از اینکه به سردخانه واقع در پارک شاهد منتقل می شوند زیر نظر بازرسان اتحادیه،سازمان جهاد کشاورزی و بسیج اصناف که در آنجا ناظر هستند و براساس اعلام لیست واحد‌های مرغ فروشی به شکل کتبی مرغ در سطح استان توزیع می شود.

این مسئول افزود: همچنان نظارت بر سطح شهر زیر نظر بازرسان برای توزیع عادلانه در سطح شهر ادامه دارد تا اگر موردی از تخلف و یا کم فروشی،گران فروشی و احتکار اتفاق بیفتد به موقع با آن برخورد بشود.

وی ادامه داد: هر ساله در فصل گرما، یعنی اوایل خرداد ماه تا اوایل مرداد قیمت مرغ افزایشی می شود، که علت آن وجود گرما ،کاهش جوجه ریزی، تلفات و عدم وزن گیری جوجه ها در این فصل است و از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین به علت افزایش مصرف، قیمت مرغ بالا می رود.

گفتگو از منیر اضمحالی-خبرنگار طلوع کرمانشاه