معاون وزیر خارجه روسیه به تهران سفر می‌کند

معاون وزیر خارجه روسیه به تهران سفر می‌کند

«سرگئی » معاون وزیر خارجه اعلام کرد فردا برای گفت‌وگو درباره وضعیت و بریکس به تهران سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، این مقام ارشد وزارت خارجه روسیه گفت دوشنبه و سه‌شنبه هفتم و هشتم اوت (۱۶ و ۱۷ مرداد) در تهران خواهد بود.

وی افزود: تعامل ما در پلتفرم‌های بین‌المللی موضوع مهمی است که در آن با ایران همکاری نزدیک داریم. موضوعات عدم اشاعه تسلیحات کشتار جمعی، کنترل تسلیحات، فضای صلح‌آمیز و غیره. (موضوعات) کاملاً گسترده است.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه ۱۲ خرداد در حاشیه نشست دوستان بریکس در کیپ تاون آفریقای جنوبی دیدار و گفت‌وگو کرده و بر تعهد دو کشور برای تقویت همکاری مفید متقابل تأکید کردند.

معاون وزیر خارجه روسیه به تهران سفر می‌کند

امیرعبداللهیان در سخنرانی خود در این نشست گفت: جمهوری اسلامی ایران در کنار دیگر کشورهای همسو و علاقه‌مند می‌تواند شریکی مطمئن برای بریکس در آینده باشد.

سازوکار بریکس (BRICS) شامل پنج اقتصاد بزرگ در حال ظهور، یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. برای نخستین بار وزرای امور خارجه چین، هند، برزیل و روسیه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۰۶ با هم دیدار کردند و نخستین نشست رسمی سران این گروه در سال ۲۰۰۹ در روسیه برگزار شد. آفریقای جنوبی هم در سال ۲۰۱۰ به شورای تجاری این گروه پیوست و ریاست این گروه در سال ۲۰۲۳ را نیز برعهده‌ دارد.

در سالی که گذشت الجزایر، آرژانتین، مصر، اندونزی، ایران، نیجریه، عربستان سعودی، ترکیه و امارات عربی متحده تمایل خود را برای پیوستن به بریکس اعلام کردند.