وام ۴ میلیاردی مخصوص این افراد / بن الکترونیکی برای کارگران

تسهیلات مشاغل خانگی به عنوان یکی از راه‌های حمایت از کسب و کارهای کوچک و خانگی، در بسیاری از کشورها ارائه می‌شود. این تسهیلات شامل اعطای وام با بهره‌ای کمتر، تخفیف مالیاتی، ارائه مشاوره و آموزش‌های رایگان و همچنین ارائه فضای کاری مشترک برای کارآفرینان خانگی می‌شود. با توجه به اینکه بسیاری از کسب و کارهای خانگی به دلیل محدودیت‌های مالی و عدم دسترسی به منابع مالی، به سختی می‌توانند رشد کنند، ارائه تسهیلات مشاغل خانگی می‌تواند به آنها کمک کند تا به راحتی به منابع مالی دسترسی پیدا کنند و کسب و کار خود را گسترش دهند.

در هفته‌ای که گذشت رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی سقف پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی را برای مشاغل مستقل تا ۱۵۰ میلیون تومان و مشاغل پشتیبان به ازای به‌ کارگیری تا ۴۰ نفر، ۴ میلیارد تومان اعلام کرد.

پیشنهاد دادن بن الکترونیکی به کارگران، تالیف کتب درسی با محور تعاون و اعلام سقف پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی از مهم‌ترین خبرهای حوزه اشتغال و تعاون در هفته جاری بود.

در هفته‌ای که گذشت تفاهمنامه مشترک همکاری میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش به منظور ترویج فرهنگ مشارکت و کارآفرینی در مدارس و تشکیل تعاونی‌های فرهنگیان و دانش آموزان امضا شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم بر لزوم تالیف کتب و متون درسی با محور تعاون تاکید و ابراز امیدواری کرد: با آموزش و ترویج فرهنگ تعاون در حوزه نظری و عملی، دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و اشتغال نقش‌آفرینی کنند.فعال شدن تعاونی‌های فرهنگیان و پیگیری تشکیل تعاونی‌های دانش‌آموزی در مدارس توسط معاونت پرورشی نیز از موضوعات مورد تاکید وزیر آموزش و پرورش بود.

خبر دیگر هفته به برگزاری نشست شورای‌عالی کار پس از وقفه یک‌ماهه اختصاص داشت و در این جلسه مقرر شد در بحث مسکن در نخستین جلسه شورا که تا آخر ماه برگزار می‌شود، معاون تعاون وزارت تعاون و معاون وزارت راه و شهرسازی حضور پیدا کنند و در رابطه با بحث مسکن کارگری گفت‌وگوهایی صورت گیرد.

پیشنهاد فر نیوز
توسعه همکاری پارک فناوری دانشگاه شریف و سنگ‌آهن مرکزی ایران در تحقیق و توسعه

آنطور که مقامات کارگری گفته‌اند مقرر شده کمیته دستمزد تا آخر آبان ماه تشکیل و به راهکارهای تقویت قدرت خرید خانوارهای کارگری کمک شود. همچنین بررسی شود چنانچه در قالب رفاهیات و بن خواربار افزایشی در حقوق کارمندان صورت گرفته است در خصوص مزد کارگران نیز اعمال شود.

معارفه مدیرعامل جدید صندوق کارآفرینی امید، رویداد دیگر این هفته بود و محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس‌جمهوری در این مراسم اشتغالزایی را از اهداف اصلی دولت برشمرد وگفت: در حوزه اشتغال اعلام کردیم که یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم و امروز از این عدد عبور کردیم.

وی به عملکرد صندوق کارآفرینی امید اشاره کرد و با بیان اینکه امسال برنامه پرداخت ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: صندوق باید تسهیلات خود را به سمت مناطق محروم هدایت و فرآیند پرداخت تسهیلات را آسان کند.

در هفته‌ای که گذشت رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی سقف پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی را برای مشاغل مستقل تا ۱۵۰ میلیون تومان و مشاغل پشتیبان به ازای به‌ کارگیری تا ۴۰ نفر، ۴ میلیارد تومان اعلام کرد.

به گفته همتیان امسال بازار مشاغل خانگی برای وزارت کار اهمیت دارد و جزو برنامه‌های اصلی و هدفگذاری دبیرخانه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی است.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران هم در راستای کاهش هزینه‌های سبد معیشت کارگران، اختصاص «بن الکترونیکی» به کارگران را پیشنهاد کرد و گفت: به جای پرداخت بن نقدی خواربار، به کارگران بن الکترونیکی مثل کالابرگ داده شود تا از طریق آن بتوانند مایحتاج و کالاهای اساسی خود را به قیمت سال قبل تهیه کنند.

پیشنهاد فر نیوز
فرصت صاحب خانه شدن در دولت سیزدهم فراهم شد / با ارائه کد ملی از وضعیت مسکن خود آگاه شوید

همچنین اعلام شود که اگر خانوارهای کارگری ۵۰ درصد مبلغ بن الکترونیکی خود را به خرید ۱۱ قلم کالای اساسی در کالابرگ اختصاص دهند، از یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومان بهره‌مند شوند.