هژمونی دلار را در هم شکستیم

سید صولت مرتضوی در جلسه کارگروه اشتغال استان کرمانشاه که یازدهم آبان برگزار شد از دستاوردها و توفیقات دولت سیزدهم در عرصه‌های مختلف یاد کرد که تمجید مقام معظم رهبری را در هفته دولت به همراه داشت و کاهش نرخ بیکاری را از مهمترین این اقدامات برشمرد.

وی با بیان اینکه بعد از دو دهه نرخ بیکاری کشور وارد کانال هفت درصد شد، گفت: در یکسال اخیر (تابستان ۱۴۰۱ تا انتهای تابستان ۱۴۰۲) حدود ۹۰۷ هزار شغل خالص در کشور ایجاد شده و تعداد کل شغلی که در این مدت ایجاد شده بالغ بر یک میلیون و ۳۵۰ هزار شغل بوده است.

وی‌افزایش شش دهم درصدی نرخ مشارکت، کاهش ۱.۲ درصدی نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان، کاهش ۱.۸ درصدی نرخ بیکاری زنان و افرایش اشتغال تمام وقت را نیز از دیگر آمارهای امیدوارکننده یکسال اخیر در حوزه اشتغال دانست.

به گفته مرتضوی این کاهش نرخ بیکاری مبتنی بر آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران بوده و افزایش نرخ بیمه اجباری سند پشتیبان این کاهش نرخ بیکاری است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اینکه در دو سال گذشته و هر سال ۶۳۰ تا ۶۴۰ هزار بیمه شده اجباری جدید داشتیم خبر داد و یادآور شد: اگر این افزایش تعداد بیمه شده‌ها نبود برای پرداخت حقوق و مستمری شش ماهه امسال زمین‌گیر می‌شدیم، اما با این افزایش بیمه شدگان ریالی از جایی قرض نگرفتیم.

وی با بیان اینکه از تابستان سال ۱۴۰۱ تا تابستان امسال یک درصد کاهش نرخ بیکاری داشتیم در شرایطی که نرخ مشارکت اقتصادی افزایش یافته است، کاهش بیکاری و افزایش نرخ مشارکت را بیانگر رشد اقتصادی دانست.

مرتضوی رشد اقتصادی بعد از یک دهه رکود را از دیگر دستاوردهای مهم اقتصادی دولت عنوان کرد و افزود: برای امسال نیز رشد اقتصادی شش درصدی هدفگذاری شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از مهار تورم نیز یاد کرد که وارد کانال ۳۹ تا ۳۸ درصد شده و گفت: برای سال آینده نیز هدفگذاری تورم ۲۹ درصدی را داریم.

هژمونی دلار را در هم شکستیم

وی با بیان اینکه کاهش وابستگی اقتصاد کشور به دلار نیز از دیگر دستاوردهای دولت بوده که باعث شده اقتصاد کشور از شرطی بودن خارج شود، اظهار کرد: اگر فجایای غزه و شاخ و شانه کشیدن غرب در هر دولت دیگری بود، اکنون شاهد بالا و پایین رفتن سینوسی اقتصاد بودیم، اما اکنون با وجود همه این موارد تلاطمی در اقتصاد کشور ایجاد نشده است.

مرتضوی گفت: اکنون شاهد شکسته شدن هژمونی دلار هستیم.

وی از سایر دستاوردهای دولت نیز از جمله در عرصه سیاست خارجی که حاصل آن ارتباط وسیع با همسایگان، حضور در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای، پذیرش عضویت ایران در شانگهای و بریکس و … بوده یاد کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شجاعت دولت در اجرای جراحی بزرگ اقتصادی نیز یاد کرد که برای ثبات اقتصادی کشور ضروری بود و چاره‌ای جز اجرای آن وجود نداشت.

مرتضوی همه این اقدامات را دستاورد همراهی دولت و مجلس دانست و گفت: باید فرآیند تسهیل گری و حذف قوانین دست و پاگیر را همچنان در اولویت قرار داد.

وی سپس از نرخ بالای بیکاری استان‌های زاگرس نشین از جمله کرمانشاه یاد کرد که باید در اولویت قرار گیرند و صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز در این استان‌ها پای کار بیایند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نرخ بیکاری کنونی کرمانشاه را با وجود روند کاهشی که داشته را باز هم زیبنده مردم ندانست و تاکید کرد: این آمادگی را داریم که پروژه‌های مربوط به وزارت کار از جمله کاغذ غرب، اسیدسیتریک و … را واگذار کرده و منابع آن را دوباره در کرمانشاه سرمایه‌گذاری کنیم

مرتضوی انسجام و پایداری مدیریت را نیز برای توسعه استان ضروری دانست و گفت: کرمانشاه در حوزه ‌های مختلف ظرفیت‌های فراوانی دارد که باید مورد استفاده قرار گیرد.

مرتضوی در پایان از فجایای اخیر غزه و جنایات صهیونیست‌ها یاد کرد که میلیون‌ها تن بمب را بر سر مردم غزه ریخته است.

وی گفت: اُف بر مجامع بین‌المللی و دولت‌های مرفهی که نشان مسلمانی را یدک می‌کشند، اما در برابر این جنایات ساکت هستند.

انتهای پیام

نوشته هژمونی دلار را در هم شکستیم اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.