هر ماه ۲۰ همت اصل و سود بدهی دولت قبل پرداخت می‌شود

هر ماه ۲۰ همت اصل و سود بدهی دولت قبل پرداخت می‌شود

داوود منظور امروز سه شنبه (24 مرداد) با حضور در شورای اسلامی در مورد گزارش کمیسیون برنامه و بودجه گفت: معمولا در ۴ ماهه اول سال منابع بودجه ای به طور کامل تحقق پیدا نمی کند چراکه وصول مالیات ها پایین تر است اما برخلاف این شرایطِ عمومی، در ۴ ماهه اول امسال عملکرد شایسته ای داشتیم که به برخی از محورهای آن اشاره می کنم.

وی افزود: مبلغی که باید در کل سال وصول شود ۲ هزار و ۸۲ همت است که بیش از ۷۰۰ همت باید در ۴ ماهه اول وصول می شد این درحالی است که بیش از ۶۰ درصد آن وصول شده است که نسبت به سال گذشته در تحقق منابع، رشد ۵۳ درصدی داشتیم.

منظور تصریح کرد: منابع ما سه قسمت دارد درآمدها، واگذاری دارایی سرمایه ای و واگذاری دارایی مالی. بخش عمده در آمدها، در آمد مالیاتی و گمرکی است در 4 ماهه اول بیش از ۸۰ درصد تحقق یافته است. عملکرد نظام مالیاتی کاملا منطبق با پیش بینی ها و حتی فراتر است. میزان مالیات وصولی ما در این ۴ ماه ۵۷ درصد رشد نسبت به سال گذشته را نشان می دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در موضوع واگذاری دارایی های سرمایه ای که بخش عمده آن نفتی است باید در ۴ ماهه ۲۴۸ همت آن را محقق می‌کردیم که ۱۰۵ همت آن محقق شده که در بخش نفت حدود 42 درصد است.

وی افزود: فروش نفت براساس آنچه در قانون آمده است یعنی صادرات ۱/۴ میلیون بشکه نفت در روز صورت می گیرد اما تحقق درآمدها با توجه به شرایط تحریم، زمان بر است و با تاخیر در اختیار ما قرار می گیرد.

منظور با اشاره به درآمدهای حاصل از واگذاری دارایی های مالی تصریح کرد: می خواستیم امسال انتشار اوراق را صرفا برای اجرای طرح های تملک نیمه تمام به ویژه طرح هایی که امسال و سال آینده به بهره برداری می رسد اختصاص دهیم. بیست همت اوراق را اخیرا فروختیم و اینها را به طرح های تملک اختصاص می دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: علاوه بر اجرای بودجه که آن را وظیفه می دانیم تحقق شعار سال را تکلیفی مقدم می پنداریم امسال توانستیم از رشد نقدینگی جلوگیری کنیم، رشد نقدینگی تخت کنترل قرار گرفته است و در ماه های گذشته آرامش قیمت ها را شاهد هستیم. ثبات بازار ارز به ویژه در ۳ ماه گذشته در جهت همین سیاست هاست و سعی کردیم تامین مالی دولت را به دوش بانک ها قرار ندهیم.

وی با بیان اینکه انضباط مالی امسال به طور کامل در حال انجام است، افزود: امسال از تنخواه گردان خزانه هم استفاده نکردیم چراکه رشد تورم را در پی دارد. تلاش کردیم برای هزینه جاری اوراق منتشر نکنیم. با این وجود توانستیم در پرداخت هزینه ای به رشد ۵۳ درصدی دست پیدا کنیم. در صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی پرداخت ها ۴۷ درصد رشد کرده است. هر ماه تقریبا ۲۰ همت بازپرداخت اصل و سود دولت قبل را انجام می دهیم.

هر ماه ۲۰ همت اصل و سود بدهی دولت قبل پرداخت می‌شود

منظور در مورد بودجه عمرانی و پرداخت تملک گفت: در دو ماه گذشته دستگاه های اجرایی حدود ۶۰ همت اعتبارات تملکی که در پایان سال قبل به حسابشان واریز شده بود هنوز در حساب هایشان موجود بود به دستگاه ها تکلیف کردیم برای تکمیل طرح های عمرانی فورا این مبالغ را هزینه کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سرعت تکمیل طرح های مهم در این دولت بسیار بالاست گفت: تا الان در این دولت بیش از ۵۰۰ طرح‌ و پروژه را افتتاح کردیم. تمام مسیرهای اربعین آماده سازی شده است تخصیص اعتبارات راه، مربوط به وزارت نیرو و آب رسانی و طرح های ریلی با اولویت صورت می‌گیرد. تا پایان امسال تعداد زیادی از طرح ها افتتاح خواهد شد. تا پایان سال آینده برای تکمیل 1500 طرح و پروژه برنامه ریزی کردیم.

وی افزود: در بحث اعتبارات تملک امسال هم تخصیص خوبی دادیم که نسبت به سال گذشته دوبرابر شده است. تمام تعهدات مالی دولت را به موقع انجام می دهیم و طرح ها را بهره برداری می کنیم.

در حال تکمیل…