هشتمین نشان فردوسی به سه عرصۀ «حماسه‌سازی»، «حماسه‌پژوهی» و «حماسه‌سرایی» اعطا شد

مژده خبر- هشتمین نشان فردوسی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به «سردار حاجی زاده» به سبب دلاور مردی هایش در عملیات «وعده صادق» به عنوان حماسه‌ساز، دکتر «محمد جعفر یاحقی» استاد دانشگاه و پژوهشگر عرصه ادبیات به عنوان حماسه‌پژوه و سومین نشان به «مریم قربانزاده» در عرصه حماسه‌سرایی به خاطر نگارش چندین کتاب در عرصه حماسه و ادبیات حماسی به ویژه «خاتون و قوماندان» اعطا شد.

به گزارش خبرنگار مژده خبر به نقل از خبرگزاری بسیج استان خراسان رضوی از مشهد،نشان ملی فردوسی همزمان با آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی به برگزیدگان عرصه‌های «حماسه‌سازی»، «حماسه‌پژوهی» و «حماسه‌سرایی» اعطا شد.

بر این اساس در عرصه حماسه‌سازی، سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده به پاس اجرای عملیات غرورآفرین وعده صادق نخستین نشان جهانی فردوسی را دریافت کرد و این جایزه به نیابت از سردار حاجی‌زاده به فرزند شهید برونسی اعطا شد.

در عرصه حماسه‌پژوهی، پروفسور محمدجعفر یاحقی به پاس سال‌ها تحصیل و تعلیم زبان و ادب فارسی، دومین نشان جهانی فردوسی را دریافت کرد و این جایزه به نیابت از دکتر یاحقی به خدیجه بوذرجمهری همسر وی اعطا شد.
در عرصه حماسه‌سرایی، مریم قربانزاده به پاس نگارش چندین کتاب در عرصه حماسه و ادبیات حماسی، از جمله تألیف کتاب «خاتون و قوماندان»، سومین نشان جهانی فردوسی را دریافت کرد.

گفتنی است؛ آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعدخان رئیس موسسه فرهنگی اکو، محمود شالویی رئیس انجمن مفاخر فرهنگی ایران و جمعی از مسئولان ملی، مدیران شهری، سفرای کشور‌های فارسی‌زبان و اقشار مختلف مردم مشهد در آرامگاه فردوسی برگزار شد