همکاری شهرداری قم در طرح نهضت ملی مسکن

همکاری شهرداری قم در طرح نهضت ملی مسکن

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: شهرداری قم همراهی و همکاری کاملی در اجرای پروژه‌های مسکن حمایتی دولت دارد.

مجید متین‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در قم با اشاره به اهمیت تأمین مسکن برای اقشار مختلف جامعه اظهار کرد: نگاه ویژه‌ای در شهرداری قم نسبت به اجرای پروژه‌های مسکن دولتی وجود دارد و تلاش می‌کنیم همراهی و همکاری لازم را در این زمینه داشته باشیم.

وی افزود: از ابتدای آغاز فرایند ساخت طرح‌های ملی مسکن در اداره کل نظارت بر ضوابط شهرسازی جلساتی به‌صورت مستقل برای این پروژه‌ها برگزار شد تا بررسی و تأیید نقشه‌ها در کوتاه‌ترین حالت ممکن صورت پذیرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به استقرار یک تیم مخصوص، خاطرنشان کرد: در طول فرایند این اقدامات با اداره کل راه و شهرسازی و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان همکاری مستقیم داشته‌ایم.

متین فر با اشاره به اینکه در اراضی ۵۶۰ هکتاری بالغ‌بر ۳۲ هزار واحد مسکونی شامل هزار و ۳۲۰ بلوک شهری پیش‌بینی‌شده است، اضافه کرد: تمام اقدامات مرتبط با صدور پروانه و دستور نقشه در این محدوده انجام‌شده است.

وی با اشاره به اینکه منطقه هشت شهرداری قم به‌طور میانگین روزانه ۵۰ پروانه ساختمانی برای این پروژه‌ها صادر می‌کند، گفت: برای تأمین هزینه‌های پروانه که با تخفیف ۴۰ درصدی محاسبه‌شده است، تفاهم‌نامه‌ای میان شهرداری قم و اداره کل راه و شهرسازی استان قم منعقدشده است.

متین فر با اشاره به حجم ۳۰۰ میلیارد تومانی بدهی دولت بابت عوارض ساختمانی طرح‌های مسکن دولتی، تاکید کرد: این مبلغ با تخفیف ۴۰ درصد محاسبه‌شده و قرار است به‌صورت اقساط و ماهیانه ۲۰ میلیارد تومان پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه این مبالغ عوارض ساختمانی از حقوق شهروندان بر عهده دولت است، افزود: در موارد دیگر مانند هزینه‌های نظام‌مهندسی بدهی‌های طرح‌های مسکن ملی به‌صورت نقد پرداخت‌شده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به سهم ۱۰ درصدی شهرداری از این پروژه‌ها بر مبنای قوانین، اظهار کرد: مجموعه دولت به ما قول داده که این سهم در مراحل صدور پروانه ساختمانی تأمین شود.

کد خبر 706529