هلند و ایسلند به کشورهای عضو «توافق‌نامه آرتمیس» پیوستند

به گزارش ایسنا و به نقل از آرتمیس، دو کشور دیگر به گروه اکتشاف ماه آمریکا پیوستند. مقامات ناسا اعلام کردند که ایسلند و هلند نیز «توافق‌نامه آرتمیس»(Artemis Accords) را امضا کرده‌اند. این توافق‌نامه یک چارچوب را برای اکتشافات صلح‌آمیز، شفاف و پایدار در ماه تعیین می‌کند.

ایسلند ماه گذشته توافق‌نامه را امضا کرد و هلند روز اول نوامبر طی مراسمی که در سفارت هلند در واشنگتن برگزار شد، این کار را انجام داد. پیوستن این دو کشور به توافق‌نامه آرتمیس، تعداد کل امضاکنندگان را به ۳۱ کشور می‌رساند.

«بیل نلسون»(Bill Nelson) مدیر ناسا در بیانیه‌ای گفت: ناسا از هلند به عنوان جدیدترین و سی و یکمین عضو خانواده توافق‌نامه آرتمیس استقبال می‌کند.

وی افزود: به منظور اطمینان یافتن از اکتشاف صلح‌آمیز و شفاف در فضا برای نسل آرتمیس و فراتر از آن، به رهبری و همکاری جهانی نیاز است. ناسا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین متحدان آمریکا مفتخر است که همکاری خود را با هلند گسترش داده و آینده‌ای را می‌سازد که با فرصت‌ها و اکتشافات بی‌حدوحصر تعریف شده است.

ناسا و وزارت امور خارجه آمریکا، توافق‌نامه آرتمیس را در سال ۲۰۲۰ تنظیم کردند. این توافق‌نامه‌ها بازوی دیپلماتیک برنامه آرتمیس آژانس فضایی آمریکا هستند که هدف ایجاد حضور دائمی انسان را در ماه و اطراف آن تا پایان دهه دنبال می‌کند. مقامات ناسا گفتند: این هدف بلندپروازانه از طریق همکاری کردن با صنعت خصوصی و شرکای بین‌المللی محقق خواهد شد.

۳۱ امضاکننده توافق‌نامه آرتمیس شامل برخی از کشورهایی هستند که در پروازهای فضایی نقش دارند. از جمله این کشورها می‌توان کانادا، فرانسه، آلمان، هند، ژاپن، کره جنوبی و انگلیس را نام برد.

پیشنهاد فر نیوز
پلاستیک بازیافتی آلوده است

چین یکی دیگر از تلاش‌هایی را رهبری می‌کند که سعی دارد ماموریت‌های سرنشین‌دار را به ماه بفرستد و هدف آن ایجاد پایگاهی در نزدیکی قطب جنوب ماه در دهه ۲۰۳۰ است. شش کشور متعهد به همکاری با چین در این پروژه، آذربایجان، بلاروس، پاکستان، روسیه، آفریقای جنوبی و ونزوئلا هستند.

انتهای پیام

نوشته هلند و ایسلند به کشورهای عضو «توافق‌نامه آرتمیس» پیوستند اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.