هشت طرح برقی قبل از تابستان بهره برداری می شود| آبگیری سه سد در گیلان

هشت طرح برقی قبل از تابستان بهره برداری می شود| آبگیری سه سد در گیلان

وزیر نیرو:
هشت طرح برقی قبل از تابستان بهره برداری می شود| آبگیری سه سد در گیلان

رشت- وزیر نیرو گفت: هشت طرح برق برای بهره برداری قبل از اوج بار تابستان سال آینده پیش بینی شده است.

به گزارش بازار به نقل از استانداری گیلان، علی اکبر محرابیان در سفر به گیلان و بازدید از طرح های وزارت نیرو با اشاره به بازدید امروز خود از چند سد گیلان اضافه کرد: برای سرعت دادن به اجرای این پروژه ها مشکلاتی به وجود آمده بود اما با جلسه ای که مدتی پیش با حضور استاندار گیلان در وزارت نیرو انجام شد و نیز بازدید امروز در مجموع تصمیمات خوبی برای تسریع در کار گرفته شد.

وی عنوان کرد: از این رو تصور می کنم که با اجرای این تصمیمات شاهد سرعت بخشیدن به این پروژه‌ ها باشیم.

وزیر نیرو اظهار کرد: پیش بینی می شود عملیات اجرایی سد شفارود از سدهای مهم گیلان طی یک ماه آینده سرعت قابل توجهی یابد و به وسیله ۲ ایستگاه بتن، عملیات بتن ریزی با سرعت پیش برود و در انتهای سال آینده شاهد تکمیل این پروژه باشیم.

سد پلرود تا پایان امسال آبگیری می شود

محرابیان با بیان اینکه سد پلرود در شهرستان رودسر هم پروژه بزرگی است، اضافه کرد: این سد در حوزه آب شرب، کشاورزی و محیط زیست استان گیلان اهمیت زیادی دارد، برای رفع موانع و مشکلات اجرای این سد نیز دستورات خوبی صادر شد که با روند کار امید است تا پایان امسال شاهد آبگیری آن باشیم.

وزیر نیرو درباره سد دیورش در شهرستان رودبار هم خاطر نشان کرد: تصمیماتی برای سرعت بخشیدن به روند اجرا و پیشرفت این سد در نظر گرفته شد و بنای ما بر آنست تا در نیمه اول سال آینده شاهد آبگیری این سد پراهمیت برای گیلان باشیم.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به موضوع مهم مدیریت منابع آبی اظهار کرد: با توجه به فراوانی آب در گیلان و بارش‌های خوب، مدیریت آب در این استان امری ضروری است.

طرح های فاضلاب به ویژه در رشت اهمیت دارد

محرابیان در ادامه با بیان اینکه طرح های فاضلاب به ویژه در رشت از دیگر مسایل مهم این استان و مورد تاکید رییس جمهور در سفر به خطه بود، افزود: بعد از سفر سال ۱۴۰۰ آیت الله رییسی و دستور وی، عملیات اجرایی بخش‌ های ناقص این شبکه آغاز شد و با آغاز کار از یک ماه گذشته از سوی پیمانکار، پیش بینی می شود بخشی از این شبکه مهم در حفاظت از منابع آب گیلان و تصفیه فاضلاب سرعت خوبی بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: شبکه فاضلاب شهر رشت گسترده بوده و ضروری است تا علاوه بر ۲ تصفیه خانه تکمیل شده در شمال، افزایش ظرفیت نیز انجام گیرد، ضمن اینکه تصفیه خانه‌ ای که از سال گذشته در مسکن مهر رشت آغاز شده و پیشرفت ۸۵ درصدی دارد باید در سال جاری افتتاح شود.

وزیر نیرو اظهار کرد: احداث یک تصفیه خانه در شرق شهر رشت نیز باید با دریافت مجوز آغاز شود؛ امروز برای این موضوع تصمیم گرفته شد که با تحقق این مهم بخش تصفیه‌خانه کامل می شود و باید شبکه ها را با این پیمان ها تکمیل کنیم.

وی با بیان اینکه موضوع فاضلاب در شهر رشت مشکلات زیادی برای مردم دارد و موجب آلوده شدن منابع آب این شهر رشت می شود که برای رفع مسایل و مشکلات این حوزه تلاش می شود.

وی افزود: برای فاضلاب انزلی هم از قبل اقداماتی با وام بانک توسعه اسلامی انجام شده اما کار نیمه تمام بود که اکنون با انتخاب پیمانکار، پروژه در حال انجام است.

۸۰۰ روستای گیلان در طرح های جهادی آبرسانی می شوند

محرابیان در بخش دیگری از سخنانش درباره جهاد آب رسانی در گیلان اظهار کرد: به رغم وجود منابع آبی خوب ضرورت دارد که کارهای قابل توجهی در این حوزه انجام شود.

وی تصریح کرد: در جهاد آبرسانی ۸۰۰ روستا در لیست طرح های جهادی در نظر گرفته شده که توسط سپاه پاسداران عملیات اجرایی آن با پیشرفت ۳۴ درصد در حال انجام است و با توجه به عقب بودن گیلان در این بخش از متوسط کشوری باید کار با سرعت بیشتری انجام شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه شبکه توزیع برق در گیلان با توجه به گستردگی تعداد شهرها، روستاها، مشترکان، شرایط جغرافیایی و اقلیمی گسترده بوده که افزایش استهلاک شبکه را همراه دارد، اضافه کرد: مهمترین کار آن است که در بخش های پست‌های فوق توزیع و توزیع طرح‌هایی اجرا شود.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: در این ارتباط پروژه‌ها در گیلان در حال اجراست اما باید تسریع شود ضمن اینکه اعتباراتی برای این امر پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه هشت طرح را برای بهره برداری قبل از اوج بار تابستان سال آینده پیش بینی کرده ایم، اضافه کرد: برای این امر اعتبارات به طور کامل تامین شد و تصمیماتی برای تقویت پشتیبانی از این پروژه ها در نظر گرفته شد که با این کار تولید در بخش هایی از استان به ویژه منطقه پره سر از حبس خارج می‌ شود و میزان پایداری شبکه افزایش یافته و از افت ولتاژ در برخی مناطق جلوگیری می‌کند.

محرابیان در ادامه تبدیل سیم به کابل را نیز موجب افزایش پایداری و اطمینان بخشی شبکه دانست و افزود: در این بخش طی دو سال عملکرد دولت ۱۲ درصد از شبکه تکمیل شد و در مجموع متوسط تبدیل سیم به کابل ۳۶ درصد بوده است که در این بخش باید با پیش بینی اعتبارات این متوسط تا پایان دولت از ۵۰ درصد عبور کند.